Pagājušā gada laikā mediji, kas nodarbojas ar faktu pārbaudi, ir izsekojušas un atmaskojušas simtiem Krievijas viltojumu par Ukrainu. Kādas bija viņu galvenās tēmas un sižeti?
Ukrainas resursa StopFake līdzdibinātājs Jevgeņijs Fedčenko Krievijas viltojumu evolūcijai seko līdzi jau vairāk nekā desmit gadus. Pēc viņa teiktā, viņiem ir zināms “mugurkauls”, kas atkārtojas gadu no gada, bet iegūst arī dažus jaunus sižetus – ietekmēt dažādas auditorijas. Šogad viena no galvenajām tēmām bija situācija frontē un, protams, diskusijas par Rietumu palīdzību Ukrainai.
“Jauni bija viltojumi, kas saistīti ar karadarbības gaitu, mobilizāciju, kā arī viltojumi, kuru mērķis bija graut Ukrainas sabiedrības uzticību varas iestādēm – tāpat kā tie, kuru mērķis ir graut uzticību Ukrainai ārvalstīs. Manuprāt, šī bija lielākā kategorija. Acīmredzot tas sakrīt ar Krievijas vadības politiskajiem un militārajiem mērķiem: graut uzticību Ukrainai kā valstij, kuru ir jāatbalsta,” saka Fedčenko.
Nesens piemērs vienam no šiem viltojumiem: ziņas, ka ASV it kā piedāvāja Ukrainai apmainīt Ukrainas bruņotajos spēkos Abrams tankus pret vācu leopardiem proporcijā viens pret četriem.
Šo ziņu izplatīja vairāki prokremlisko atbalstoši ziņu resursi. “Šķiet, ka šāds solis varētu novērst ASV no reputācijas trieciena, novēršot to daudz piesaukto tanku iznīcināšanu ar Krievijas ieročiem,” teikts vienā no vietnēm, atsaucoties uz Indijas ziņu resursa New Nine rakstu.
Šāds raksts tiešām bija, taču materiālā nebija neviena avota, no kuriem ņemts apgalvojums, ka tankus gribējuši atņemt “reputācijas risku dēļ”. Neviens starptautisks medijs neko nerakstīja par šādu “apmaiņu”.
Krievijas propaganda īpašu uzmanību pievērsa tehnikai, ko Rietumi piegādā Ukrainai. Krievijas televīzijas kanālos nepārtraukti parādījās ziņas, ka šī tehnika ir veca, salūzusi, ka ukraiņi nezina, kā ar to rīkoties, un šī tehnika nespēj pretoties krievu ieročiem.
Reizēm radošā impulsā propagandisti “iznīcināja” Rietumu tehniku, ko Ukraina vēl nebija pat saņēmusi, stāsta Jevgeņijs Fedčenko: “Jau decembrī redzējām pirmās ziņas, ka Krievija it kā iznīcināja pirmo F-16, lai gan pirms tam tika runāts. ka ukraiņi neprot ar tiem lidot, viņi nevar tos apgūt, un kopumā tas nekādi nemainīs situāciju frontē, pat ja Ukraina tos saņems. Un tad mēs redzam ziņas, ka tās, izrādās, jau ir iznīcinātas! Pat pirms tās parādījās Ukrainā.
Mobilizācija, “trešais Maidans” un mākslīgais intelekts
Otra viltus producentu iecienītākā tēma bija Ukrainas iekšpolitika. Konflikts starp prezidentu Zelenski un ģenerāli Zalužniju, mītiskais Trešais Maidans, ar kuru Krievijas mediji nemitīgi biedēja Kijivu – visi šie naratīvi tika aktīvi izmantoti. Viņu galvenais mērķis ir radīt priekšstatu par Ukrainu kā par absolūti nestabilu valsti, kas brūk no iekšpuses. Turklāt, saskaņā ar viltus ziņām, ukraiņi nevēlas dienēt un pretojas mobilizācijai visos iespējamos veidos, un varas iestādes viņus burtiski dzen uz fronti visneiedomājamākajos veidos. 2023. gada decembrī vairākos anonīmos Telegram kanālos Krievijā, kā arī atsevišķos Krievijas plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas, ka Ukrainā it kā sākusies “reklāmas kampaņa”, aicinot iedzīvotājus mobilizēt visas savas ģimenes.
