Kamēr Rietumu preču eksports uz Krieviju pēc kara sākuma strauji kritās – sankciju un tirdzniecības sakaru traucējumu dēļ to piegāde uz Vidusāzijas un Kaukāza valstīm ir pieaudzis debesīs. Šīs valstis ir uzņēmušās “tirgotāju” lomu, to iepirktie produkti, tostarp tie, uz kuriem attiecas sankcijas, tiek novirzīti uz Krieviju, reģiona ekonomikas apskatā raksta Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).
Tirdzniecības plūsmu pārorientācija notika ļoti ātri. Saskaņā ar ERAB aplēsēm eksports uz Krieviju no ES valstīm, Apvienotās Karalistes un ASV 2022. gada maijā-jūlijā samazinājās par vairāk nekā 50% (turpmāk, salīdzinot ar vidējo vērtību šajā periodā 2017.–2019. gada pirmspandēmijas periodā). Bet tajā pašā laikā piegādes no Rietumvalstīm uz Aizkaukāzu un dažām Vidusāzijas valstīm pieauga par vairāk nekā 80% .
Īpaši nozīmīgs (par 70-80%) bija eksporta pieaugums no Eiropas uz Armēniju un Kirgizstānu, kas kopā ar Krieviju ir Eirāzijas Ekonomiskās savienības dalībvalstis (caur kuru preces var brīvi pārvietoties). Tajā pašā laikā eksports no Armēnijas uz Krieviju pieauga par gandrīz 150%, bet no Kirgizstānas – par vairāk nekā 200%.
Tas gan nenozīmē, ka tā ar starpnieku starpniecību sāka saņemt visu Krievijas zaudēto Rietumu importu. Jaunās tirdzniecības plūsmas veido nelielu daļu no apjomiem, ko Krievija ir zaudējusi tirdzniecības saišu pārrāvuma ar Rietumiem rezultātā, atzīmē ERAB. Pirmkārt, no pārorientācijas gūst labumu starpnieki: papildu tirdzniecības apjomi Armēnijai un Kirgizstānai maijā-jūlijā sasniedza 4-6% no IKP (gada izteiksmē). Tie arī veicināja tādu nozaru attīstību šajās valstīs kā loģistika un finanšu pakalpojumi.
Pēc kara sākuma februārī un mobilizācijas 2022. gada septembrī daudzi Krievijas IT speciālisti devās uz Armēniju. Šajā sakarā valsts sāka vairāk iepirkt IT aprīkojumu no Rietumiem savām vajadzībām, bet daļa tiek nosūtīta arī uz Krieviju. Acīmredzot fenomenālais importa pieaugums no ASV, par 348%, saistīts ar datortehnikas iegādi.
Un Kirgizstāna un Tadžikistāna palielināja piegādes no ASV attiecīgi par 152% un 220%. Tajā pašā laikā ASV eksports uz Krieviju maijā-jūlijā sarucis par 88%.
Gada otrajā pusē izaugsmes tempi varētu palēnināties. Daži ASV ražotāji, jo īpaši mikroshēmu un serveru ražotāji, ir apturējuši piegādes Armēnijai. Kāda Krievijas tehnoloģiju uzņēmuma, kas tur iegādājās produktus, augstākais menedžeris laikrakstam Financial Times decembrī sacīja: “Viņi saka: “Jums bija viena licence gadā, bet tagad jūs prasāt100? Ejiet jūs d….”
Tirdzniecības plūsmu pārorientācija var būt saistīta ar sankciju apiešanu, sacīja ERAB galvenā ekonomiste Beata Javorčika.
Bet ne tikai: piemēram, Coca-Cola un PepsiCo paziņoja par savu globālo zīmolu pārdošanas pārtraukšanu Krievijā, un tagad piegādātāji importē krieviem tik iemīļoto dzērienu caur citām valstīm, tostarp Kirgizstānu, Uzbekistānu, Gruziju, Azerbaidžānu, noskaidroja ”VPost” .
Starp citiem iespējamiem tirdzniecības plūsmu pārorientācijas iemesliem Javorčika min Rietumu pārdevēju nevēlēšanos pārbaudīt Krievijas darījuma partneru uzticamību un neautorizāciju, kā arī grūtības veikt maksājumus.
ES kara sākuma gadadienā gatavo 10. sankciju paketi pret Krieviju, kas ietvers preču un tehnoloģiju piegādes aizliegumu vēl par 11 miljardiem eiro. Tajā pašā laikā eiropieši cenšas panākt stingrāku ierobežojošo pasākumu ievērošanu, cenšoties pārliecināt tās valstis, kuras izmantoja situāciju, lai palielinātu tirdzniecību ar Krieviju, lai tos ievērotu. “Ir ļoti svarīgi apzināt nepilnības,” februāra sākumā sacīja Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš. “Skaidrs, ka tirgotāji atrod legālus veidus, kā pārdot preces, piemēram, Turcijai, Kazahstānai vai Armēnijai, kas pēc tam tās pārdod tālāk Krievijai, jo neievēro sankciju režīmu.”