Andželo Beču (Angelo Becciu), savulaik ietekmīgais kardināls un bijušais pāvesta Franciska padomnieks, tiek apsūdzēts par piesavināšanos un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.
Divarpus gadus ilgā korupcijas prāva, kas atklāja iekšējās cīņas un intrigas Vatikāna augstākajos ešelonos, tiks slēgta, kad tiesa pasludinās spriedumus kādreiz spēcīgajam kardinālam un vēl deviņiem cilvēkiem.
Tiesnesis Džuzepe Pignatone par tiesas zāli pārveidotajā Vatikāna muzejā šodien nolasīs trīs tiesnešu kolēģijas spriedumus.
75 gadus vecais kardināls Andželo Beču, bijušais pāvesta Franciska padomnieks un savulaik uzskatīts par pāvesta sāncensi, ir pirmais kardināls, pret kuru Vatikāna krimināltiesā ir ierosināta krimināllieta, un katoļu baznīcas vecākais garīdznieks, kurš stājies tiesas priekšā šajā mazajā pilsētvalstī.
Viņam izvirzītas apsūdzības par piesavināšanos, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un mēģinājumu pamudināt liecinieku sniegt nepatiesas liecības.
Beču ir noliedzis visas vainīgās darbības, tāpat kā pārējie deviņi apsūdzētie, tostarp finansisti, advokāti un bijušie Vatikāna darbinieki, kuri arī apsūdzēti finanšu noziegumos, tostarp krāpšanā, naudas atmazgāšanā un izspiešanā.
Prokurors Alesandro Diddi Beču pieprasījis septiņu gadu un trīs mēnešu cietumsodu, bet pārējiem – no gandrīz četriem līdz 13 gadiem.
Londonas ēka tika pārdota ar 140 miljonus eiro zaudējumiem
Tiesa, kas sākās 2021. gada jūlijā, norisinājās 85 tiesas sēdēs. Tas galvenokārt bija saistīts ar nekārtīgu ēkas Londonā iegādi, ko veica Valsts sekretariāts, Vatikāna galvenā administratīvā un diplomātiskā nodaļa.
Beču tajā ieņēma otro posteni 2014. gadā, kad tā sāka investēt fondā, ko pārvalda itāļu finansists Raffaele Mincione, nodrošinot aptuveni 45 procentus no ēkas Sloane Avenue 60 iegādes summas.
2018. gadā, kad Beču bija pārcēlies uz citu Vatikāna amatu, Valsts sekretariāts uzskatīja, ka Mincione to maldina, un vērsās pie cita finansista Džanluidži Torzi, lai lūgtu palīdzību Minciones izspiešanā un pārējās ēkas pirkšanā.
Torzi arī apkrāpa Vatikānu, norāda prokurori, kuri abiem vīriešiem izvirzījuši apsūdzības krāpšanā, korupcijā un piesavināšanā.
Apmulsuma mākonī Vatikāns pārdeva ēku pagājušajā gadā, radot aptuveni 140 miljonus eiro zaudējumus. .
Citas maksas
Pārskats ir izgaismojis Svētā Krēsla neskaidrās finanses, kuras pāvests Francisks ir centies sakārtot kopš stāšanās Katoļu baznīca vadībā 2013. gada martā. Tas ir arī pārbaudījums viņa Vatikāna tieslietu reformām.
Dažas nedēļas pirms tiesas Francisks piešķīra Vatikāna civilajām tiesām tiesības tiesāt kardinālus un bīskapus. Iepriekš tos tiesāja kardinālu vadīta tiesa.
Beču, kuru pāvests Francisks atlaida no otrā darba 2020. gadā par iespējamu nepotismu, bet kurš joprojām ir kardināls, ir apsūdzēts arī apsūdzībās saistībā ar izmeklēšanu.
Tās ietver naudas un līgumu sūtīšanu uz uzņēmumiem vai labdarības organizācijām, kuras kontrolē viņa brāļi viņu dzimtajā Sardīnijas salā; un veikt maksājumus Sesilijai Maroņai, Sardīnijas sievietei, kas arī tiek tiesāta, par to, ko Becciu apgalvoja, bija projekts, kas palīdzēja atbrīvot Mali nolaupīto mūķeni.
Starp citiem tiesājamajiem ir bijušais Vatikāna investīciju menedžeris Enriko Kraso, bijušais Vatikāna darbinieks Fabricio Tirabasi un tēvs Mauro Karlino, kardināla bijušais sekretārs.