Ukraina jau ir palielinājusi pretuzbrukuma darbību potenciālu, taču ienaidniekam joprojām ir skaitliskais pārsvars.
Šajās dienās Krievijas diktators Vladimirs Putins sacīja, ka viņa okupanti jau esot atvairījuši Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukumu. Savukārt Ukrainas varasiestādes ziņoja, ka Krievija šoreiz ziņojusi par uzvaru tajā, ko Ukraina vēl nav sākusi pilnā apjomā.
Kādas un kad būs galvenās pretuzbrukuma kaujas – to analizē militārais eksperts Petro Černiks.
“Tiešām, mēs esam izveidojuši nopietnu potenciālu pretuzbrukuma darbībām, taču mēs atceramies šī kara pamatnoteikumu – kvantitāte pret kvalitāti. Kvantitāti nevar atcelt. Skaitliskā potenciāla, gan cilvēciskā, gan tehniskā ziņā, joprojām dominē ienaidnieks pār mums, bet noteikti jau zaudē kvalitātē”, saka Petro Černiks.
Viņš turpina: “Mums ir pirmās labās ziņas par pakāpenisku mūsu teritoriju atbrīvošanu. Bet mēs visi gaidām kādu vienu lielu ofensīvu, kas izspiedīs ienaidnieku no mūsu teritorijām. Tā ir ļoti kļūdaina domāšana. Kāpēc? Mūsu operācija var būt tikai ļoti mērķtiecīga. Es domāju stratēģiju, ko sauc par ”tūkstoš griezumu stratēģiju” . Tikai šādā veidā – ar kvalitatīviem, pārdomātiem sistēmiskiem neskaitāmiem uzbrukumiem, lai sasniegtu vissvarīgāko – ienaidnieka spēku izsmelšanu. Tas nebūs vienas dienas darbs, tas nebūs pat vienas nedēļas darbs. Tas būs daudzu mēnešu darbs.”
Galvenās cīņas par Ukrainu
Pēc Černika teiktā, iespējams, ka galvenie notikumi frontē būtu gaidāmi tuvākajā laikā.
“Neapšaubāmi, interesantākās un nopietnākās operācijas uzliesmos periodā, ko sauc par sausu laiku. Kopumā tas jau ir pienācis un ilgs līdz rudens vidum, pat nedaudz ilgāk,” saka eksperts. “Viss atkarīgs no taktiskiem un tehniskiem parametriem Visi jaunie Rietumu spēkrati ir smagi. Salīdzinājumam: padomju-krievu tanki sver 39-43 tonnas, bet rietumu – 62-75 tonnas. Ja BPM-2 sver 13 tonnu robežās, tad tā analogs M2 Bradley – no 25 tonnām līdz 30 tonnām Šī kara sākumā mums paveicās, jo augsne bija slapja – krievi bija spiesti pārvietoties lielās kolonnās pa ceļiem un mēs tos ļoti precīzi iznīcinājām,bet arī viņu aizsardzības stabilitāte, skaitliskais potenciāls joprojām ir diezgan liels. Galvenā uzvaras filozofija ir pacietība, pacietība un vēlreiz pacietība. Aizmugures munīcijas noliktavu un visas loģistikas iznīcināšana ir uzvaras filozofija.
Krievija virzās uz ilgstošu karu
Tajā pašā laikā Čerņiks saka, ka Krievija ir noskaņota ilgstošam karam.
“Es nešaubos, ka mēs uzvaram šajā karā. Bet es nepiederu pie analītiķu kategorijas, kuri uzskata, ka tas viss būs ļoti ātri,” situāciju analizē Čerņiks. “Visi industriālie kari kopš 19. gadsimta, un šis ir klasisks industriālais karš, to laika parametros ir ar šādiem rādītājiem: zibens sakāve ir līdz 9 dienām (kā Izraēlas sešu dienu karš 1967. gadā pret arābu koalīciju), nākamais ir zibens karš, kas var ilgt 6 nedēļas, ilgstošs zibenskarš 3-4 mēnešu laikā, un tad viss pāriet ilgstošajā režīmā. Šis ieilgušais režīms nevar ilgt vairāk par 2-3 gadiem. Mēs esam bijuši šajā režīmā pusotru gadu, tātad pat pirms rudens, iespējams, ziemā, karadarbība, iespējams, turpināsies. Krievija ieiet ieilgušā konflikta režīmā. Bet ir nianse: stratēģiskajos resursos viņiem nav ne mazāko iespēju. Viņiem joprojām ir daudz pašreizējo krājumu, bet lielais Rietumeiropas eiroatlantiskais konveijers jau ir sācies. Tas vienkārši nesākās tik ātri, kā mēs vēlētos.”
Vai mums ir pietiekami daudz bruņu
Čerņiks uz šo jautājumu atbild diezgan optimistiski.
“Ejam no pretējās puses. Runājot par kopējo bruņumašīnu skaitu šajā laikā, kurā mēs cīnāmies, mēs saņēmām vairāk nekā 4 tūkstošus vienību. Tas ir neticami daudz. Padomju Savienība saņēma 12 tūkstošus visā Otrajā pasaules karā. Tātad šī ir trešā daļa proporcijā “frontes garums – laiks”. Tolaik PSRS frontes garums pret nacistisko Vāciju bija vairāk nekā 6 tūkstoši km. Mums fronte ir tūkstoš kilometru robežās. Bet karš ilga pilnus 6 gadus, mums ir 1,5 gadi. Tas ir, ja mēs nosacīti aprēķinām tehnikas ātrumu, mēs iegūstam nosacītu kara mēnesi, tad mūsu cipars ir vairākas reizes lielāks. Ir ļoti svarīgi pareizi saprast attiecības starp frontes līniju un laiku,” teica eksperts.