Tirdzniecībā nonākusi Time žurnālista Simona Šustera grāmata The Showman par Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Tās izziņošana jau izraisījis asas diskusijas Ukrainas sabiedrībā pēc tam, kad britu Telegraph publicēja grāmatas fragmentus. Dienā, kad tika publicēta Zelenska biogrāfija, par to rakstīja arī Bloomberg.
Grāmatas The Showman (Šovmenis) sākumā Volodimirs Zelenskis joprojām ir slavens komiķis un populārs prezidenta kandidāts. “Tajā naktī, kad mēs pirmo reizi tikāmies viņa izrādes aizkulisēs 2019. gada pavasarī, Zelenskis izskatījās vairāk nobijies, nekā es varēju iedomāties” raksta autors un Time korespondents Saimons Šusters.
Topošo Ukrainas prezidentu biedēja izredzes zaudēt skatuves azartu, ja viņš patiešām uzvarēs vēlēšanās. “Viņa draugi vēlāk man pastāstīja par viņa atkarību no aplausiem un glaimiem,” raksta Šusters. “Nekas no tā viņam neseko prezidenta amatā.”
Šusters, kurš atspoguļo starptautiskus notikumus Krievijā un Ukrainā, pavadīja gadus, rakstot grāmatu, kas tika izdota 23. janvārī. Vairākas plašas agrīnās intervijas ar Zelenski radīja uzticību un nodrošināja piekļuvi prezidentam un viņa lokam Kijivā pēc kara sākuma. Grāmatā ir apvienota Šustera tiešā pieredze ar ilgstošām sarunām ar prezidentu, pirmo lēdiju un viņu svītu, sniedzot dažādas atziņas – dažas iespaidīgas, dažas satraucošas.
Pirms savas uzvaras cilvēks, kurš kļuvis par slavenību, televīzijā atveidojot nejaušu prezidentu, arī uzstāja, ka neplāno mainīt savu dzīvi, ja tiktu ievēlēts pa īstam. Viņš neplānoja kļūt politkorekts, un pat pēc kļūšanas par prezidentu viņš paziņoja, ka ar ārvalstu līderiem tiksies tikai tad, ja tie būs “interesanti”.
Realitāte izrādījās sarežģītāka. Tiekoties ar Vladimiru Putinu, Zelenska komiski sarauktās uzacis un pieklājīgie joki (un pat Vācijas un Francijas līderu klātbūtne) nespēja atturēt Krievijas prezidentu pēc diviem gadiem sākt karu.
Raķetēm krītot pār valsti, Zelenskis noraidīja simpātisku ārvalstu līderu aicinājumus bēgt no Ukrainas un palika Kijivā, nolaižoties plašajā padomju laika bunkurā zem sava galvenā mītnes. Spartiešu apstākļi pazemē, “tuksnesis un nedaudz biedējošs”, prezidentam bija grūti. Viens no viņa palīgiem viņu raksturoja kā “staigājošu līķi” saules un miega trūkuma dēļ. Tomēr spiediens ir arī pārvērtis Zelenski par cilvēku, kuru tagad atpazīst starptautiskā sabiedrība: drūmu seju, ar mazu kazas bārdziņu un slaidu miesasbūvi zem haki krāsas drēbēm. Drīz Zelenskis un viņa kabinets pielāgojās stresam, raksta Šusters. “Vēlāk viņi nolika galda tenisa galdu. Tikai daži varēja viņu uzvarēt.”
Kamēr Šusters slavē Zelenska spēju stāties pretī nelaimēm, kad tās īstenojas, grāmata atklāj arī viņa trauksmaino ieradumu atteikties atzīt to tuvošanos. Mēnešos pirms 2022. gada iebrukuma viņš mazināja pilna mēroga kara risku, pat ja ASV izlūkdienesti brīdināja, ka tas ir neizbēgams. Viņa sieva Olena Zelenska atzina, ka iebrukuma priekšvakarā viņa nezināja, ka viņiem draud briesmas. “Biežāk viņš savas bailes slēpa aiz jokiem un smaidiem,” viņa sacīja, raksturojot attieksmi pret kara sākumu.
Zelenskis tik ļoti vēlējās izvairīties no panikas, ka noraidīja ieteikumu mobilizēt visas pieejamās rezerves robežas nostiprināšanai. Rezultātā viņa armijas komandieris ģenerālis Valērijs Zalužnijs bija spiests slēpt aizsardzības gatavošanos ne tikai no Krievijas Federācijas, bet arī no paša Zeļenska. “Bez pašas iebrukuma katastrofas prezidentam būs jāatzīst, ka viņš to neparedzēja,” raksta Šusters.
Kad sākās karš, Zelenskis rīkojās tā, it kā Ukraina nekad nezaudēs. “Atsitiet viņus,” viņš pavēlēja saviem komandieriem, zinot, ka viņa armijai nav līdzekļu, lai to izdarītu. Un tomēr tas notika. Viņa milzīgās, dinamiskās un unikālās valsts iedzīvotāji paveica neiespējamo, pārsteidzot Krievijas armiju un pasauli.
Šusters izsaka cieņu Ukrainas līderim, tomēr necenšas pagatavot viņam pārāk siltu vannu. Pat ja ar pārliecības izrādīšanu vien nepietiek, lai stātos pretī Putinam, viņš apgalvo, Zelenska mākslinieciskums ir noslīpēts vairāk nekā 20 gadus. Un tas deva prezidentam unikālu iespēju vadīt savu valsti cauri karam.
Grāmata beidzas uz atvērtas nots. Karš nebūt nav beidzies, un tā iznākums nav skaidrs. Rietumu palīdzība Ukrainai ir izsīkusi, un pasaules uzmanība ir novirzījusies. “Mēs tiksim tiesāti vēlāk,” Zelenskis stāsta Šusteram pēdējā lappusē.