Atgādināsim, ka Krievijas prezidenta vēlēšanu sistēma ir interesanta ar to, ka kandidātus var izvirzīt gan politiskās partijas, gan Vēlētāju iniciatīvas grupas. Tas nozīmē, ka publiskajā telpā izskanot kāda kandidāta vārdam, tas vēl nenozīmē, ka viņš pa tiešo tiek iekļauts kandidātu listē. Dažādas procedūras ir arī kandidātiem no politiskajām partijām un pašizvirzītajiem kandidātiem. Pēdējo statuss šajā procedūrā ir sarežģītāks, jo paredz vispirms sapulcēt vismaz 500 cilvēku lielu iniciatīvas grupu, saņemt īpašā sapulcē tās mandātu un, kad to apstiprina CVK, seko vēl vairākas procedūras, starp kurām ir arī 300 000 vēlētāju parakstu iesniegšana CVK.
Lūk, tieši kā pašizvirzītais kandidāts, nevis kādas politiskās partijas virzīts, vēlmi kandidēt izteica arī pašreizējais Kremļa fīrers Vladimirs Putins. Tāpēc arī šonedēļ Krievijā sākusies dažāda veida Putina muļļāšana, kura noslēgsies 31.janvārī, kas ir pēdējais termiņš minēto 300 000 parakstu iesniegšanai. Protams, ka arī šoreiz tā būs formalitāte. Tāds pats šovs, kāds bija 16.decembrī notikušais pasākums.
Kā plaši informē Krievijas mediji, Vēlētāju iniciatīvas grupa vakar vienbalsīgi atbalstīja Vladimira Putina izvirzīšanu piektajam prezidenta termiņam. Viņš valsts vadītāja vēlēšanās piedalīsies kā pašizvirzītais kandidāts. Pēc ekspertu domām, Putins distancējās no ”Vienotās Krievijas”, lai parādītu, ka viņš nav izvirzīts no varas partijas, bet no visiem Krievijas iedzīvotājiem.
Sanāksme Vladimira Putina nominēšanai notika ”Zarjadje” parka koncertzālē Maskavā. Saskaņā ar Tautas frontes centrālā štāba biedra Sergeja Kogogina teikto, sanāksmē piedalījās 700 cilvēku ar kvorumu 500. Pēc balsojuma uzstājās iniciatīvas grupas dalībnieku koris dziedātāja Šamana vadībā – viņi ar fonogrammu nodziedāja Krievijas himnu. Pats Šamans balsošanas laikā sēdēja pirmajā rindā, bet viņam nez kāpēc neiedeva sarkano balsošanas kartīti. Lai izteiktu savu gribu un viņš balsoja vienkārši paceļot roku.
Par to, ka Putins kandidēs vēlēšanās kā pašizvirzītais kandidāts, tika paziņots dažas stundas pirms iniciatīvas grupas sēdes. To īpaši norādīja partijas “Taisnīga Krievija – Par patiesību” līderis Sergejs Mironovs.
“Šodien orgkomitejas sēdē tiks paziņots, ka viņš nenāk ne no vienas partijas – ne no ”Vienotās Krievijas”, ne no mūsu partijas. Viņš vāks parakstus,” Mironovs iniciatīvas grupas sanāksmes kuluāros sacīja aģentūrai RIA Novosti.
Vēlāk ”Vienotās Krievijas” Ģenerālpadomes sekretārs Andrejs Turčaks arī paziņoja, ka iniciatīvas grupa ir sapulcējusies, lai pasludinātu Putinu par pašizvirzītu. kandidātu. Sanāksmē viņš teica, ka ”Vienotā Krievija” atbalstīs pašreizējo Krievijas prezidentu – vairāk nekā 3,5 miljoni ”Vienotās Krievijas” biedru un atbalstītāju aktīvi piedalīsies. kampaņā. Parakstu vākšanā piedalīsies arī Putina 2011. gadā izveidotās Viskrievijas Tautas frontes pārstāvji.
Pats Vladimirs Putins vēl nav komentējis iniciatīvas grupas balsojuma rezultātus. Vienīgais oficiālais vēstījums viņa vārdā tikšanās laikā bija līdzjūtības vārdi jaunajam Kuveitas emīram saistībā ar viņa brāļa emīra Navafa al Ahmeda al Džabera al Sabaha nāvi.
Dziedātāji, miljardieri, narkotiku tirgotāji
Dažas stundas pirms iniciatīvas grupas sanāksmes sākuma prokremliskie mediji un Telegram kanāli publicēja sarakstu ar personām, kuras būs “Putina komandā” Krievijas prezidenta vēlēšanās. Viņu vidū bija Marijinkas teātra direktors Valērijs Gergijevs, režisors Ņikita Mihalkovs, Z-militārie korespondenti Aleksandrs Koc un Irina Kukšņkova, rakstnieks Zahars Prilepins, bijušie daiļslidotāji Jevgeņijs Pļuščenko un Tatjana Navka, bijušais MMA cīnītājs Džefs Monsons, aktieri Natālija Varleja, Ivans Ohlobistins un Vladimirs Maškovs, šahists Sergejs Karjakins, Valsts domes deputāts no “Jaunās tautas” Dmitrijs Pevcovs un citi. “Putina komandai” pievienojās arī militārists Artjoms Žoga – tieši viņš lūdza Krievijas valsts vadītāju pieņemt jaunu prezidenta pilnvaru termiņu.
“Es domāju, ka Putina nominēšana mūsu valstij ir ļoti, ļoti svarīga, jo mēs esam ļoti sarežģītā situācijā. Mums apkārt ir nedraudzīgas valstis. Visi par to visu lieliski saprot un zina. Tāpēc neviens, izņemot mūsu līderi Vladimiru Vladimiroviču Putinu, nevar vadīt valsti šādā laikā,” avīzei Izvestija sacīja “Putina komandas” biedrs un grupas ”Ļube” līderis Nikolajs Rastorgujevs.
