Nolīgums starp Amerikas Savienotajām Valstīm attiecas uz Ukrainas derīgo izrakteņu ieguvi un svarīgu rūpniecības un infrastruktūras objektu kontroli. Ja Kijeva piekritīs Vašingtonas priekšlikumam, tai nākotnē būs papildu problēmas ar iestāšanos Eiropas Savienībā. Bloomberg ziņo par iespējamā darījuma nozīmi un draudiem, ar kuru Ukraina apmaksās amerikāņu provizoriskos izdevumus.
Izdevums skaidroja, ka pašreizējā ASV valdība plāno kontrolēt investīcijas, ko Ukraina piesaistīs ieguves rūpniecības un infrastruktūras attīstībai. Izņemot amerikāņus, nevienai citai valstij nebūs piekļuves šīm ekonomikas jomām. Rakstā atzīmēts, ka amerikāņiem būs veto tiesības ukraiņu pieņemtajiem lēmumiem. Šāda situācija pasliktinās izredzes iestāties ES, raksta Bloomberg.
“[ASV] potenciāli iegūtu veto tiesības pār jebkuru citu Kijivas sabiedroto lomu un grautu tās centienus pievienoties Eiropas Savienībai,” teikts rakstā.
Vašingtonai būs tiesības iejaukties projektos, kas saistīti ar dzelzceļu, raktuvēm, ostām, naftu, gāzi un derīgo izrakteņu attīstību, norādīja izdevums. Tādā veidā amerikāņi iegūs ietekmi pār lielāko Eiropas valsti.
“Tas nozīmētu bezprecedenta ASV ekonomiskās ietekmes paplašināšanos Eiropas lielākajā valstī pēc platības, tāpat kā tā mēģina iestāties ES,” skaidro Bloomberg.
Līgums ar ASV – sīkāka informācija
Publikācijas anonīmais avots norādīja, ka Ukraina līguma projektu saņēmusi pagājušās nedēļas nogalē un varētu veikt grozījumus šīs nedēļas laikā. Žurnālisti minēja galvenos ASV un Ukrainas līguma punktus, kura projektu viņi saņēma no nenosauktiem avotiem:
– ASV saņems tiesības uz “pirmo ieguldījumu” derīgo izrakteņu ieguvē un infrastruktūras objektu celtniecībā;
– Ieņēmumi no norādītajām tautsaimniecības nozarēm nonāks speciālā investīciju fondā rekonstrukcijai;
ieguldījumu fondu kontrolēs ASV Starptautiskā finanšu korporācija (DFC);
– DFC iecels trīs no pieciem valdes locekļiem un iegūs “zelta akciju”, kas tai piešķirs tiesības bloķēt lēmumus. – Ukrainai ar savām divām balsīm nebūs balsstiesību, raksta Bloomberg;
– ASV būs tiesības uz “visu peļņu plus 4% no gada peļņas līdz brīdim, kad tiks atmaksāti ieguldījumi”;
– Ukrainai fondā jāiegulda 50% no visiem ieņēmumiem no derīgo izrakteņu resursiem un infrastruktūras;
– Ukrainai ir jāuzrāda visi fonda investīciju projekti, un DFC uzraudzīs visus procesus un izlems, kuri projekti ir nepieciešami un kuri tiek noraidīti;
– Ukrainai ir aizliegts piedāvāt noraidītus projektus citām pusēm;
– ASV neko nesniedz, jo tiek uzskatīts, ka tās ieguldījums ir militārā palīdzība, ko Ukraina jau trīs gadus saņem no demokrātu prezidenta Džo Baidena