Lavanda ir īsts mūsu puķu dobes rotājums, kas apbur ne tikai ar savu īpašo krāsu, bet ar vēl īpašāku smaržu. Lai lavandas krūmi augtu glīti un skaisti, ir jāparūpējas par to apgriešanu. Kad un kā tiek veikta lavandas atzarošana, pastāstīsim šajā rakstā.
Kāpēc lavandas vajadzētu apgriezt?
Lavandas atzarošana palīdz pagarināt tās dzīves laiku. Ja tās neapgriež, tās ātri aug un ilgtermiņā pilnībā vairs nenoslogo ziedkopas. Turklāt lavandas atzarošana palīdz veidot regulāru, apaļu krūma formu, noņemt izžuvušos, sasalušos vai bojātos zarus.
Kad apgriezt lavandas?
Lavandas atzarošana jāveic vismaz reizi gadā – pavasarī. Taču vasaras beigās, kad tās beidz ziedēt, tās ieteicams apgriezt vēlreiz.
Daži dārznieki iesaka lavandu atzarot rudenī, taču drošāka ir lavandas atzarošana pavasarī. Lavandai ir mazāka iespēja iegūt slimības vai apsaldējumus caur griezumu.
Taču arī pavasarī ar lavandas apgriešanu nav jāsteidzas. Vislabāk to darīt pēc sala beigām. Tātad ap aprīli . Tomēr sekojiet līdzi laika prognozēm: ja tuvākajās naktīs temperatūra joprojām pazeminās (zem 0 °C), nogaidiet un atlieciet apgriešanu.
Ja pēc lavandas apgriešanas tā tomēr apsalst, pagaidiet. Nav nepieciešams uzreiz izraut krūmus un mest ārā. Visticamāk, saknes palikušas dzīvas, neskartas, tāpēc uzmaniet, vai no krūma iekšpuses aug jauni zari. Ja tā, nogrieziet bojātos zarus un pagaidiet, līdz lavanda atdzīvojas. Tajā gadā tā neziedēs, bet vismaz viss krūms nenomirs
Lavandas atzarošana: kā to izdarīt pareizi?
Atšķirībā no augļu koku vai augļu krūmu un pat dažu dekoratīvo augu (piemēram, rožu) apgriešanas lavandas atzarošana ir vienkāršs process. Vissvarīgākais ir parūpēties par patiešām labu, asu griezēju. Dezinficējiet to pirms atzarošanas un pēc tam sāciet strādāt:
Lavandas krūmu satver ar vienu roku un ar griezējiem nogriež zarus gandrīz līdz krūma koksnei. To nogriež apmēram pusi no dzinumu garuma.
Tomēr jums jābūt uzmanīgiem, lai nesagrieztu un nesabojātu krūma koka daļas. Mazliet zaļo krūma daļu atstāj, lai jaunajiem dzinumiem būtu no kā izaugt.
Ja ir nokaltuši, sala bojāti vai slimi zari, tie ir pilnībā jānoņem, nogriežot tos līdz zemei.
Apgriežot lavandu, tajā pašā laikā veidojas krūms, piešķirot tai ierasti skaisto, apaļo formu.
Ja jāatjauno pamests vai ļoti vecs lavandas krūms, atzarošanas laikā nogriež aptuveni 2/3 zaļās daļas. Tik barga atzarošana ir ieteicama arī visiem krūmiem ik pēc 4-5 gadiem.
Lavandas kopšana pēc atzarošanas
Pēc apgriešanas, tāpat kā daudzus citus augus, lavandu var apstrādāt ar vara preparātiem dezinfekcijas nolūkos. Šiem augiem nav nepieciešama īpaša aprūpe. Ja tās tika veiksmīgi uzdīgušas un iestādītas un lavanda veiksmīgi pārdzīvoja ziemu, tā turpina augt pati. Tām nav nepieciešama ne papildu mēslošana , ne bieža laistīšana.
Tiesa, augšanas sezonas sākumā ir iespējams mēslot ar kompostu. Tomēr tas noteikti nav jādara katru gadu. Patiesībā lavanda aug leknāka un stiprāka mazāk auglīgā augsnē.