Amerikāņu žurnālistikas veterāns un Wall Street Journal ārštata apskatnieks atbalsta aicinājumu izraidīt no ASV Krievijas žurnālistus un vēstnieku, reaģējot uz Evana Gerškoviča aizturēšanu Krievijā.
The Wall Street Journal publicēja ievadrakstu par Evana Gerškoviča aizturēšanu Krievijā saistībā ar apsūdzībām spiegošanā. Materiālā cita starpā teikts, ka Krievija par ķīlnieku sagrābusi WSJ žurnālistu un ASV varas iestādēm uz šādu Kremļa rīcību būtu jāreaģē bargāk.
Šajā sakarā publicējam interviju ar žurnālistu un publicistu Deividu Sateru, kurš 70. gados bija Financial Times Maskavas korespondents un kopš 1982. gada kļuva par Wall Street Journal ārštata apskatnieku, vispirms PSRS un pēc tam Krievijā.
Saters regulāri strādāja Maskavā, līdz 2014. gadā, strādājot Radio Liberty, kļuva par pirmo amerikāņu žurnālistu, kas tika izraidīts no Krievijas kopš aukstā kara laikiem.
Saters intervijā saka, ka uzskata, ka Wall Street Journal darbinieku aicinājums izraidīt no ASV Krievijas vēstnieku un visus Krievijas žurnālistus kā atbildi uz Krievijas varas iestāžu rīcību ir pamatots.
“Viņu izturēšanās pret Evanu pilnībā attaisno iespējamo Krievijas žurnālistu izraidīšanu no Rietumiem, no kuriem daudzi, atšķirībā no amerikāņu žurnālistiem, nodarbojas tikai ar spiegošanu. Mēs nevaram pieļaut, ka šāds noziedzīgs režīms diktē civilizētajai pasaulei savus noteikumus. Viņu vajadzētu apturēt. Šis (Gerškoviča aizturēšana) ir vēl viens piemērs viņu necienīgajai attieksmei pret esošajiem pieklājības standartiem. Ja viņi šādi uzvedīsies, mums ir visas tiesības, pirmkārt, izraidīt Krievijas žurnālistus un, iespējams, arī pārtraukt diplomātiskās attiecības. Bet, manuprāt, ir jēga paturēt ASV vēstnieku Maskavā un vienlaikus palielināt militāro palīdzību Ukrainai, lai Maskavā atrastos kāds, ar kuru varētu tieši sazināties risināmās krīzes situācijās”, saka Deivids Saters.
Turklāt, pēc Wall Street Journal ārštata apskatnieka domām, Amerikas un Rietumu medijiem būtu jāizved visi savi žurnālisti no Krievijas.
“Šī situācija, protams, parāda, ka katrs žurnālists Krievijā tagad ir neaizsargāts, un es nedomāju, ka Rietumu žurnālistiem šādos apstākļos būtu jāturpina darbs Maskavā. Labāk ir runāt par to, kas notiek esot ārpus šīs valsts, bet vismaz rakstīt un teikt to, ko vien vēlies,” ir pārliecināts Saters.
Pēc eksperta domām, ASV varas iestādēm ir jāveic visi nepieciešamie pasākumi Evana Gerškoviča glābšanai no Krievijas.
ASV prezidents Džo Baidens piektdien mudināja Krievijas varas iestādes atbrīvot aizturēto Wall Street Journal reportieri, taču sacīja, ka viņa administrācija pagaidām neplāno izraidīt no valsts Krievijas diplomātus.