Dižais psihiatrs Zigmunds Freids lielā mērā noteica mūsu priekšstatus par sevi, mūsu domāšanu, psiholoģiju un tieksmēm. Daudzas viņa domas pēdējo 100 gadu laikā nemaz nav novecojušas.
Un ne visas no tām ir saistītas ar seksu.
Izpētot cilvēka psihes svarīgākos aspektus, Freids atklāja uzvedībā slēptās simboliskās nozīmes un pacēla sevis izpratni jaunos augstumos.
Lai gan daži no viņa Viktorijas laikmeta uzskatiem joprojām ir pretrunīgi, Freida teorijas elementi, ja tos izmanto saprātīgi, var palīdzēt labāk orientēties jautājumos, kas saistīti ar augšanu, trauksmi, attiecībām un mērķa izvēli.
Viņa darbs atklāj, kā mūsu pagātne, neapzinātā kaisle un neatrisinātie iekšējie satricinājumi slēpti ietekmē mūsu lēmumus un labklājību.
Freida dzīves mācību apgūšana palīdz tikt galā ar destruktīviem impulsiem, pārvarēt smacējošās represijas un veidot veselīgu savstarpējo atkarību, saka amerikāņu psihologs Džozefs Bērnss.
Būtībā Freids bija pirmais, kurš parādīja, ka, lai sasniegtu līdzsvaru un ilgstošu gandarījumu, mums ir jāstājas pretī savām sāpēm, pretrunām un neizrunātām patiesībām.
Zigmunda Freida seši dzīves noteikumi
Freida psihoanalīzes pamatprincips ir tāds, ka mūs virza prāta apzināto un neapzināto aspektu mijiedarbība.
Mēs pārvaldām sevi, atbloķējot šo iekšējo ekosistēmu un mācoties izmantot savas stiprās puses un samazināt savas vājās puses.
Nav izaugsmes bez sāpēm
Freids uzskatīja, ka ciešanu pieņemšana ir nepieciešama personības attīstībai, jo cilvēks pēc būtības, neizjūtot ārēju spiedienu, tiecas pēc komforta un sevis nomierināšanas.
Tomēr, saskaroties ar sāpīgām vai sarežģītām situācijām, mēs attīstām raksturu un jaunas prasmes. Viņš arī apgalvoja, ka mēs nevaram novērtēt prieku, ja pretstatam nepiedzīvojam skumjas.
Šī bēdīgi slavenā “ komforta zonas iziešana” ir īpaši svarīga vīriešiem, uzskatīja Freids.
Atšķirībā no sievietēm, vīrieši dažreiz ir apmierināti ar virspusējām baudām, kas sniedz tikai vienreizēju, īslaicīgu gandarījumu.
Pievēršot prioritāti pūlēm un sasniegumiem, nevis pasīvajam komfortam, vīrieši iegūst spēku, lai izturētu neizbēgamas grūtības, maksimāli palielinātu savu potenciālu un izjustu dziļāku gandarījumu.
Veselīgām attiecībām ir nepieciešams emocionāls briedums
Freida darbi uzsver neapzinātu dziņu un attīstības posmu izpratni, lai izveidotu psiholoģiski veselīgas starppersonu attiecības.
Lielais psihiatrs uzsvēra, ka saderības atrašanas atslēga ir seksuālo impulsu apgūšana, narcistisku tieksmju atpazīšana un pienācīgas rūpes par citiem pieaugušā vecumā.
Piemēram, Freids apgalvoja, ka vīriešiem, kuri jaunībā pienācīgi nenodalījās no mātes, pieaugušā vecumā bija grūtības veidot tuvību.
Lai panāktu progresu, vīriešiem ir jāatsakās no izvairīgas uzvedības, piemēram, aizsardzības, negodīguma vai agresijas, un tā vietā jāiemācās aktīvi klausīties, panākt kompromisu un atbalstīt savu partneri grūtos brīžos.
Mūsu attiecību baiļu, kas sakņojas pagātnes traumās, identificēšana, izmantojot analīzi un pēc tam novēršot regresiju, arī veicina ilgstošu gandarījumu.
Izprotiet savu izcelsmi un motīvus
Liela daļa Freida darbu liecina, ka mūsu agrīnā audzināšana un pagātnes tikšanās būtiski ietekmē pieaugušo dzīvi.
Neapzināti aizsardzības mehānismi bieži veidojas bērnībā, lai tiktu galā ar emocionālām brūcēm vai neapmierinātām vajadzībām, un gadu desmitiem vēlāk turpina kontrolēt mūsu motīvus un reakcijas bez mūsu izpratnes.
Tomēr smalka mijiedarbība, piemēram, īpaši iespaidīgas skolotāja piezīmes, var radīt nedrošību mūža garumā, veidojot pašcieņu, pašapziņu un lēmumu pieņemšanu.
Turpmāko pārmērīgo labojumu atpazīšana ļauj mums pielāgot savas domas un darbības uz racionālām atbildēm, kas atbilst pašreizējiem scenārijiem.
