Pēc sevišķi grūtas un garas darbadienas tu pārrodies mājās un dodies pie miera agrāk, un ap pusnakti jau esi ieslīgusi dziļā miegā. Tas, ko tu šobrīd vismazāk vēlētos, ir pamošanās sapņa vidū. Taču te pēkšņi zvana tavs mobilais telefons… Tas ir kāds vīrietis, nepārprotami piedzēries.
Ņemot vērā, ka tu esi pa pusei aizmigusi, tu lāgā neatceries sarunu, taču tā grozījās ap to, ka viņš tevi mīl un grib kopīgus bērnus utt. Protams, tas var šķist visai glaimojoši, ja vien šī persona neatklātu, ka atrodas turpat netālu no tavas mājas durvīm, kas, par laimi, ir aizslēgtas un durvju zvans nedarbojas. Tu noliec klausuli un izslēdz mobilo telefonu, taču telefona zvani atkārtojas arī uz tavu mājas telefona numuru. Pēc tam, kad tu atvieno arī šo telefonu, nākamajā rītā tu saņem vairākus balss pasta ziņojumus no šī paša vīrieša.
Fanātiski pielūdzēji gadās ne tikai slavenībām. Ko darīt tamlīdzīgos gadījumos?
Kā stāsta Alekss, ar kuru atgadījās līdzīgs notikums, tikai zvanītāja bijusi sieviete, visvairāk viņš satraucies par to, ka šī persona zinājusi viņa dzīvesvietu un pat dzīvesbiedres vārdu, kas nozīmē, ka zvanītāja ir bijusi viņa paziņu lokā. Alekss apgalvo, ka viņa profesionālā darbība nav tāda, kas provocē ienaidnieku rašanos, un viņš arī neizdāļā visiem satiktajiem cilvēkiem savu telefona numuru. Pēc tam citu nakti viņš saņēmis vēl vairākus zvanus no šīs pašas sievietes, kura izlikusies nesaprotam, kāpēc viņš nepazīst viņas balsi. Kad viņš lūdzis viņai nosaukt savu vārdu, viņa nosaukusi kādu nepazīstamu vārdu, “un spēlīte turpinājās,” kā saka Alekss.
“Varbūt jūs sauksiet mani par neirotisku,” saka Alekss, “jā, reizēm es nesaprotu jokus, taču man patīk tikt skaidrībā par visu. Tāpēc es pierakstīju, cikos ir bijis katrs zvans, un atzīmēju tā ilgumu.” Viņš izsūtījis visiem cilvēkiem (gan draugiem, gan potenciālajiem ienaidniekiem), kas bijuši viņa adrešu grāmatiņā, brīdinājumu, ka viņš to tā neatstās, joki ir joki, taču nu jau tas kļūstot apgrūtinoši. Viņš informējis arī, ka ir piefiksējis zvanītāja telefona numuru un rakstīs iesniegumu policijai, lai tā noteiktu numura īpašnieku, kam jāsaņem sods par šo huligānismu. Alekss stāsta, ka pēc tam naksnīgie zvani mitējušies. Viņš apgalvo, ka neesot spēris nekādus turpmākus soļus, lai pasargātu savu naktsmieru, jo tas vairs neesot bijis nepieciešams. “Būtu jau jauki noteikt, kas tā bija par personu, taču gan jau laiks rādīs,” viņš saka.
Daži noderīgi fakti: kas ir vajātāji un viņu upuri
Ikviens var nokļūt upura lomā, un, iespējams, ka tu nebūsi vienīgais upuris, kam jācieš šajā scenārijā. Vajātāji var uzmākties ar zvaniem arī tavam draugam vai ģimenes locekļiem.
Vajātājs var būt jebkurš. Bijušais partneris, iespējams – arī esošais, ar kuru tu nedzīvo kopā. Arī kāds sens draugs vai draudzene, ar kuru izjukušas attiecības, vai arī kāds nekad nesatikts cilvēks, kurš zvana tikai, lai pītu intrigas.
Vajāšana ir psiholoģisks noziegums, kas var izraisīt stresu, bailes, dusmas un nedrošību. Muļķīgi telefona zvani no anonīmām personām var radīt pat tikai nelielu aizkaitinājumu, tomēr arī tā ir ielaušanās tavā privātajā teritorijā.
Ko iesākt, lai cīnītos ar vajātājiem
Izvairies no jebkāda veida kontaktiem ar šo personu. Tas var būt visai sarežģīti, ja zvani pienāk no telefona, kuram nevar noteikt numuru.
Ja tev ir aizdomas, kas varētu būt šī persona, informē par to visus tuviniekus un draugus, kā arī darba devēju, kaimiņus un apsardzes darbiniekus (gan darbā, gan dzīvesvietā, ja tādi ir).
Jo vairāk informācijas tev būs par šo personu, jo labāk. Ja uzmācīgā persona izseko tevi pie tavas dzīvesvietas, centies nofotografēt viņu vai šīs personas mašīnas numuru.
Nenaidojies ar šo cilvēku. Atceries, ka šī persona droši vien rīkojas apmātības iespaidā, tāpēc – ar trakiem pa labam! Nevajag sarežģīt situāciju vēl vairāk.
Pieraksti, kad notikuši visi saskarsmes gadījumi ar šo uzmācīgo personu.
Konsultējies ar profesionāļiem – policiju, apsardzes darbiniekiem, juristu vai varbūt pat privātdetektīvu. Viņi labāk par citiem zinās, kā rīkoties attiecīgajā situācijā.
Izvairīšanās – vislabākā taktika
Nepadari sevi par ieslodzīto pašas mājās, tomēr parūpējies par drošību. Turi ārdurvis aizslēgtas un esi modra. Atceries, ka vajātājs, visticamāk, vēlas panākt kaut kāda veida atbildes reakciju no tevis. Viņš nav tikai lūriķis. Reaģējot nesavaldīgi, emocionāli, tu tikai mielo viņa apsēstību, un vari pati nonākt likuma sargu uzmanības lokā. Nepadari sevi vēl vairāk par upuri, nomainot savu telefona numuru, jo vajātājs atradīs citu veidu, kā aizskart tavu privātumu.
Neļauj sevi izsist no līdzsvara. Paturi prātā, – lai cik vilinošs arī neizklausītos teiciens, ka atriebība ir salda, izvairies meklēt atriebības veidus, jo tā tu tikai iekulsies nepatikšanās, iepriecinot savus nelabvēļus. Visticamāk, ka agri vai vēlu šai personai apniks tevi kaitināt ar zvaniem, it īpaši, ja tu neizrādīsi nekādas emocijas, bet rīkosies saprātīgi.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!