Prezidentam Putinam Ukrainā ir bijušas labas trīs nedēļas. Daudz kas ir noticis uz vietas, kamēr pasaules acis ir vērstas citur. Kijivai šīs ir smagas nedēļas. Kā piektdien sociālajos tīklos izteicās bijušais britu karavīrs Macers Giffords, kurš cīnās par Ukrainu, ir “tumšs un grūts laiks”. Šādi savu analītisko rakstu britu medijā The Times ievada respektablais britu militārais eksperts Maikls Klārks
Reaģējot uz Kijivas vasaras ofensīvu, Putins pirms vairāk nekā mēneša pavēlēja Krievijas spēkiem sākt vietējos pretuzbrukumus vairākos punktos gar 1000 km fronti. Kremlis cerēja atvairīt iniciatīvu pirms ziemas iestāšanās.
Kad amerikāņu ieroči un Rietumu uzmanība pēkšņi ir vērsta uz Tuvajiem Austrumiem, Krievija ir iepludinājusi vairāk cilvēku un ekipējumu dažos nežēlīgos uzbrukumos Donbasa ziemeļaustrumos, Kupianskas virzienā; dienvidaustrumos Donbasā pie Avdijivkas; un Zaporižijā, uz ziemeļiem no Tokmakas, lai apturētu Ukrainas virzību uz dienvidiem.
Īpaši nozīmīgs ir Krievijas atjaunotais uzbrukums Avdijivkai, kas sākās nedēļas nogalē, 7. oktobrī. Krievi ir novirzījuši ierobežotos resursus, lai atkal mēģinātu aplenkt pilsētu, ievedot apmēram sešas brigādes un lielu gaisa spēku un artilērijas spēku no citām vienībām, bombardējot abas ukraiņu brigādes, kas turēja pilsētu. Līdz šim ukraiņu spēki pilsētu ir sīvi aizstāvējuši, un krievi nav pabeiguši ielenkšanu, lai gan viņi turpinās mēģināt.
Avdijivka kļūst par kārtējo Bahmutu. Izņemot to, ka Bahmutai nebija īstas stratēģiskas nozīmes. Tas bija simbols, ko ”Vāgnera” algotņi vēlējās radīt sev. Taču Avdijivkai ir patiesa stratēģiskā vērtība: tā atrodas galvenajā maršrutā uz Doņeckas pilsētu, tikpat tuvu lidostai, kā pilsētas ziemeļu priekšpilsētām.
Ceļu sistēma padara Avdijivku par vārtiem uz Donbasa dienvidiem. Ukraiņi to noturējuši pret Krievijas spiedienu kopš pagājušā gada. Tas ir Kijivas ceļš uz uzvaru šajā sektorā. Ja viņi tagad zaudēs Avdijivku, viņi tiks izslēgti no dienvidiem, un lielākajai daļai no tā, ko viņi ir sasnieguši Donbasā tālāk uz ziemeļiem, nebūs nozīmes. Ukrainas 1. tanku brigāde ir novirzīta, lai aizstāvētu Avdijivku, savukārt daļa no 47. mehanizētās brigādes ir izvilkta no galvenā dienvidu virziena no Zaporižjas un nosūtītas uz austrumiem, lai palīdzētu aizsargāt pilsētu. Notiek sīvas cīņas par kontroli pār koksa un ķīmisko vielu rūpnīcu Avdijivkas ziemeļu flangā un smilšu karjeru Opitnes ciematā dienvidu flangā. Šīs divas rūpniecības vietas patiešām ir svarīgas.
Strupceļa risks
Nav brīnums, ka Kijiva ir ļoti noraizējusies. Saskaņā ar baumām Ukrainas drošības avotos, militārais komandieris Valērijs Zaļužnijs apgalvo, ka Ukrainas ofensīva ir gandrīz beigusies, ka viņiem ir jāpatur tas, kas viņiem ir, un jāgatavojas operācijām nākamgad. Taču prezidents Zelenskis tam nepiekrīt vai neatzīst, jo Rietumos valda uzskats, ka viņa karš par Ukrainas izdzīvošanu, šķiet, ir nonācis strupceļā.
Viņš zina, ka Rietumu pacietība ir ierobežota attiecībā uz viņa maksimālistiskām prasībām, ka Ukrainai ir jāatgūst visas Krievijas kopš 2014. gada okupētās teritorijas, un Kijiva ir dziļi sarūgtināta, lai neparādītu lielāku progresu savā daudz slavētajā vasaras ofensīvā. Kijiva labi izprot jebkāda strupceļa politisko ietekmi uz Rietumiem. Patiesībā vasaras notikumi ir gan labāki, gan sliktāki, taču Ukrainas vadītāji nebūt nav pārliecināti, ka Rietumu politiķi vai viņu sabiedrība to sapratīs.
Ukrainas situācija ir labāka par strupceļu, jo nesenajos uzbrukumos tā nodara lielus zaudējumus Krievijas spēkiem. Desmit dienu laikā no 10. oktobra Krievijas vizuāli pārbaudītie transportlīdzekļu zaudējumi Avdijivkā bija 109 – tanki, kaujas mašīnas un atbalsta vienības, kas ir vairāk nekā pilnas brigādes vērtībā. Pagājušajā nedēļā tās zaudējumi nav mazinājušies, un Krievijas personāla zaudējumi sasniedz vairākus simtus dienā. Krievi joprojām veic cilvēku viļņu uzbrukumus ar saviem notiesāto vai nepieredzējušiem karaspēkiem.