Nekad nepārtrauciet mācīties
Šo noteikumu var secināt no paša Freida dzīves novērojumiem.
Viņš nekad nav pretendējis uz nekļūdīgu kompetenci cilvēka saprāta jautājumos.
Un viņš nepārtraukti apstrīdēja un mainīja savas teorijas saskaņā ar klīniskajiem datiem gadu desmitiem ilgas analīzes laikā.
Sekojot Freida piemēram, mums jāsaprot, ka prāts nekad nevar “pabeigt” nobriešanu vai mācīšanos, ja cilvēks patiesi cenšas paplašināt savu redzesloku.
Nelieli, konsekventi soļi, izmēģinot jaunus intelektuālus izaicinājumus vai gadu gaitā uzkrāto pieredzi, var izraisīt seismiskas pārmaiņas, un izglītojošas grāmatas lasīšana reizi mēnesī vai ceļošana uz nepazīstamu vietu reizi gadā ir pilnībā pārvaldāma nodarbe.
Nav labāka veida, kā uzturēt sevī pastāvīgu attīstību, kā ieradums pastāvīgi atgādināt sev, cik daudz šajā dzīvē vēl ir jāsaprot.
Iemācieties pārvaldīt savu trauksmi
Freids saistīja daudzas trauksmes formas ar mūsu pašu ego cīņu, lai līdzsvarotu starp neapzinātā Es nekontrolējamajām vēlmēm un superego bargo spriedumu.
Nesagatavotam cilvēkam tas izklausās grūti. Bet būtībā šī ir diezgan vienkārša ideja.
Emociju apspiešana noved pie iekšējiem satricinājumiem, kas izpaužas kā trauksme, kad sāpes, dusmas vai seksualitāte tiek apzināta pretēji ego vēlmēm.
Lai iemācītos pārvarēt trauksmi, jums jāiemācās sevi iepazīt, analizējot un pārdomājot, lai saskaņotu visus psihes elementus.
Kad iemācīsities atpazīt un analizēt, nevis apspiest savas emocijas un stāties pretī slēptām sāpēm, jūs būsiet pārsteigts, pamanot, cik daudz vieglāk ir samazināt stresa līmeni.
Praksē ir daudz veidu, kā to izdarīt, tostarp mācīšanās meditēt, dienasgrāmataa rakstīšana, psihoterapija utt.
Atrodiet līdzsvaru dzīvē
Cilvēki nekad neatbrīvojas no savām iedzimtajām agresīvajām un patīkamajām vēlmēm, norādīja Freids.
Tāpēc viņš uzskatīja par nepieciešamu ikvienam izkopt mērķus un ierobežojošus principus, jo bez šīs laimes nav iespējama.
Bez sociāli pieņemama izejas šādiem impulsiem vai aktivitātēm, kas tiek uztvertas kā jēgpilnas, cilvēki riskē tiekties pēc dominēšanas pār citiem un pakļauties hedonismam, secināja psihiatrs.
Pamatojoties uz to, Freids uzsvēra, cik svarīgi ir atrast kaislības un intereses agrīnā vecumā, pirms ambīcijas izgaist.
Savu talantu apzināšanās darbā, brīvprātīgais darbs un mērena kultūras prieku baudīšana ir labākā iespēja bez pārmērībām justies kā pilnvērtīgam cilvēkam.
Cilvēks bez mērķa nevar būt laimīgs, secināja Freids.
9 izcili Freida citāti
Dižais psihiatrs mums atstāja milzīgu mantojumu. Un būtu kļūda uzskatīt, ka viņa darbi ir pārāk grūti saprotami cilvēkiem bez īpašas izglītības.
Paskatieties uz dažiem Zigmunda Freida citātiem:
“Kādu dienu, atskatoties atpakaļ, cīņas gadi šķitīs visskaistākie.”
“Būt pilnīgi godīgam pret sevi ir labs vingrinājums.”
“Apzināto prātu var salīdzināt ar strūklaku, kas spēlē saulē un iekrīt atpakaļ lielajā zemapziņas pazemes baseinā, no kuras tas paceļas.”
“No jūsu ievainojamības nāks jūsu spēks.”
“Ego nav saimnieks savā mājā.”
“Lielākā daļa cilvēku īsti nevēlas brīvību, jo brīvība nāk ar atbildību, un lielākā daļa cilvēku baidās no atbildības.”
“Neizpaustās emocijas nekad nemirst. Tās ir dzīvi apraktas un vēlāk iznāks kroplīgā formā.
“Sapņi bieži ir visdziļākie, kad tie šķiet trakākie.”
“Mīlestība un darbs ir mūsu cilvēcības stūrakmeņi.”
Noslēgumā
Dižais Zigmunds Freids mums novēlēja ne tikai izskaidrot mūsu sapņus un nenoniecināt dzimumtieksmes nozīmi, kā uzskata daži nespeciālisti.
Freids mums ilgi un neatlaidīgi stāstīja, ka tikai pārvarot savas bailes un nedrošību, tikai izprotot sevi un izvēloties patiesu dzīves mērķi, mēs varam pietuvoties laimes sajūtai.