Šodien Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka Ķīnā ražotajiem elektriskajiem transportlīdzekļiem (EV) tiks piemēroti importa tarifi līdz 38,1%.
Šī lēmuma mērķis ir stiprināt ES EV piegādes ķēdi un veicināt vietējā ražojuma elektrisko automobiļu ražošanu par pieņemamu cenu. Tomēr Ķīna to kritizēja, nosaucot to par protekcionismu, apgalvojot, ka šo pasākumu mērķis ir novērst to, ko Brisele raksturo kā pārmērīgas subsīdijas Ķīnas autoražotājiem.
Pēc līdzīgas Vašingtonas rīcības, kas nesen četrkāršoja nodevas Ķīnas EV līdz 100%, Eiropas Savienība papildus esošajiem 10% ieviesīs tarifus BYD 17,4% , Geely 20% un SAIC 38,1%. Šīs papildu izmaksas varētu sasniegt miljardus eiro autoražotājiem, kuri jau cīnās ar pieprasījuma samazināšanos un cenu kritumu savā vietējā tirgū. Šis aprēķins ir balstīts uz 2023. gada ES tirdzniecības datiem, vēsta Reuters.
Ķīnas ražotāju zemāko izmaksu EV pieplūdums Eiropas autoražotājiem ir radījis ievērojamu izaicinājumu. “Šī antisubsīdiju izmeklēšana ir tipisks protekcionisma gadījums,” sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Lins Dzjans. Dzjans brīdināja, ka tarifi kaitēs Ķīnas un ES ekonomiskajām un tirdzniecības attiecībām un izjauks globālo automobiļu ražošanas un piegādes ķēdi.
Briseles rīcība atspoguļo pieaugošās bažas ES par Ķīnas elektromobiļu radītajiem konkurences draudiem, un pasākumu mērķis ir nodrošināt līdzvērtīgus konkurences apstākļus Eiropas autoražotājiem.
Tajā pašā laikā dažu Eiropas lielāko autoražotāju, kas lielā mērā ir atkarīgi no pārdošanas apjoma Ķīnā, akciju cenas kritās, baidoties no Ķīnas atriebības. Uzņēmumiem, piemēram, BMW, tagad būs jāmaksā arī par saviem Ķīnā ražotajiem un Eiropā pārdotajiem EV.