Smagus zaudējumus Ukraina rada arī uz dienvidiem no Orihivas Zaporižjas reģionā, kur Ukraina ir mēģinājusi izlauzties uz Tokmaku un atvērt ceļu uz piekrasti, sadalot Krievijas spēkus divās daļās. Tagad tas šķiet maz ticams, bet krievi ir iztērējuši savas rezerves, turoties uz ziemeļiem no Tokmakas. Tie noteikti ir izstiepti, un Kijiva, iespējams, joprojām cer, ka Krievijas aizsardzība aizmugures zonās izrādīsies trausla, ja tikai tā spēs izlauzties cauri vairākām uz priekšu izvirzītām aizsardzības līnijām. Ukraina ir arī ļoti veiksmīgi degradējusi Krievijas spēkus aizmugures rajonos ar Rietumu piegādātajām “dziļā trieciena” precīzām raķetēm un artilēriju. Viņi ir radījuši apstākļus, kas apgrūtinās Krievijas spēku drošu iekārtošanos ziemas mītnēs.
Krima apdraudēta
Ukraiņi noteikti turpinās cīnīties, īpaši tad, kad slapjais laiks ļaus sasalst zemei un smagais transports atkal varēs paslēpties no ceļiem. Ja Kijiva spēs tikt galā ar pašreizējo Krievijas spiedienu Donbasā, tad tuvākā stratēģiskā balva – pavisam netālu – ir nokļūt Krimas vieglā raķešu un artilērijas rādiusā. Tas padarītu krieviem pārāk bīstamu Krimas izmantošanu kā militāru centru, kas apgādā karaspēku un gaisa spēkus Ukrainas kaujas laukos. Tas padarītu to par neapskaužamu māju 800 000 krievu, kuri Krimā ir ievākušies kopš 2014. gada, un Putinam būtu liels šķērslis redzēt savas “Novorosijas” lepnumu un prieku šādos apdraudējumos. Ar tikai diviem slaidiem sauszemes ceļiem, kas savieno Krimu ar pārējo Ukrainu, un vienu neaizsargātu tiltu pār Kerčas šaurumu, kas to savieno ar Krieviju, Krima pēc savas būtības ir neaizsargāta, ja ukraiņi tai pietuvosies daudz tuvāk.
Savukārt Krievijas spēki pēc 20 mēnešu kara noteikti ir guvuši dažas mācības taktiskā līmenī. Viņi apvieno savus spēkus labāk; viņi daudz efektīvāk izmanto gaisa spēkus un rūpīgāk aizsargā savu loģistiku. Bet operatīvajā līmenī krievu virspavēlniecība joprojām met priekšējā līnijā vienu vienību pēc otras. Tai nav operatīvās rezerves, un tā turpina kraut tik tikko apmācītu, slikti aprīkotu karaspēku miroņu zābakos, ticot, ka pietiekami daudz izdzīvojušo galu galā izlauzīsies cauri.
Reaģējot uz zaudējumiem, Kremlis pieliek lielas pūles, lai Krievijas etniskās minoritātes ietērptu formās, un ir sagatavojies pilnīgai kara ekonomikai. Bet šī ekonomika apstājas. Pēc ražošanas pieauguma līdz 2023. gada otrajam ceturksnim, tās bruņojuma rūpniecība ir sasniegusi plato, kurā trūkst komponentu, darbinieku un prasmju. Baumo, ka pat lielākie ražotāji strādās ar aptuveni 70 procentiem no 2023. gada marta jaudas. Viņi cīnās, lai saglabātu trīs maiņu ražošanas ciklu. Fakts ir tāds, ka Krievija, iespējams, nespēs īstenot vēl vienu pilnu stratēģisku ofensīvu Ukrainā, agrākais, līdz 2025. gada pavasarim.
Nodiluma karš: vissmagākais pārbaudījums
Tas arī padara pašreizējo situāciju sliktāku par ukraiņu strupceļu: tagad šis ir nāves karš, tāds, kādu Rietumu lielvaras nav redzējušas kopš pagājušā gadsimta pasaules kariem. Nodiluma karos galu galā uzvar tā puse, kas var vislabāk pielāgot savas nozares un izmantot savu produktīvo jaudu tieši kaujas laukā – no augsto tehnoloģiju kibersistēmām līdz pat lodēm, zābakiem un “ēdamām maltītēm”.
Galu galā krievi to var izdarīt paši. Ukraiņi to var izdarīt paši, un nākotnē gatavojas augstas ražošanas ieroču rūpniecībai. Taču viņi var līdzināties Krievijai jebkurā reālā noplicināšanas karā tikai ar Rietumu atbalstu, īpaši nākamgad, kad Krievija būs ļoti atkarīga no tā, ko tā var izspiest no Ziemeļkorejas, Irānas un Ķīnas.
Rietumu līderi, protams, atkāpjas no domas, ka cīņu starp rupjo Krievijas imperiālismu un liberālo demokrātiju var uzvarēt tikai nogurdinošā veidā. Viņi vēlas, lai Ukrainas spēki gūst tādas kaujas lauka uzvaras, kādus Rietumu spēki dažkārt ir guvuši pēdējo 70 gadu laikā, piemēram, Folklenda salās vai pirmajā Persijas līča karā 1991. gadā. Taču šī vasara liecina, ka tas diez vai izdosies. Kijiva baidās, ka tas, kas notiek koksa un ķīmiskajā rūpnīcā vai smilšu karjerā netālu no Avdijivkas, var pārliecināt rietumu novērotājus, kad viņi atskatās no Tuvajiem Austrumiem, ka ir sācies nogurdinošs karš. Viņi baidās, ka Rietumu nervs neizturēs un 2024. gads Ukrainai kļūs par līdz šim grūtāko pārbaudījumu.