Putina vaimanāšana, viņa vakardienas runa izskatās vēl nožēlojamāka, ja salīdzina ar ES līderu runām Minhenē, Baidena un Zelenska runām Ukrainā un Baidena un Dudas runām Varšavā. Diktatora bailes un naids pret demokrātiskās pasaules optimismu un vienotību, savā Twitter kontā raksta Krievijas šahists un politiķis, 13.pasaules čempions šahā Garijs Kasparovs:
“Putina vājie meli un izpausmes parāda, cik maz pasaulei vajag un vai no Krievijas ir jābaidās. Izejot no līgumiem, kurus viņš vairs neievēro, draudus ar kodolbumbu, kas beigs viņa ērto dzīvi, vaidot par karu, kuru viņš pats sāka un kas var beigties pēc sekundes.
Es nemāku lasīt domas, bet man jau sen bija taisnība par Putinu un lasu no acīm daudzus oponentus. Viņš izskatījās un izklausījās pēc cilvēka, kurš zina, ka ir apmaldījies, kurš zina, ka melo pat sev, bet cer, ka viņa ienaidnieki to vēl neapzinās.
Zaudētā pozīcijā ir tendence spiest vairāk, rīkoties pārsteidzīgi un pārlieku pašpārliecināti. Nolemto izmisīgā bravūra. Kamēr Ukraina un tās sabiedrotie nemirkšķinās un turpinās veidot spiedienu, uzvara ir garantēta.
Kā jau daudzkārt esmu teicis, Putins nav šahists. Viņš ir pokera spēlētājs, kurš blefo un zina, kā izmantot pretinieku vājo apņēmību. Atbilde vienmēr bija viena un tā pati: nespēlē viņa spēli. Plānojiet uz priekšu, nosakiet skaidrus stratēģiskus mērķus un neļaujieties blefam vai uzmanības novēršanai.
Šonedēļ Minhenē un Briselē es runāju ar simtiem visu līmeņu un statusu ierēdņu. Pārliecinošā attieksme ir tāda, ka šis ir pagrieziena punkts, ka Ukrainai ir jāuzvar, Putins tagad ir jāaptur Eiropas un pasaules drošības un stabilitātes vārdā.
Pat tie nedaudzie, kuri joprojām trokšņo par sarunām ar Putinu, saprot, ka Ukrainu nevar upurēt, ka tās aizsardzība un palīdzība ir vissvarīgākā jebkura pozitīva rezultāta sasniegšanai. Tikai visredzamākie mierinātāji joprojām runā par piekāpšanos pēc Krievijas neskaitāmajiem kara noziegumiem.
Plaša vienprātība valdīja arī par to, ka Ķīnas loma karā un turpmākā militārā darbība ir atkarīga arī no brīvās pasaules reakcijas uz Putina agresiju. Ķīna dod priekšroku diktatūrai, taču tai jābūt pragmatiskai iekšzemes risku un globālā tirgus spiediena dēļ.
Brīvā pasaule ir pamodusies pēc gadu desmitiem ilgas snaudas pēc aukstā kara. Bet ar vārdiem nepietiek. Atturēšana ar mazākām izmaksām un riskiem bija iespējama pirms 10 gadiem. Cena un risks atkal pieaugs, ja tagad rīcība būs nepietiekama. Slava Ukrainai!