Zaļš, sulīgs zāliens ir katra viensētas saimnieka lepnums un tieksme. Tas piešķir ainavai miera, pabeigtības, sakārtotības sajūtu. Glīts, īsi nopļauts un labi kopts zāliens ir piemērots gulēšanai, minipiknika rīkošanai vai vienkārši pastaigai basām kājām.
Ber, lai arī pats zāliens būtu laimīgs, tas vispirms ir jāiesēj. Tātad, kad jums vajadzētu iesēt savu zālienu, lai šovasar tas būtu zaļš?
Kad sēt zālienu ?
Ir divi galvenie viedokļi par zāliena sēšanu. Daži dārznieki iesaka to sēt rudenī, citi pavasarī. Daži saka, ka ir iespējams sēt visu sezonu: no marta beigām līdz septembra vidum.
Taču pavasarī iesēts zāliens ātrāk uzdīgst, ātrāk redzamas neapsētās platības, un to ir vieglāk salabot. Turklāt iesētā zāle ataug ātri un jau pavisam drīz ap māju varēsim priecāties par zaļu, koptu zālienu.
Tāpēc labākais laiks zāliena sēšanai ir marta beigas – aprīlis.
Kā sagatavot zemes gabalu zāliena sējai?
Ir daži svarīgi darbi, kas jāpaveic pirms zāles sēšanas:
Vietā, kur grasāties audzēt zālienu, ir jānodrošina laba drenāža. Ja ūdens stagnē, jums nebūs skaista zāliena. Šajā gadījumā ir nepieciešams parūpēties par labu drenāžu.
Atbilstošā augsne tiek uzbērta vai esošā labi apgriezta, ja tiks iesēta tikai zāliena piedeva. Zāles sēšanai nepieciešams 10-15 cm biezs augsnes slānis.
Ļoti svarīgi, lai no mājas, celiņiem, ieejas tiktu veidots piemērots slīpums, lai tie būtu pasargāti no mitruma, ūdens neieplūstu mājā.
Augsnē nedrīkst palikt nezāles. Tās ir gan fiziski jāravē, gan jāapsmidzina ar herbicīdiem.
Apmēram 3 nedēļas pirms sēšanas augsni ieteicams mēslot ar speciālu mēslojumu.
No zemes tiek salasīti oļi, celmi, zari, lauskas – jebkuri piemaisījumi, kas varētu būt nākuši ar zemi.
Augsnes virsma tiek izlīdzināta. To veic, velmējot zemi ar rullīti. Pirms zāliena sēšanas augsnes virsmai jābūt gludai.
Kāda augsne ir piemērota sulīga zāliena audzēšanai?
Zāliena sēklas aug tikai skābā augsnē: pH jābūt 6-7. Ja augsne nav pietiekami skāba, to var paskābināt, izmantojot sulfalamidīnu. Ja tas ir pārāk skābs, pievienojiet augsnei kaļķi.
Zāliena augšanai vislabāk piemēroti vidēji vai gaiši smilšmāli. Melnā augsne tikai skaisti izskatās, bet leknu zālienu uz tādas zemes neizaudzēsim. Zālājiem piemērota brūna augsne. Ja tās trūkst, jāatved un jāaizpilda paredzētā vieta ar zemi vismaz 10-15 cm biezumā.
Kā iesēt zālienu?
Dažas dienas pirms zāles sēšanas zeme ir jāsamitrina. Un pirms īstās sējas to vajadzētu sagrābt, uzirdinot apmaisīt ar grābekli. Vienkāršākais veids, kā izkaisīt sēklas, ir ar speciālu sējmašīnu. Tādā veidā sēklas tiek ne tikai iesētas, bet arī iespiestas augsnē. Turklāt tās ir vienmērīgāk sadalīt.
Ja jums nav sējmašīnas vai vēlaties apsēt nelielu zāliena laukumu, to var izdarīt arī ar rokām. Tikai šeit ir svarīgi atcerēties, ka ir nepieciešams sēt gan vertikāli, gan horizontāli. Sadaliet sēklas divās daļās: vienu iespiež vertikāli, otru horizontāli. Šī metode nodrošina vienmērīgu sēklu iesēšanu.
Ja šaubāties, vai sēklas esat iesējis vienmērīgi, ar vēdekļa grābekli pārbrauciet pa augsni un sakratiet augsni. Tajā pašā laikā jūs varat viegli pārklāt sēklas ar augsni. Tiek uzskatīts, ka zāliens aug skaisti, ja sēklas “guļ cieti, bet pārklājas mīksti”.
Kā turpināt kopt zālienu?
Nu jau zāliens smuki un vienmērīgi apsēts. Sēklas ir saliktas. Kas vēl mums jādara? Tagad zālienam jābūt aizsargātam pret nomīdīšanu un no putnu, laistīšanas vai lietus izskalošanas sekām. Labākais veids, kā aizsargāt izsētās sēklas, ir tās pārklāt ar lauksaimniecības plēvi. Izklājam to, piespiežam un atstājam dīgt.
Un, lai tā ātrāk uzdīgtu un sāktu zaļot, mums tā ir pareizi jālaista. Iesēto zālienu laista pa 5-7 minūtēm no rīta un vakarā ik pēc 2-3 stundām. Un dienas laikā – katru stundu. Šāda zāliena kopšana neaizņems ilgu laiku, lai uzdīgtu un zaļotu. Un tad jau skaties, ka klār arī laiks apgriezt.
Kad zāle izaug līdz 2,5-5 cm augstumam, laistīšana jāsamazina. Bet pārliecināsimies, ka zāliens neizžūst. Sausās, karstās dienās palaistām arvien biežāk. Bet lietainās dienās par to parūpēsies lietus.
Cik bieži ir nepieciešams pļaut zālienu, ir atkarīgs no mūsu vajadzībām un zāliena veida. Universālos zālienus pļauj, kad tie sasniedz 4-6 cm augstumu, ziedošus zālājus pļauj tikai tad, kad tie sasniedz 5-7 cm augstumu.
Pēc tam zālienu mēslo apmēram trīs reizes gadā: aprīlī, jūlijā un septembrī-oktobrī. Ja pamanāt sūnu augšanu, izmantojiet īpašus mēslojumus, kas paredzēti sūnu iznīcināšanai