Mūsu novadnieces – etnogrāfes Ilgas Madres piemiņai viņas 95. jubilejas gadā Talsu novada muzeja 3. stāvā etnogrāfisko priekšmetu ekspozīcijā no 21.jūlija līdz septembra beigām būs apskatāmas lelles Latvijas novadu tautas tērpos. Izstādē eksponētas divas kolekcijas: Ilgas Madres veidotā, muzejam dāvinātā un no Latvijas vēstniecības Zviedrijā atceļojusī. Ekspozīcija papildināta ar digitālo stendu “Ziemeļkurzemes tautas tērps”.
Etnogrāfi Ilgu Madri (24.09.1921.-27.06.2002.) pieminot
Tuvojas septembris ar viršu ziedēšanu un violeto toņu nokrāsām rudens ziedos un dabā. Ir pienācis laiks atcerēties mūsu novadnieci, lībadznieci, ievērojamo tautas mākslas pazinēju, rokdarbnieci un etnogrāfi Ilgu Madri. Viņa ir sastādījusi 9 grāmatas par rokdarbu un aušanas tehnikām, augu krāsvielu tehnoloģiju, latviešu tautas tērpu darināšanu. Žurnālos un laikrakstos publicēti pāri par 500 tautas mākslas darinājumu un tradīciju apraksti. Ilgas Madres darinātie rokdarbi glabājas 8 Latvijas muzejos un Valsts Etnogrāfijas muzejā Sanktpēterburgā. Viņas devums ir novērtēts arī visaugstākā līmenī – viņa ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere (1995) un Lielās folkloras gada balvas (2001) laureāte.
Kaut gan bagātā mūža lielākā daļa Ilgai Madrei pagājusi strādājot Jelgavā un Rīgā, Talsi un Lībagu pagasts viņai vienmēr bijuši sirdij tuvi. Lībagu pagasts – ar “Slaparu” mājām, kur viņa dzimusi, augusi, no kurienes devusies skolas gaitās. Arī viņas atdusas vieta ir Lībagu pagasta Slaparu kapos. Talsos aizvadīti ģimnāzijas gadi. Vēlāk ar savu padomu un darbu vērtējumu viņa vienmēr bijusi klāt rajona lietišķās mākslas izstādēs. Ilgu Madri atceramies arī kā Tautas lietišķās mākslas studijas „Dzīpars” „krustmāti”.
Talsu novada muzejā notikušas vairākas personālizstādes, kurās labi redzama Ilgas Madres rokdarbu bagātība un daudzpusība. Pēc katras izstādes muzeja krājums ticis papildināts ar vērtīgiem dāvinājumiem no rokdarbnieces “pūra”. Tā 1999. gadā muzejā nonāca arī 30 viņas gatavotas lelles Latvijas novadu tautas tērpos. Lellēm piemeklēti atbilstoši novada brunču audumi, pielāgotas villaines un vainadziņi.
Leļļu izstāde veltīta Ilgas Madres 95. dzimšanas dienas atcerei, kura atzīmējama 24. septembrī.
Lelles latviešu tautas tērpos no Zviedrijas
Latvijas vēstniecībā Zviedrijā no 2000. gada rudens ir leļļu kolekcija – 120 Bārbijas un Keni latviešu tautas tērpos. Leļļu ietērpus darinājušas Zviedrijā dzīvojošās latvietes Marija Muzikante (1908-1999) un Dzidra Ciparsone (1920) pagājušā gadsimta 70. gados. Abas kundzes svešumā nonākušas 1944. gadā bēgļu gaitās, bet satikušās un kopdarbs pie leļļu darināšanas sācies tikai 1970. gados.
Dzidra Ciparsone audusi audumus, bet Marija Muzikante tos sašuvusi, pielāgojot katras lelles augumam, piemeklējot attiecīgos rotājumus. Tā lelles tikušas pie latviešu tautas tērpiem. Darbs veikts ļoti rūpīgi – „lai nākamā paaudze var izskaitīt diedziņus, izšķirt un saprast, kā aust savu bruncīti”, atzīmē Dzidra Ciparsone.
Leļļu gatavošana bija iespēja nezaudēt saikni ar Dzimteni. Svešumā saglabāt latviskās tradīcijas, domājot par jaunajām paaudzēm, parādīt Latvijas novadu tērpu krāšņumu un daudzveidību.
No 2013.gada Latvijas vēstniecības Zviedrijā leļļu kolekcija ir apskatāma Latvijā. Ar Latvijas vēstnieka Zviedrijā Ginta Jēgermaņa gādību tā apceļo muzejus un izstāžu zāles.
Visi laipni aicināti uz izstādes ”Lelles Latvijas novadu tautas tērpos” no Ilgas Madres un Latvijas vēstniecības Zviedrijā kolekcijas un digitālā stenda “Ziemeļkurzemes tautas tērps” atklāšanu 21. jūlijā plkst. 16.00 Talsu novada muzejā.
Daija Lēmane,
Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja