Kad stādīt tūjas? Ideāls laiks ir tagad! Katra tūja ir kā dzīvs mājas sargs. Šie, iespējams, ir vispopulārākie dzīvžoga augi, ar zaļu sienu, kas pagalmā piešķir privātuma un aizsardzības sajūtu.
Tāpēc, ja vēlaties ne tikai paslēpties no svešiem skatieniem, bet arī izbaudīt augu zaļo krāsu visos gadalaikos, meklējiet tūju stādus. Bet mēs dalāmies ar speciālistu padomiem, kas palīdzēs izvēlēties pareizo vietu tūjai un iestādīt to, lai tā augtu un zeltu.
Kad stādīt tūjas? Pavasaris ir ideāls laiks
Ja dabā notiekošais jau vēsta, ka ir pienācis pavasaris, ir labākais laiks tūju stādīšanai. Kāpēc?. Pavasarī sākas augu aktīvā augšanas sezona, tāpēc tūjas augi ātrāk un labāk iedzīvojas jaunā vietā. Sakņu sistēma strauji aug, un augs labāk absorbē ūdeni un barības vielas no augsnes. Pavasarī stādītajām tūjām ir vairāk laika nostiprināties un augt līdz ziemai, kad augšanas procesi palēninās. Tādējādi tiek samazināts risks, ka jaunus augus var sabojāt ziemas sals. Turklāt pavasarī stādītās tūjas ir izturīgākas pret slimībām un kaitēkļiem.
Ja nav laika, var stādīt arī rudenī, un stādus, kas izaudzēti podos, var stādīt augsnē visu veģetācijas periodu.
Vietas izvēle tūjām un to veidošana
Pirmkārt, izvēlieties pareizo vietu. Tūjas vislabāk aug saulainā vai daļēji ēnainā vietā. Vispiemērotākā augsne ir vidēji auglīga smilšmāls; smaga augsne, ļoti mālainas vietas nav piemērotas. Ja augsnē trūkst barības vielu, tūjas var zaudēt vainaga bagātīgo krāsu, un to apakšējie zari var kļūt kaili.
Mūspusē tūjas parasti audzē dzīvžogiem vai kā atsevišķus dekoratīvos krūmus, kurus ar radošās iztēles palīdzību var veidot dažādi. Tātad, ja vēlaties izveidot dzīvžogu, stādiet augus tuvu viens otram: atkarībā no šķirnes tas var būt no 0,5 līdz 1 metram. Ja tūjas stādāt pie koka vai stiepļu žoga, atstājiet līdz tām vismaz 50-70 cm attālumu. Ja vēlaties, lai tūjas aug kā atsevišķs dekoratīvs krūms, piešķiriet tām vairāk vietas.
Kā sagatavot augsni tūjām
Stādot tūjas, ļoti svarīgi ir pareizi sagatavot stādāmo bedri. To izrok divreiz platāku un nedaudz dziļāku nekā tūjas auga sakņu kamols.
Speciālisti iesaka izveidot drenāžas slāni bedres apakšā. Izvēlieties drenāžai piemērotus materiālus: tās var būt šķembas, grants kārta, smalkas šķembas vai speciālas drenāžas granulas. Bedres apakšā tiek izklāts apmēram 10-20 cm augsts drenāžas materiālu slānis. Tas nodrošinās, ka liekais ūdens brīvi iekļūs dziļākajos augsnes slāņos un neuzkrāsies pie tūju saknēm.
Drenāžas slānim virsū var uzkaisīt plānu smilšu kārtu, kas atdalīs drenāžas materiālus no augsnes virskārtas (tas nodrošina, ka smalkās augsnes daļiņas neaizsprosto drenāžas spraugas).
Pēc drenāžas sagatavošanas bedrē liekam augsnes slāni, kas sajaukts ar sausām skujām vai kūdru. Bedrītei var pievienot arī kompostu. Nav ieteicams izmantot svaigus kūtsmēslus.
Kā pareizi iestādīt tūjas?
Tūjas stādu no poda izņemam ļoti uzmanīgi, lai nesabojātu tā sakņu sistēmu. Ievietojam stādu bedrē un beram atpakaļ izrakto dārza augsni, viegli piespiežot to pie auga saknēm. Ir svarīgi, lai auga saknes kakls būtu paralēls zemei.
Pēc stāda iestādīšanas augsne ap to tiek sablīvēta un bagātīgi laistīta. Tas palīdzēs augam labāk nostiprināties. Pēc visu stādu stādīšanas mulčējam zemi . Mulča ap tūjām samazina zāles augšanu, palīdz saglabāt mitrumu un novērst augsnes temperatūras svārstības. Izmantojiet organisko mulču, piemēram, zāles, sapuvušu kompostu vai koku mizu. Pirmajās nedēļās pēc stādīšanas īpaši svarīgi ir uzturēt augsni mitru.
Turklāt tūjas stādam iesaka apgriezt vainagu uzreiz pēc stādīšanas, lai pirmajā gadā augs savu enerģiju veltītu pēc iespējas labākai atveseļošanai, sakņu sistēmas veidošanai, nevis zaru audzēšanai.