Ne visi augi kompanjoni jeb dobes kaimiņi ir labvēlīgi — daži var sabojāt jūsu tomātu ražu. Kuri no tiem dārzā jātur drošā attālumā no tomātiem?
Augi kompanjoni var būt ļoti noderīgi viens otram, taču pirms veidojat pārus, noskaidrojiet, vai tie patiešām labi augs kopā.
Pavadošo augu stādīšana ir prakse, kad dārzā stratēģiski novieto noteiktus augus blakus viens otram, lai sniegtu labumu vienam vai abiem. Tā ir sena tehnika, kas izmantota tūkstošiem gadu, taču pēdējās paaudzēs tās izmantošana ir samazinājusies.
Labu kompanjonaugu izmantošana tomātiem ir lielisks veids, kā optimizēt to veselību un augšanu, taču, ja izvēlaties nepareizus partnerus, viss var noiet greizi. Zināt, ko nestādīt kopā ar tomātiem, ir vēl svarīgāk nekā zināt, kuri augi jums ir labi.
Kādas ir pavadoņaugu stādīšanas priekšrocības?
Rūpīga pavadošo augu stādīšana ir svarīga un sniedz vairākas priekšrocības:
– Dārza kaitēkļu atbaidīšana
– Labvēlīgus kukaiņu piesaiste, piemēram, apputeksnētāju vai parazītiskās lapsenes
– Nodrošinot ēnu
– Atbalsts vīteņaugiem
– Augsnes veselības un auglības uzlabošana
– Nezāļu apkarošana
– Efektīva sava dārza platības izmantošana, lai audzētu vairāk augu
– Garšas uzlabošana
Labi augi – tomātu pavadoņi
Tomātiem ir daudz noderīgu pavadoņaugu, kas sniedz jums daudz iespēju. Ideāli garšaugi, ko stādīt kopā ar tomātiem, ir baziliks.
Pamēģiniet kopā ar tomātiem audzēt arī maurlokus. Šis garšīgais augs lieliski papildina tomātu ēdienus, bet dārzā tas ir noderīgs arī laputu, zirnekļērču un nematodu atbaidīšanai.
Burkāni ir viens no labākajiem dārzeņiem pavadoņiem tomātiem. Audzējiet to starp tomātu rindām, lai irdinātu un aerētu augsni. Tas uzlabo tomātu augu sakņu veselību un palīdz tiem augt spēcīgākiem. Audzējot burkānus starp tomātiem, jūs varat arī efektīvāk izmantot telpu un palielināt dārzeņu ražu.
Visbeidzot, ir daži lieliski ziedi, ko var stādīt līdzās tomātiem. Mēģiniet audzēt nasturcijas, lai tās kalpotu kā slazds kaitēkļiem, piemēram, kāpostu kožu kāpuriem, baltajām mušiņām un laputīm, un lai piesaistītu laputis ēdošās plēvmušas. Kā vīteņaugi, nasturcijas nodrošina arī dzīvu zemsedzi, lai nomāktu nezāles un saglabātu mitrumu.
Ko nevar stādīt kopā ar tomātiem
Lai gan tomātiem ir daudz labu kompanjonu, tiem ir arī daži slikti kompanjoni. Izvairieties no dažām izplatītām kļūdām, stādot dārzeņus kompanjonus, nekad neaudzējot šos augus tomātu tuvumā.
Kāposti. Šie augi nav labi saderīgi ar tomātiem. Tie ir kāposti, ziedkāposti, brokoļi, Briseles kāposti, lapu kāposti un kolrābji. Šie augi parasti pārspēj tomātus un uzvar cīņā par barības vielām augsnē. Tā rezultātā tomātu augi var palikt panīkuši un vāji, vai arī tie var neražot pumpurus vai augļus.