Tiešsaistē parādījās Sumi reklāmas stenda fotoattēli, uz kuriem it kā bija rakstīts: “Deniss un Jūlija. Kopā mājās, kopā frontē.” Faktiski, kā noskaidroja projekts StopFake, Sumi nebija neviena reklāmas stenda ar šādiem aicinājumiem. Izrādījās, ka tā bija pirmskara fotogrāfija, kas publicēta vietējā ziņu vietnē kā ilustrācija rakstam par Ukrainas militārpersonu Jūlijas un Denisa vēsturi. Viņi iepazinās 2016. gadā, dienējot Ukrainas bruņotajos spēkos, un 2019. gadā nolēma apprecēties.
Pēc StopFake līdzdibinātāja Jevgeņija Fedčenko teiktā, vēl viens jaunums 2023. gadam ir mākslīgais intelekts. Šeit var atgādināt mēģinājumu viltot bruņoto spēku virspavēlnieka Valērija Zalužnija runu, kas it kā aicināja uz militāru apvērsumu, kā arī viltus sarunu starp Volodimiru Zeļenski un viņa sievu.
“Izmantojot šī viltus piemēru, mēs redzējām, kā mākslīgais intelekts spēja labi iemācīties kopēt Zelenska runu, bet viņa sievas runu bija maz, no kurām mācīties, īpaši krievu valodā. Tāpēc mēs redzam, kā Zelenskis nez kāpēc runā krieviski, un viņa sieva viņam atbild kaut kādā stulbā ukraiņu valodā, un tas viss vienkārši nedarbojas,” stāsta Fedčenko.
Eiropas ciešanas un Zelenska “narkoatkarība”
Vēl viena 2023. gada viltojumu raksturīga iezīme ir to aktīvā saistība ar situācijām citās valstīs, piemēram, ar vēlēšanām ASV vai politiskajiem procesiem Eiropā. Un, protams, propagandisti palika uzticīgi vienam no saviem iecienītākajiem naratīviem – par to, kā Eiropas sankcijas sāpīgi skar pašu Eiropu. Un dažreiz visnegaidītākajā veidā. Ko vērts ir stāsts par franču gultas blaktīm? “Francija cieš no blakšu iebrukuma pretkrievisko sankciju dēļ!” – šādi ziņojumi Krievijas medijos un Telegram kanālos parādījās 2023. gada rudenī. Publikāciju autori atsaucās uz franču izdevuma La Montagne rakstu ar tieši šādu nosaukumu. Tomēr laikraksts nekad neko tādu nepublicēja. Raksts vienkārši izdomāts un ekrānuzņēmums uzņemts foto redaktorā, noskaidroja projekta StopFake žurnālisti. Šī nav pirmā reize, kad Krievija izmanto tēmu par frančiem, kas cieš no blaktīm – pirms tam šo kukaiņu invāzijā tika vainoti ukraiņu bēgļi. Zinātnieki blakšu parādīšanos skaidroja ar to pielāgošanos insekticīdiem un klimata pārmaiņām.
Kamēr Francija cīnījās ar blaktīm, Itālijā, pēc Krievijas mediju ziņām, uzcēla pieminekli Zelenska “narkoatkarībai” – tas ir viens no iecienītākajiem Krievijas propagandas stāstījumiem. Piemēram, Krievijas Aizsardzības ministrijai piederošā telekanāla Zvezda vadītāji stāstīja, ka Zelenskim narkotikas piegādātas tieši no Vašingtonas. Kā liecina publikācijas atsevišķos Krievijas medijos, Milānā esot parādījies ļoti savdabīgs piemineklis Ukrainas prezidentam – deguna formā ar baltu pulveri. Milānas laukumā 25. aprīlī parādījās deguns ar kokaīna līniju. Bet šai skulptūrai nav nekāda sakara ar Ukrainas prezidentu. Instalācija ir veltīta cīņai pret narkotiku kontrabandu un patēriņu. Par to ziņoja itāļu aktīviste un māksliniece Kristīna Donati Meijere.
