Sīpolu audzēšana no sēklām nav tik populāra kā no stādiem, taču daudzi dārznieki izvēlas šo metodi, jo tā ļauj izaudzēt veselīgus un izturīgus sīpolus un atlasīt unikālas šķirnes. Labākais laiks sīpolu sēšanai ir atkarīgs no izvēlētās šķirnes, sēšanas metodes un laikapstākļiem.
Ja sīpolus vēlas audzēt ārā, vislabākais laiks to sēšanai ir pavasaris, kad augsne sasilst vismaz līdz +5°C. Mūspusē tas parasti notiek marta beigās vai aprīļa sākumā
Dažas šķirnes, piemēram, Rossa Lunga Di Firenze, Globo, De Brunswick, var sēt jau marta vidū. Un lociņiem piemērotas šķirnes, piemēram, “Karmen”, “Grenada”, “Parade”, var sēt pat līdz maija vidum.
Sīpolus var sēt arī rudenī , augustā-septembrī , lai tie pārziemo un dotu agru pavasara ražu. Piemērotas šķirnes ir “Hiberna”, “White Lisbon”, “Freddy”. Rudens sēja var būt ārkārtīgi izdevīga, jo sīpoli sāk augt agri pavasarī un ļauj novākt ražu agrāk nekā pavasara sējai.
Kad sēt sīpolus stādiem?
Ja plānojat audzēt sīpolus ar stādiem, sēklas vislabāk iesēt telpās vai siltumnīcā janvāra beigās līdz februāra sākumā. Tādā veidā stādiem būs laiks nostiprināties pirms pārstādīšanas uz lauka.
Lieli sīpoli, piemēram, Exhibition vai Ailsa Craig, jāsēj aptuveni februāra sākumā, jo tie aug ilgi. Šīs šķirnes izceļas ar savu izmēru un garšu, tāpēc tās īpaši iecienījuši dārznieki, kuri vēlas audzēt lielus sīpolus.
Sīpolu sējai svarīga ir sēklu kvalitāte
Lai sīpoli dīgtu vienmērīgi, ļoti svarīgi izvēlēties kvalitatīvas sēklas, kas nav vecākas par 1-2 gadiem. Sēklu dīgtspēja laika gaitā samazinās, tāpēc katru gadu ieteicams iegādāties svaigas sēklas. Ieteicams arī sēklas 12 stundas mērcēt siltā ūdenī vai vājā kālija permanganāta šķīdumā. Tas palīdz iznīcināt potenciālos patogēnus un veicina ātrāku dīgtspēju.
Sīpolu sēklas sēj ārā 1-1,5 cm dziļumā, rindās ik pēc 20 cm. Pēc sēšanas augsne ir viegli jāsablīvē, lai labāk dīgtu sēklas. Ir svarīgi nodrošināt, lai augsne nebūtu pārāk sausa, jo mitrums ir būtisks labai dīgtspējai.
Kā sēt sīpolus stādiem?
Stādiem sēklas vislabāk iesēt speciālā substrātā vai kūdras maisījumā. Sēklas vienmērīgi izklāj, pārklāj ar 0,5-1 cm augsnes slāni, samitrina un pārklāj ar plēvi vai segumu.
Vislabāk stādus audzēt +20-24 °C temperatūrā, un, stādiem uzdīgst, temperatūra jāsamazina līdz +15-18 °C. Stādiem jāsaņem pietiekami daudz gaismas, tāpēc ieteicams tos turēt uz palodzes vai izmantot papildu apgaismojumu.
Kad stādi sasniedz 15-20 cm augstumu un uz lapām parādās 3-4 īstās lapas, tie ir gatavi pārstādīšanai ārā. Pirms stādīšanas ārā tos nepieciešams nocietināt, pakāpeniski aklimatizējot pie āra temperatūras, vispirms iznesot ārā uz pāris stundām dienā un pēc tam pakāpeniski palielinot laiku.
Kad sēt sīpolus pēc Mēness kalendāra 2025. gadā?
Dārznieki, kas ievēro Mēness kalendāru, var sēt sīpolus labvēlīgās dienās:
aprīlī: 4., 5., 8., 9., 11., 12., 19., 20., 23., 24.
maijs: 6.–10., 16., 17., 29., 30
Ja sīpolus stādāt rudenī, tad vislabvēlīgākās dienas ir:
augusts : 12., 13., 21., 22
Septembrī : 8., 9., 13., 14., 17-20
Mēness fāzes ietekmē augu augšanu – tiek uzskatīts, ka augošā mēness laikā iesētie sīpoli aug labāk, tāpēc ir vērts ņemt vērā šos datumus.
Papildu padomi sīpolu sēšanai
Sīpoli vislabāk aug irdenā, labi drenētā augsnē. Ir svarīgi izvairīties no pārāk smagām māla augsnēm, kas var kavēt sīpolu augšanu.
Sīpolus nevajadzētu sēt pārāk blīvi, jo pārāk liels blīvums neļaus tiem veidot kvalitatīvas saknes.
Šiem dārzeņiem patīk auglīga augsne, tāpēc pirms sēšanas ieteicams pievienot kompostu vai organisko mēslojumu.
Lai sīpoli būtu izturīgāki pret slimībām, jāievēro augsekas principi – katru gadu sīpolus nesēt vienā un tajā pašā vietā.
Ievērojot šos padomus, sīpolu raža būs bagātīga un kvalitatīva!