Irānas prezidents Ebrahims Raisi un vēl septiņi cilvēki gāja bojā svētdien, kad helikopters, kurā viņi lidoja, nokrita pie robežas ar Azerbaidžānu, apstiprinājušas Irānas varas iestādes.
Ko mēs līdz šim zinām par avāriju.
Kāpēc prezidents lidoja ar helikopteru?
Raisi svētdienas rītā lidoja uz tālo ziemeļrietumu Austrumazerbaidžānas provinci, lai atklātu Qiz Qalasi un Khoda Afarin aizsprostus, kas ir kopīgs hidroelektrostacijas projekts ar kaimiņvalsti Azerbaidžānu Aras upē.
Ceremonijā viņam pievienojās Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs, kurš sacīja, ka viņš bija “draudzīgi atvadījies”, pirms helikopters izbrauca no aizsprosta zonas un lidoja uz Tebrizu, kas atrodas aptuveni 130 km uz dienvidiem.
Raisi bija paredzēts atklāt projektu Tabriz naftas pārstrādes rūpnīcā.
Kas vēl atradās lidmašīnā?
Prezidentu pavadīja septiņi cilvēki, kuri arī gāja bojā avārijā, sacīja Islāma revolūcijas gvardes korpusa (IRGC) virspavēlnieks ģenerālmajors Hoseins Salami.
Viņu vidū bija Irānas ārlietu ministrs Hoseins Amirs Abdollajans, kā arī Austrumazerbaidžānas provinces gubernators Maleks Rahmati un Tebrisa piektdienas lūgšanu vadītājs ajatolla Mohammads Ali Al-e Hashem, vecākais šiītu garīdznieks, kurš bija arī augstākā līdera Ali Hameneja amatpersona. pārstāvis Austrumazerbaidžānā.
Ģenerālis Salami citus identificēja kā IRGC brigādes ģenerāli Mohammad Mehdi Mousavi, prezidenta drošības komandas vadītāju, pilotus pulkvežus Mohsenu Darjanušu un Seyyedu Taher Mostafavi un tehniķi Maj Behrouz Qadimi.
Kur avarēja helikopters?
Saskaņā ar Irānas amatpersonu teikto, incidents notika ap pulksten 13:30 pēc vietējā laika attālā, kalnainā apvidū aptuveni 58 km uz dienvidiem no Qiz-Qalasi dambja un 2 km uz dienvidrietumiem no Uzi ciema. un valsts mediju publicētās fotogrāfijas.
Taču tikai pēc pulksten 16:00 pēc vietējā laika Irānas valsts televīzija ziņoja, ka helikopters, kurā atradās prezidents, ir piedzīvojis tā dēvēto “smago nosēšanos”, lidojot uz Tebrizu stiprā miglā un lietū.
Iekšlietu ministrs Ahmads Vahidi vēlāk apstiprināja, ka prezidenta delegācija ir ceļojusi trīs helikopteru kolonnā un, ka viņa lidmašīna “bija spiesta veikt smagu nosēšanos slikto laika apstākļu un miglas dēļ reģionā”.
Viņš sacīja, ka uz apgabalu dodas vairākas glābšanas komandas, taču meklēšanas operāciju kavē migla, sniegs un lietus, kā arī vietējais reljefs.
Kas attiecas uz pārējiem diviem helikopteriem, kas lidoja līdzās prezidenta helikopteram, tie bija uzsākuši meklēšanu 15 līdz 20 minūtes pēc tam, kad tika pārtraukta saziņa. Pēc tam viņi bija spiesti veikt ārkārtas nosēšanos, valsts televīzijai sacīja amatpersona, operācijai turpinoties naktī.
Viceprezidents izpildvaras jautājumos Mohsens Mansouri arī sacīja, ka ir nodibināti kontakti ar diviem cilvēkiem, kas atradās prezidenta helikopterā – lidojuma apkalpes locekli un vienu citu personu.
“Tas norāda, ka incidenta nopietnība nebija ļoti augsta, jo diviem helikopterā esošajiem cilvēkiem izdevās vairākas reizes sazināties ar mūsu komandu,” viņš piebilda, sīkāku informāciju nesniedzot.
Tomēr visas cerības, ka Raisi un viņa svīta bija izdzīvojuši, pirmdien pēc rītausmas sabruka.
Kas tika atrasts notikuma vietā?
Pēc Irānas Sarkanā Pusmēness vadītāja Pirhoseina Kolivanda teiktā, aptuveni pulksten 05:00 glābēji pamanīja vraku no aptuveni 2 km attāluma, un pēc tam to sasniedza aptuveni stunda.
