Ukraina trīs posmos atgrūda iebrucējus no savas krasta. Jūras spēku droni, ”Moskva” iznīcināšana un citas operācijas lika Krievijai aiziet no ievērojamas Melnās jūras daļas.
Eksports no Ukrainas ostām gandrīz sasniedzis to apjomu, kāds bija pirms pilna mēroga kara sākuma. Ukrainai situācijas maiņa jūrā bija stratēģiski riskants, taču ārkārtīgi nepieciešams lēmums. Par to ziņo The Economist.
Pirms lielā kara sākuma 60% no Ukrainas eksporta, tāpat kā pirms simtiem gadu, pa jūru tika eksportēti uz Āfrikas, Tuvo Austrumu un citu reģionu valstīm. Krievijas Federācijas lēmums bloķēt ekonomiskos ceļus bija ekonomiskā kara akts. Ukraina slepeni sāka izstrādāt alternatīvu maršrutu. Maršruts tika izveidots minimālā dziļumā, lai neļautu Krievijas zemūdenēm tuvoties tirdzniecības kuģiem, kā arī pietiekami tuvu krastam, lai to aptvertu piekrastes artilērija.
Odesas, Černomorskas un Južnijas ostas gandrīz atgriezušās pirmskara apjomā. Robežsargi tagad pārmeklē kuģus, lai novērstu Krievijas diversiju grupu klātbūtni, un Ukrainā jūras spēku pavēlniecības kontrolē ir apvienoti dažādi dienesti. Pēc Jūras spēku spīkera Dmitro Pletenčuka teiktā, panākumi tika gūti trīs posmos:
Krievijas desanta novēršana;
100 jūras jūdžu bufera izveidošana, pateicoties raķešu kreisera ”Moskva” iznīcināšanai;
izstumjot Krievijas Melnās jūras floti no Melnās jūras ziemeļrietumu, centrālās un pat dienvidrietumu daļas.
Pēdējais posms tika sasniegts, pateicoties jūras dronu arsenālam. Ukraina iznīcināja vismaz 22 no 80 kuģiem un sabojāja vēl 13 no Krievijas Melnās jūras flotes. Novorosijskas ostā tagad slēpjas kaujas gatavākie Krievijas kuģi. Tagad par bīstamāko tirdzniecības kuģu laiku tiek uzskatīts laiks pie doka, bet graudu transportēšanas laikā pa koridoru draudi ir mazāki. Pilnīgi graudu koridora darba rezultāti varētu kļūt redzami 2025. gadā. Paredzams, ka 2024. gadā Ukrainas eksporta ienākumi pieaugs par 3,3 miljardiem ASV dolāru.