Zemenes gandrīz katrā mājā ir absolūta vasaras noskaņa. Šo augu audzēšana nav tik grūta – pirms zemeņu stādīšanas ir jāieliek labs pamats, un pārējam nebūs nepieciešama īpaša aprūpe. Bet, kad tiek stādītas zemenes?
Ja ar zemenēm lielāko daļu darba veicāt rudenī (augsnes mēslošana, stādu sagatavošana), tad papildus rudens stādīšanas periodam jaunus stādus iespējams stādīt arī pavasarī. Apskatīsim, kādi smalkumi jums jāzina, pirms gatavojaties stādīt zemenes gan pavasarī, gan rudenī.
Kad rudenī tiek stādītas zemenes?
Mūspusē nevienam nav jaunums, ka zemenes stāda rudenī, jo tas šiem augiem ir normāls periods. Tas jādara ne gluži rudenī, bet drīzāk vasaras beigās un rudens sākumā. Tas atbilst no augusta vidus līdz aptuveni septembra vidum, bet ne vēlāk kā līdz 10. septembrim. Vēlāk stādītajām zemenēm nav laika nostiprināties, tāpēc tām ir slikta ziemošana. Šajā gadījumā labāk pagaidīt līdz pavasarim.
Tomēr sekojiet līdzi laikapstākļiem un pieredzei, jo siltās ziemas un ilgstošais rudens karstums šo rudens zemeņu stādīšanas sezonu var pagarināt vēl ilgāk, piemēram, līdz septembra beigām. Vai pat oktobra vidum, kā tas bija 2023.gada rudenī.
Kad zemenes stāda pavasarī?
Nevienam nebūs iebildumu, ja jūs iestādīsiet zemenes pavasarī. Pat jo agrāk jūs tās stādāt, jo lielāku ražu jūs varat iegūt tajā pašā gadā. Tāpēc stādiet šos augus pēc iespējas agrāk, tiklīdz augsne izžūst. Kad pavasarī stādīt zemenes, var ieteikt arī ziemcietības zona. 5-6. ziemcietības zonā (kurā ietilpst lielākā daļa Latvijas) zemenes jāstāda tad, kad sala draudi jau ir pazuduši, bet temperatūra vēl nav sasniegusi pārāk augstu. Optimālais mēnesis zemeņu stādīšanai šajā zonā ir marts. Daži avoti gan iesaka nesteigties un stādīt ne agrāk kā aprīļa sākumā.
No otras puses, pavasara stādīšanai nav lielu noteikumu un ierobežojumu. Tikai jāzina, ka jo vēlāk pavasarī stādīsiet zemenes, jo vairāk tās vajadzēs laistīt, jo stādiem ir grūtāk iedzīvoties. Tāpēc noteikti pasteidzieties stādīt zemenes pirms maija sākuma.
Zemeņu stādīšanas metodes
Pirms zemeņu stādīšanas izvēlieties, kādu zemeņu shēmu vēlaties: krūmi aug vienā rindā, divās rindās vai trīs rindās lentveida veidā vai paklāja veidā. No tā ir atkarīga arī apkopes vienkāršība un pielāgošana rūpnieciskai audzēšanai.
Viena līnija. Izveidojiet vienu rindu izlīdzinātā “kailajā” dārza zonā, starp tām atstājot 60-70 cm attālumus. Stādiet stādus rindās ik pēc 20 cm. Šī metode ir ļoti noderīga rūpnieciskai zemeņu audzēšanai, tās ir vieglāk kopt.
Lente. Tas nozīmē, ka šādā veidā veidosiet sloksnes, kas sastāv no 2-3 rindām, starp sloksnēm atstājot 70 cm atstarpi. Divrindu slokšņu “iekšā” atstāj 40 cm attālumus starp rindām, kur stādus stāda ik pēc 20 cm. Trīs rindu sloksnēs jums būs jāatstāj 30 cm starp rindām un 25 cm starp kodoliem. Šī metode ir vairāk piemērota ūdeņainām augsnēm.
Paklājs. Dobes veido 20-90 cm platas, starp augiem atstājot 50 cm. Šīs metodes būtība ir tāda, ka atvases, kas izaugs no ceriem, iesakņosies un veidos veselu paklāju. Šai metodei izvēlieties šķirnes, kas ir izturīgākas pret slimībām.
Zemenes var stādīt arī dārzā uz melnas lauksaimniecības plēves, paaugstinātās dobēs, podos, siltumnīcās vai tuneļos/zem plēves. Atkarībā no izvēlētās metodes, kā arī no izvēlētās audzēšanas zemeņu šķirnes, attālumi starp rindām un stādiem atšķirsies. Auglīgiem un sulīgiem krūmiem atstāsiet 35 cm un vairāk attālumus, bet mazākiem – apmēram 20 cm. Ja zemenes stāda uz melnas lauksaimniecības plēves, tad šeit rindstarpas var samazināt līdz 50 cm, bet siltumnīcā rindstarpas jāpalielina līdz 80-100 cm.
Zemeņu stādīšana – kas jums jāzina?
Veiksmīgas zemenes garants ir kvalitatīvi stādi ar veselīgu serdi un labām saknēm 5-8 cm garumā. Pirms stādīšanas zemeņu stādus ir labi mērcēt govs ekskrementu un māla maisījumā. Stādiet nedaudz lielākā bedrē, lai saknes nesapītos. Ja saknes ir garākas par 5 cm, pirms stādīšanas tās var nedaudz saīsināt. Pēc stādīšanas mēslojiet to bagātīgi, pat dodot 1 litru uz katru kodolu. Tāpat izvairieties no zemes novietošanas uz kodola. Ja neizmanto melno plēvi, zemenes mulčē ar kompostu, kūdru .
Zemeņu audzēšanas vieta un augsne
Jums jāzina, ka zemenēm ir vajadzīgas 6-10 stundas saules gaismas, lai tās augtu un nogatavotos, tāpēc pirms stādīšanas izvēlieties saulainu vietu.
Zemenēm vislabāk der pietiekami ūdenscaurlaidīgi (nemirkstoši) smilšmāli un gaiši un vidēji smilšmāli. Tās var audzēt arī smagās smilšmāla un trūdvielu smiltīs, kas bagātīgi mēslotas ar organiskām vielām. Šādas augsnes pH zemenēm jābūt aptuveni 5,5-6,5.
Pirms stādīšanas visas nezāles ir jānoņem, tāpēc augsne var būt jāsagatavo vairākus mēnešus iepriekš. Pat pavasara stādīšanai ieteicams mēslot augsni ar organisko vielu un apstrādāt nezāles rudenī vai pat vasaras vidū. Rudens zemeņu stādīšanai saglabājiet augsni (melno papuvi) no pavasara. Mēslošana un cita dziļa augsnes irdināšana jāpabeidz 2-3 nedēļas pirms zemeņu stādīšanas.