Kukurūza. Tāpat kā krustziežu dzimtas dārzeņi un tomāti, kukurūza ir izvēlīgs augs. Tas konkurēs ar kaimiņu tomātiem par barības vielām augsnē. Turklāt kukurūza aug ļoti gara un noēno apkārtējos augus. Tomāti vislabāk aug pilnā saulē, tāpēc jebkura kukurūzas ēna kaitēs to augšanai un augļošanai. It kā ar šiem iemesliem nepietiktu, kukurūzas ausu tārps ir kaitēklis, kas barojas gan ar tomātu augiem, gan kukurūzu. Šo augu audzēšana kopā var izraisīt postošu invāziju.
Fenhelis. Šis garšīgais dārzenis un garšaugs ir zināms ar savu spēju samazināt tuvumā esošo tomātu augu augšanu. Fenhelim ir līdzīga ietekme uz tomātu augiem kā uz kāpostu augiem. Turklāt augi var izaugt diezgan augsti, noēnojot tomātus. Ne tikai tomāti cieš no fenheļa. Šim augam dārzā ir maz draugu, un labāk to audzēt atsevišķā dobē vai traukā, prom no citiem dārzeņiem.
Baklažāni. Tomāti un baklažāni ir nakteņi, tāpēc tiem ir līdzīgas audzēšanas prasības. Bet tas viņus nepadara par labiem kompanjoniem. Tiem ir līdzīga uzņēmība pret kaitēkļiem un slimībām, tāpēc tos nav vēlams stādīt kopā. Turklāt tas palielina tādas problēmas kā tomātu vēlīnās puves attīstības risku. Turklāt tomāti var būt kaitīgi baklažāniem, jo tie aug garāki un tos noēno.
Kartupeļi. Kartupeļi arī ir nakteņu dzimtas augi, tāpēc, stādot tos blakus tomātiem, rodas līdzīgas problēmas kā ar baklažāniem. Vissvarīgākais ir tas, ka kartupeļiem un tomātiem ir kopīgs risks inficēties ar slimībām un kaitēkļiem. Stādot kopā, abi augi kļūst neaizsargātāki. Vēl viena problēma ir tā, ka kartupeļu rakšana var potenciāli sabojāt tomātu augu saknes.
Dilles. Agrīnās augšanas stadijās dilles var būt labvēlīgas tomātiem, ar savu smaržu atbaidot laputis. Laputis ir mazi kaitēkļi, kas uzbrūk tomātu augiem. Tomēr, kad dilles izaug lielas un sasniedz briedumu, tās faktiski var apturēt tomātu augu augšanu, izspiežot tos un no augsnes atņemot barības vielas. Nobriedis diļļu augs var arī sabojāt tuvumā augošo tomātu augu saknes.
Rozmarīns. Daudzi garšaugi ir labi tomātu pavadoņi, bet rozmarīns nav viens no tiem. Tas var pārspēt tomātus cīņā par barības vielām augsnē. Rozmarīnam ir arī atšķirīgi augšanas apstākļi, kas nozīmē, ka viens augs cietīs, ja tas augs labvēlīgākos apstākļos nekā cits.
Valrieksti. Ja jūsu pagalmā ir valriekstu koki, izvairieties stādīt tomātus to tuvumā. Valriekstu koki, īpaši melnie valrieksti, augsnē izdala ķīmisku vielu, ko sauc par juglonu. Juglons ir kaitīgs dažu augu, tostarp tomātu, veselībai un augšanai. Ja jūsu telpa ir ierobežota, tomātus varat audzēt paaugstinātā dobē pie valriekstu kokiem. Tikai uzmanīgi no dobes noņemiet nokritušās lapas un valriekstu čaumalas, kurās ir arī juglons.
Pavadošo augu stādīšana ir gudrs dārzkopības veids. Ja jums garšo svaigi vasaras tomāti, izmantojiet veselīgus pavadoņu augus savu augu tuvumā, lai optimizētu augšanu un veselību un izvairītos no sliktiem augiem.