Avārijas vietā, kas atradās aptuveni 2200 m augstumā, viņi neatrada “nekādas dzīvības pazīmes”, Kolivands sacīja valsts televīzijai.
Valsts televīzija pārraidīja arī graudainus kadrus no avārijas vietas kalna nogāzē, kas redzama no pāri ielejai. Šķita, ka blakus vairākiem apdegušiem krūmiem bija redzama helikoptera zili baltā aste.
Vēlāk, pēc tam, kad tika paziņots par prezidenta Raisi un pārējo uz gaisa kuģa esošo cilvēku nāvi, valsts televīzija pārraidīja kadrus, kuros redzams, kā korespondents stāv astes priekšā un kas, šķiet, ir citas vraka daļas.
Valsts ziņu aģentūra Irna arī ievietojusi video, kurā redzams, kā glābēji nestuvēs nes segā ietītu ķermeni.
Līķi tika atrasti un pārvietoti uz kapsētu Tebrizā, paziņoja valsts televīzija.
Irānas krīžu pārvarēšanas aģentūras vadītājs Mohammads Nami pusoficiālajai ziņu aģentūrai Tasnim sacīja, ka visi līķi ir identificējami un “nav nepieciešama DNS pārbaude”.
Viņš arī sacīja, ka ajatolla Al-e Hashem bija dzīvs stundu pēc avārijas un pirms nāves sazinājās ar prezidenta biroja vadītāju.
Kāds bija avārijas iemesls?
Irānas varas iestādes līdz šim nav komentējušas iemeslu.
Tomēr valdības ministri ir aprakstījuši, kā helikopters avarējis pēc nokļūšanas grūtībās spēcīgajā miglā un lietū.
Ko mēs zinām par helikopteru?
Valsts mediji to identificēja kā Bell 212 — modeli, ko 60. gados Kanādas militārpersonām izstrādāja ASV uzņēmums.
Saskaņā ar FlightGlobal 2024. gada Pasaules gaisa spēku direktoriju Irānas flotē un gaisa spēkos kopā ir 10 šādi lidaparāti, taču nav skaidrs, cik daudz darbojas valdības apkalpošanā.
Valsts pārvaldītā ziņu aģentūra IRNA norāda, ka helikopterā, kurā ir prezidents, varētu būt seši pasažieri un divi apkalpes locekļi.
Saskaņā ar Lidojumu drošības fonda datiem, pēdējais letālais incidents Irānā ar Bell 212 pirms svētdienas notika medicīniskās evakuācijas laikā 2018. gada aprīlī.
Kāda ir bijusi reakcija Irānā?
Irānas augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei, kuram Islāma Republikā ir vislielākā autoritāte, izteica līdzjūtību tajā, ko viņš nosauca par “rūgto traģēdiju”, un izsludināja piecu dienu publiskas sēras.
“Ar dziļām skumjām un nožēlu esmu saņēmis rūgtās ziņas par tautas prezidenta, kompetentā, strādīgā Hadža Sajeda Ebrahima Raisi un viņa cienījamā svīta mocekļa nāvi,” viņš sacīja.
Irānas kabineta izplatītajā paziņojumā teikts, ka prezidents ir “nesis vislielāko upuri ceļā uz kalpošanu savai tautai”.
Ministri arī solīja irāņiem, ka viņi ies Raisi ceļu un “ar valsts pārvaldību problēmu nebūs”.
Raisi mērenais sāncensis un priekštecis Hasans Ruhani izteica līdzjūtību un sacīja, ka “Islāma revolūcijas grāmatā ir pāršķirta rūgta lappuse”.
Bijušais ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs valsts televīzijai sacīja, ka ASV ir netieši vainojamas katastrofā, jo tās gadiem ilgi ir saglabājušas sankcijas, kas neļāva Irānai iegādāties jaunas lidmašīnas.
Kurš ir nomainījis Raisi prezidenta amatā?
Ajatolla Hamenei apstiprināja, ka saskaņā ar Irānas konstitūcijas 131. pantu par prezidenta pienākumu izpildītāju ir iecelts viceprezidents Mohammads Mokhbers.
Konstitūcijā noteikts, ka prezidenta pienākumu izpildītājs kopā ar parlamenta vadītājiem un tiesu iestādēm pārraudzīs jauna prezidenta vēlēšanas ne vēlāk kā 50 dienu laikā.
Irānas kodolenerģijas sarunu vadītājs un ārlietu ministra vietnieks Ali Bakeri Kani tika nosaukts arī par ārlietu ministra pienākumu izpildītāju, paziņoja valdības pārstāvis.
Viņš var strādāt šajā amatā ne ilgāk kā trīs mēnešus, pirms parlamentam ir jāizvirza un jāapstiprina pastāvīgais aizvietotājs.