Ģed Moroz (salavecis) un “Tetris” ir aizliegti
Tomēr viltus ražotāju galvenie centieni joprojām bija vērsti uz pašu Ukrainu. Jevgeņijs Fedčenko identificē vēl vienu lielu kategoriju: viltojumus par ukraiņu ikdienas paradumiem un dzīvi. Šāda veida viltojumu mērķis ir parādīt ukraiņus kā cilvēkus, kuri ir pilnībā zaudējuši veselā saprāta izjūtu un ir traki. Līdz ar to ziņojumi, ka ukraiņi ir aizlieguši Ģed Moroz un Sņeguročku vai, ka runāšana virtuvē krievu valodā ir sodāma ar kriminālatbildību, vai ka Ukrainā viņi vēlas aizliegt spēli Tetris.
“Arvien pamanāmāka kļūst ikdienas viltojumu kategorija, kas cenšas veicināt tēzi par ukraiņu pilnīgu marginalizāciju, kuri ir tik ļoti iegrimuši karā, ka sāk zaudēt veselo saprātu un realitātes izjūtu,” skaidro Fedčenko. “Un tas vēlreiz parāda, ka viņi nav jāatbalsta, ka viņi ir rusofobi, viņi aizliedz jebkādus alternatīvus uzskatus, viņi iebilst pret reliģiju…”
Viens no šiem viltojumiem bija stāsts par brūno zaķi (zajac rusak). 2023. gada pašā sākumā Krievijas medijos parādījās ziņas, ka Ukrainā it kā esot aizliegts zaķi saukt par rusaku, jo vārds tiek saistīts ar krieviem. Publikācijās, jo īpaši Komsomoļskaja Pravda, kā pierādījums tika pasniegta ziņu lente, kas it kā parādījās televīzijas kanāla 1+1 ēterā. Tomēr patiesībā šis rāmis tika rediģēts – jau esošā rāmī tika ievietots esošs kadrs. To ir viegli pārbaudīt, izlasot oriģinālo telemaratona sižetu; par zaķi nav nevienas rindiņas. Bet ir ziņas par Baltā nama paziņojumu – ka krievu mēģinājumi demoralizēt ukraiņus atkal ir cietuši neveiksmi.
Ir vērts atzīmēt, ka kaut kas līdzīgs pēc Krimas aneksijas notika pašā Krievijā, nevis Ukrainā – un tās nebija viltus ziņas, bet gan reālas. Dmitrijs Medvedevs, kurš toreiz bija premjerministrs, ierosināja pārdēvēt Americano kafiju par Rusiano.
Kā cīnīties ar feikiem?
Pēc Jevgeņija Fedčenko domām, lai cik smieklīgi un nejēdzīgi šķistu daži krievu viltojumi, ir ļoti svarīgi tos atspēkot. Krievija izmanto kvantitātes, nevis kvalitātes priekšrocības, un tas bieži vien darbojas.
“Galvenais mērķis ir izlaist pēc iespējas vairāk viltojumu un bombardēt ar tiem publiku no dažādām platformām, no dažādām pusēm, lai vienkārši nedotu iespēju atjēgties un saprast, kas īsti notiek. Tas ir mērķis – piesātināt informatīvo telpu ar viltojumiem, pilnīgām blēņām un aizmiglot reālo informatīvo fonu ar milzīgu daudzumu aģitprop gatavo,” rezumē Fedčenko.
Saskaņā ar StopFake līdzdibinātāja teikto, ar pretdarbību Krievijas viltojumu izgatavošanai vēl ir par maz. Gluži pretēji, Telegram messenger attīstās visā pasaulē kā alternatīvs informācijas avots, Krievijas mediju kompānijas, piemēram, Yandex, tiek izņemtas no tiesiskā regulējuma un turpina savu darbību, taču jaunu sankciju nav.
“Tas liecina, ka Krievija cenšas efektīvi pārformatēt šos rīkus un izmantos tos nākotnē. Diemžēl šodien mēs neredzam efektīvu reakciju un resursu piešķiršanu adekvātai pretdarbībai, jo visus aizrauj mākslīgais intelekts un citas cēlas idejas. Tas ir pareizi, taču nedrīkst aizmirst, ka tas viss ir drauds informatīvajai dienaskārtībai globālā līmenī,” secina Fedčenko.
2024. gads ir tikko sācies, bet Krievija jau ir publicējusi desmitiem jaunu viltojumu par Ukrainu. Piemēram, ka ASV atļāva Ukrainai izmantot HIMARS uzbrukumiem Krievijai vai ka Ukraonas Pareizticīo baznīcas rediģētajā kalendārā atzīmēta Zelenska dzimšanas diena un Svētā Javelin diena.