Krievija atkal gatavojas izmēģināt kodolraķeti ”Burevestnik”, kas ir viens no pieciem “brīnumieročiem”, par ko prezidents Vladimirs Putins paziņoja 2018. gadā.
Arktikā tiek gatavota izmēģinājumu vieta eksperimentālai raķetei ar neierobežotu darbības rādiusu, kas Amerikas Savienotajās Valstīs tiek saukta par “lidojošo Černobiļu”, ziņo The New York Times, atsaucoties uz satelīta attēliem no Sentinel Hub.
Testēšanas zonā, raksta NYT, tika pamanītas ASV izlūkošanas lidmašīnas, un pilotiem tika sniegts ieteikums izvairīties no bīstamās zonas: tas ir spēkā kopš 31. augusta un kopš tā laika ir vairākas reizes pagarināts, pēdējo reizi līdz 6. oktobrim. Daļa Barenca jūras netālu no Pankovas izmēģinājumu poligona Novaja Zemļas arhipelāgā ir pasludināta par “pagaidu bīstamo zonu”.
Augusta sākumā poligona teritorijā ieradās arī divas īpašas Rosatom lidmašīnas, kas tiek izmantotas datu vākšanai par raķešu palaišanu.
”Burevestņik”, kas, kā plānots, var tikt aprīkots gan ar kodolieročiem, gan ar kodolieročiem nesaistītām kaujas lādiņiem un tika izstrādāts kā atbildes ierocis kodolkarā, izmēģinājums būs vismaz 14. kopš raķetes prezentācijas.
Iepriekšējie palaišanas mēģinājumi beidzās neveiksmīgi: saskaņā ar amerikāņu izlūkdienestu datiem, raķetei nekad nav izdevies nolidot vairāk par 35 km, tās garākais lidojums ilga tikai divas minūtes, un viens no izmēģinājumiem izvērtās traģēdijā.
2019. gadā “Burevestnik” ietriecās Barenca jūrā, un tā atgūšanas misijas laikā notika sprādziens, kurā gāja bojā 7 cilvēki, tostarp zinātnieki no Sarovas kodolcentra. Incidenta radītais radiācijas mākonis pārklāja Severodvinsku un sasniedza Skandināvijas valstis.
2020. gada vasarā ASV īpašais sūtnis bruņojuma kontroles jautājumos Māršals Bilingslijs aicināja Krieviju pārtraukt bīstamos apšaubāmās izstrādes izmēģinājumus. “Tā nav nekas vairāk kā lidojoša Černobiļa,” viņš sūdzējās, runājot Senātā: papildus kodolgalviņai raķetē ir kodoldegviela, tā lidojuma laikā var atstāt aiz sevis radiācijas “izplūdes gāzes”, un tās kritiens draud ar teritorijas piesārņojumu.
Kopš 2019. gada nav bijis ticamas informācijas par jauniem ”Burevestnik” testiem, taču ekspertu viedoklis par to nav mainījies. “Tas ir eksotiski un bīstami testēšanas un izstrādes periodā,” NYT sacīja Ieroču kontroles asociācijas izpilddirektors Darils Kimbals.
Pēc viņa domām, ”Burevestņik” tuvākajā laikā nav lemts kļūt par daļu no kodoltriādes. Pat ar veiksmīgu palaišanu paies gadi, līdz raķete būs gatava “operatīvai izvietošanai”, saka Kimbals.