Ikvienu no mums noteiktos brīžos apciemo drūms noskaņojums, kad prieka maz un dzīve it kā ir zaudējusi visas krāsas, un tā ir pilnīgi normāla parādība. Tomēr, ja tas turpinās vairākas dienas vai nedēļas, tas var sākt kaitināt ne tikai jūs, bet arī apkārtējos.
Visbiežāk šāds noskaņojums ir psiholoģisku problēmu sekas, taču ir arī citi iemesli, kurus var novērst bez profesionāļu palīdzības.Eksperti nosauca šos iemeslus un sniedza padomus, kā tikt galā ar melanholiju
Pirmais iemesls. Tās ir jūsu zarnas. Tas, kas notiek mūsu ķermenī, jo īpaši kuņģa-zarnu traktā, var ļoti ietekmēt mūsu pašsajūtu. Uztura speciāliste Keita Hiltone atzīmē, ka burtiski var piedzimt “sliktā garastāvoklī”.
“Pētījumi liecina, ka pastāv milzīga saikne starp zarnu veselību un garastāvokļa regulēšanu, kas tiek noteikta dzimšanas brīdī,” skaidroja eksperts.
Pēc viņas teiktā, zarnu mikrobiomu (dažādu baktēriju kopumu, kas mīt zarnās ) ietekmē tādi faktori kā dzimšanas veids, barošana ar krūti un ģenētika. Tam visam ir izšķiroša nozīme imūnsistēmas agrīnā attīstībā un zarnu un smadzeņu savienojumā. Uztura speciāliste, atsaucoties uz pētījumiem, paskaidroja, ka nelīdzsvarotība zarnu mikrobiomā var izraisīt paaugstinātu iekaisuma līmeni un izmaiņas neirotransmiteru, piemēram, serotonīna, ražošanā, kas ir ļoti svarīgs garastāvokļa regulēšanai.
Ko darīt . Eksperte ieteica samazināt stresa līmeni, vingrot un atteikties no apstrādātas pārtikas, aizstājot to ar veselīgāku pārtiku.
Otrais iemesls. Tava rīta rutīna. Tas, kā jūs sākat savu dienu, var ietekmēt jūsu garastāvokli. Uztura speciāliste Elisona Kalena saka, ka rīta steiga var paaugstināt stresa hormona kortizola līmeni.
“Tālruņa, ziņu vai sociālo tīklu pārbaude gultā pēc pamošanās neveicina labu rīta garastāvokli,” atzīmēja eksperts.
Ko darīt. Viņa ieteica veikt dažus stiepšanās vai elpošanas vingrinājumus, nevis pārbaudīt tālruņa ziņojumus. Pētījumi liecina, ka tas var ievērojami samazināt stresa līmeni.
Trešais iemesls. Tas ir jūsu ķermeņa pulkstenis. Speciālisti stāsta, ka arī miega laikam ir liela nozīme dažādu fizioloģisko procesu regulēšanā.
Ko darīt. Kalena ieteica pieturēties pie viena un tā paša gulētiešanas un nomoda laika, kā arī pareizi sagatavoties gulēšanai.
Ceturtais iemesls. Rīta kafija. Savādi, bet uzmundrinošais dzēriens var atspēlēties, it īpaši, ja dzerat to tukšā dūšā. Šajā gadījumā kofeīna iedarbība tiek pastiprināta un var izraisīt lielākus kofeīna izraisītus enerģijas kāpumus un kritumus, kā arī paaugstinātu trauksmi un nervozitāti.
Ko darīt. Elisona Kalena dedzīgiem kafijas dzērājiem ieteica dzert savu iecienīto dzērienu pēc ēšanas, nevis uzreiz no rīta, pirms brokastīm.
Piektais iemesls. Jūsu darba vieta. Saspringta darba vide var sabojāt garastāvokli visai dienai. Klīniskā psiholoģe Džoanna Burela paskaidroja, ka trauksmes sajūta var rasties, saskaroties ar milzīgu darba apjomu un stingriem termiņiem.
Ko darīt. Speciāliste iesaka noteikt kontroli pār savu darba slodzi, izvirzīt reālus mērķus un regulāri nedaudz atpūsties no darba rutīnas.
Sestais iemesls. Cukura patēriņš. Pārmērīgi saldie ēdieni izraisa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs, izraisot aizkaitināmību un garastāvokļa svārstības.
Ko darīt. Šajā gadījumā brokastīs ieteicams lietot pilngraudu produktus, nevis cukurotus graudaugus, kā arī izvairīties no cukura tējā un kafijā. Jūs varat, piemēram, pagatavot olas brokastīs, piesātinot ķermeni ar olbaltumvielām. Pusdienās un vakariņās eksperti iesaka izvēlēties olbaltumvielas un ogļhidrātus no pilngraudiem ar lielu daudzumu dārzeņu, bet saldās uzkodas auzu kūkās aizstāt ar augļiem, nelielu sauju riekstu vai riekstu sviestu.
Septītais iemesls. Pietiekams ūdens daudzums. Dehidratācija var izraisīt kortizola līmeņa paaugstināšanos, padarot jūs jutīgāku pret stresu. Piemēram, šķidruma trūkums var negatīvi ietekmēt garastāvokli un kognitīvās funkcijas.
Ko darīt. Uztura speciāliste mudina sekot līdzi, cik daudz ūdens izdzerat visas dienas garumā, īpaši pēc pamošanās. Lai aprēķinātu ikdienas ūdens patēriņu, ķermeņa svars kilogramos jāreizina ar 0,033. Eksperte norādīja, ka kafija, melnā tēja un alkohols dehidrē organismu, tāpēc, dzerot kādu no tiem, līdzsvaram jāpievieno vairāk ūdens.
Astotais iemesls. Finanses. Dzīves dārdzības pieaugums un līdz ar to arī jaunās finansiālās problēmas ikvienu cilvēku var padarīt nervozu.
Ko darīt. Speciālisti iesaka meklēt finanšu konsultācijas, plānot budžetu un izstrādāt uzkrājumu plānu. Šo darbību veikšana var atjaunot finanšu kontroles sajūtu.
Devītais iemesls. Tu pats. Pēc ekspertu domām, jūsu personības veids var ietekmēt jūsu garastāvokli. Piemēram, ja jums ir labi panākumi, pastāvīga tiekšanās pēc pilnības var jūs noturēt nervu spriedzē.
Ko darīt. Tu vari mainīt savu noskaņojumu, ja pieņemsi savus trūkumus un kļūsi iecietīgāks pret sevi.