Medijs “Aģentūra” atzīmēja, ka “Putina komandā” ir arī pilots Konstantīns Jarošenko, kurš iepriekš bija iesaistīts gaisa pārvadājumos Āfrikā. 2011. gadā viņš ASV tika atzīts par vainīgu narkotiku kontrabandas sazvērestībā. Pēc izmeklētāju domām, viņš plānojis caur Libēriju no Latīņamerikas uz ASV ievest vairākas tonnas kokaīna. 2022. gadā viņš tika iemainīts pret amerikāni Trevoru Rīdu, kurš tika notiesāts Krievijā apsūdzībās par vardarbības izmantošanu pret policistiem. Tagad Jarošenko ir Krievijas Sabiedriskās palātas biedrs.
Turklāt sarakstā ir organizācijas ”Biznesa Krievija” dibinātājs, viens no bagātākajiem cilvēkiem valstī Aleksejs Repiks (krievu Forbes sarakstā Nr. 45 ar 2,9 miljardu USD aktīviem). Saskaņā ar Scanner Project ziņoto, Repiks stāv aiz uzņēmuma R-Stroy, kas attīsta okupēto Mariupoli. Tajā pašā laikā viņam ir māja Sanfrancisko, kā arī farmācijas bizness ASV un Vācijā. Medijs “Svarīgi stāsti” 2022. gada augustā rakstīja, ka Vladimira Putina ģimenes locekļi izmantoja Repika ārzonas kompānijai piederošo biznesa lidmašīnu Bombardier Global 5000.
“Tautas prezidents”
Reģionālās politikas attīstības centra direktors Iļja Graščenkovs izteica domu, ka Putins startēs vēlēšanās kā pašizvirzītais kandidāts, lai nostiprinātu ideju par mīlestību pret viņu visā valstī.
“Putinam ir svarīgi būt ne tikai varas partijas, bet patiesībā arī tautas pārstāvim. Ir cerības, ka šoreiz viņš pārspēs savu rekordu un iegūs vairāk nekā 76% balsu. Varbūt tas nebūs 76,69 (Putina rezultāts 2018. gada vēlēšanās), bet 79,66%. Līdz ar to, piedaloties vēlēšanās kā pašizvirzītajam kandidātam, ir gan polittehnoloģiskā, gan politiskā loģika, ka Putins ir visu krievu prezidents,” viņš atzīmēja.
Politologs arī atgādināja, ka Vladimirs Putins Vienotās Krievijas sastāvā kandidēja tikai vienu reizi – 2012.gadā. Toreiz, pēc Graščenkova teiktā, šis lēmums bija atbilde uz protestiem, kas izcēlās 2011.gada decembrī saistībā ar apsūdzībām krāpniecībā Valsts domes vēlēšanās. Turklāt tieši šajās vēlēšanās Putina rezultāts bija zemākais visos viņa valdīšanas gados – 63,6%.
Politologs Abass Gaļamovs uzskata, ka nav lielas nozīmes tam, vai Putins piedalās vēlēšanās kā neatkarīgs kandidāts vai no varas partijas. Viņš ir pārliecināts, ka prezidentam šodien nav pamata bēgt no ”Vienotās Krievijas”. Turklāt parakstu vākšanas nepieciešamība ir vēl viens iemesls saziņai ar vēlētāju, kas radīs papildu aģitācijas vilni.
“Ir plaši izplatīts viedoklis, ka, ja Putins nāk no ”Vienotās Krievijas”, viņš ierobežo savas vēlēšanu iespējas. Patiesībā visi lieliski saprot, ka ”Vienotā Krievija” ir tikai viens no instrumentiem Putina rokās. Stingri sakot, vēlētājam ir pilnīgi vienalga, kā viņš tiek izvirzīts. Tas ir absolūti tehnisks, nevis politisks jautājums. Cilvēki izsaka savu attieksmi pēc tā, ko viņš dara – karš, ekonomika, ārpolitika. Dažiem cilvēkiem tas patīk, dažiem nē, ”sacīja Gaļamovs.
Politologs skaidroja arī citu partiju pārstāvju parādīšanos “Putina komandā”, īpaši Džefa Monsona (Krievijas Federācijas Komunistiskā partija) un Zahara Prilepina (Taisnīgā Krievija).
“Monsons un Prilepins ir personības, kurām piederība partijai ir ļoti sekundāra. Monsons ir stāsts: amerikānis bēg no Amerikas uz Krievija. Tādu muļķu patiesībā ir maz, tāpēc katrs no viņiem ir vērtīgs. Tāpēc viņi tiek pieņemti darbā šo iemeslu dēļ, nevis pamatojoties uz partiju piederību,” viņš piebilda.
Putina gadījumā slavenību uzticības personu institūcija principā ir nevajadzīga, norāda Abass Gaļamovs.
“Pilnvaras ir vajadzīgas, ja kandidātu neviens nezina. Tad vajag autoritatīvus cilvēkus, kuriem ir svars un kuru viedokļos ieklausīsies vēlētājs. Bet vēlētājs Putinu pazīst kā nomizotu. Ne Monsons, ne Prilepins nav vajadzīgi, lai kaut ko skaidrotu par Putinu. Ja kāds vēlas kaut ko uzzināt par Putinu, kāpēc lai klausītos Monsonu. Ieslēdziet tiešo līniju un klausieties viņa četru stundu runu, viņa valdīšanas rezultāts ir acīmredzams,” rezumē politologs.