Mūzikas biznesa pasaule vairumam Latvijas iedzīvotāju pamatoti ir sveša teritorija, bet pati Latvija ir arī viena no tām valstīm, kurās netiek veidots oficiāls dziesmu un albumu ”čārts”, kas liedz izprast ne vien pašmāju mūziķu, bet arī ārvalstu izpildītāju popularitāti mūsu valstī.
Arī šajā rakstā necelsim nepaceļamo, bet ņemsim jau gatavus pētījumus, no kuriem noteikti uzzināsiet daudz interesanta. Ievadā par to, ko platforma Spotify atklājusi sabiedrībai par, piemēram, Lielbritāniju.
Spotify informē, ka Apvienotās Karalistes ierakstu izpildītāju mūzika pagājušajā gadā platformā radīja honorārus 750 miljonu mārciņu (ap 870 miljoni eiro) apmērā.
Gandrīz 1000 mākslinieku tika atskaņoti pietiekami bieži, lai katrs nopelnītu vismaz 100 000 £ (ap 116 000 eiro) honorāru, piebilda uzņēmums.
Skaitļi tika atklāti Spotify kampaņas “Skaļi un skaidri” ietvaros, kuras mērķis ir nodrošināt pārskatāmību par to, kā tas maksā mūzikas industrijai.
Tomēr uzņēmums nevar pateikt, cik liela daļa no šiem honorāru maksājumiem faktiski nonāk mūziķiem.
Tas ir tāpēc, ka katram māksliniekam ir atšķirīgs līgums ar savu ierakstu kompāniju un izdevējiem, kas nosaka naudas sadali.
Mākslinieka daļa bieži vien ir ap 16%, kā paši mūzikas producenti bija aplēšuši vēl 2021. gadā .
Tas nozīmētu, ka mākslinieks, kura mūzika vietnē Spotify radīja £ 100 000, varētu saņemt tikai £ 16 000 autoratlīdzības maksājumos pirms nodokļu nomaksas.
Tomēr Spotify nav vienīgais ienākumu avots.
Saskaņā ar oficiālo statistiku Zviedrijas (tur atrodas Spotify galvenā mītne) uzņēmumam pieder aptuveni 50% Apvienotās Karalistes mūzikas straumēšanas tirgus, kas nozīmē, ka mākslinieki varētu atkal nopelnīt tikpat daudz, izmantojot tādas platformas kā Apple Music, Amazon Music un Tidal.
Angļu valodas dziesmas zaudē popularitāti
Eds Šīrans pagājušajā gadā bija populārākais britu mākslinieks vietnē Spotify. Viņa dziesmas atskaņotas 6,35 miljardus reižu.
Otrajā vietā ierindojās Coldplay ar 5,58 miljardiem straumējumu, kam seko Harijs Stails ar 5,11 miljardiem straumējumu.
Tomēr britu mākslinieki nespēja ielauzties Spotify populārāko 10 populārāko topā, kura augšgalā ierindojās Teilore Svifta (29 miljardi straumējumi), kā arī puertorikāņu zvaigzne Bad Bunny, Meksikas Peso Pluma un Kolumbijas mākslinieks Karols G.
Pārmaiņas liecina, ka angļu valoda vairs nav priekšnoteikums globāliem mūzikas panākumiem.
Vairāk nekā puse mākslinieku, kas pagājušajā gadā vietnē Spotify nopelnīja 10 000 USD, ir no valstīm, kurās angļu valoda nav pirmā valoda, paziņoja uzņēmums.
Angļu valoda joprojām ir populārākā mūzikas valoda pasaulē, veidojot 54,9% no 10 000 populārākajām dziesmām. Taču tā tirgus daļa samazinās, un pieaug tādu valodu kā hindi un japāņu valodas īpatsvars.
“Šis ir patiešām interesants laiks mūzikai,” sacīja Spotify Lielbritānijas mākslinieku un nozares partnerattiecību vadītājs Braiens Džonsons.
“Pēdējos gados mēs esam redzējuši tādus žanrus kā K-pop un Amapiano, un tagad Music Mexicana patiešām sāk augšupeju.
“Fanu un klausītāju izvēle tagad ir neticama.”
Viņš norādīja, ka 75% no visiem Apvienotās Karalistes māksliniekiem izmaksātajiem honorāriem nākuši no starptautiskiem klausītājiem, kas liecina, ka joprojām pastāv “milzīga eksporta iespēja”, jo straumēšanas tirgus nobriest.
Džonsons piebilda, ka neatkarīgi mākslinieki un izdevniecības saņēma 40% no Apvienotās Karalistes autoratlīdzības maksājumiem – kopumā 300 miljonus mārciņu.
Viņi parasti saņem lielāku ieņēmumu daļu, un mākslinieki, kuri paši izdod mūziku (t.i, bez ierakstu izdevniecības vai izplatītāja palīdzības), dažkārt patur 100% ienākumu, ko rada viņu dziesmas.
Izmaksas tika apturētas
Tomēr Spotify nesen tika kritizēts, jo demonetizē dziesmas ar mazāk nekā 1000 straumējumiem.
Tas nozīmē, ka autortiesību īpašnieki vispār nesaņems samaksu, ja dziesma 12 mēnešu laikā nokritīs zem šī sliekšņa.
Kritiķi ir sūdzējušies, ka šādas politikas līdzekļi “bagātinās piramīdas virsotni” un atstās bešā pārējos mūziķus.
Taču Džonsons sacīja, ka politika ir izstrādāta, lai filtrētu “surogātpastu” un novērstu krāpnieciskas darbības.
Spotify jau iepriekš atzīmēja, ka 1000 atskaņošanas reizes rada tikai “mikromaksājumu” aptuveni 0,25 USD (ap 0,23 eiro) apmērā, ko mākslinieki redz reti, jo izplatītāji bieži nosaka minimālo slieksni, pirms mākslinieki var izņemt naudu.
2024. gadā uzņēmums paredz, ka jaunā politika novirzīs 40 miljonus ASV dolāru populārākām dziesmām.
“Tas nav kaut kas tāds, ko Spotify izmanto,” sacīja Džonsons. “Nauda tiek atgriezta nozarē… topošajiem un neprofesionāliem māksliniekiem.”
Šogad ir pirmā reize, kad Spotify atklāj savus skaitļus par izmaksām Apvienotajā Karalistē. Tajā teikts, ka kopsumma 750 miljonu mārciņu ir dubultojums kopš 2017. gada.
Šī gada sākumā uzņēmums paziņoja, ka pagājušajā gadā visā pasaulē ir izmaksājis 9 miljardus ASV dolāru (7,2 miljardus mārciņu), padarot to par lielāko mūzikas industrijas ieņēmumu veicēju.
Tiek uzskatīts, ka YouTube, kas savulaik bija nozares ”dadzis acī”, ir nozares otrs lielākais ienākumu avots.
Februārī YouTube paziņoja, ka pagājušajā gadā tiesību īpašniekiem ir izmaksājusi 6 miljardus ASV dolāru.