Jauno mediju mākslas nedēļa “iWeek” ir ikgadējs festivāls, ko organizē Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija, MPLab un E-LAB, elektroniskās mākslas un mediju centrs. Šogad fokusā: medijpratība, papildināto un augmentēto realitāšu tehnoloģijas, 360 grādu video un skaņa, ilgtspējas tēmas, eksperimentālās filma. Festivālā piedalās Latvijas un starptautiskie mākslinieki un mākslas pedagogi: Žilvins Lils (Zilvinas Lilas), Aviks Parkūrs (Avikk Parkour), Jānis Garančs, Maija Demitere, Paula Vītola, Jans Georgs Glokners (Jan Georg Glöckner) un citi.
Festivāla nedēļu iesāks Ģimenes diena: darbnīcas par mākslu un tehnoloģijām, kas šogad notiek sadarbībā ar SIA “Eko Kurzeme”. Dalībniekiem būs iespēja apvienot jauno mediju tehnoloģijas un latviešu rokdarbu tradīcijas, profesionālu mākslinieku un amatnieku vadībā, apgūstot iemaņas darbā ar digitālām un analogām tehnoloģijām – veidojot leļļu un rotaļlietu dizainu, apgūstot mājturības trikus un papildinot izveidotos objektus ar dažādiem sensoriem, gaismām, skaņām. AS “Latvijas Zaļais punkts” rīkotā Vislatvijas šķiratlona treneres Viktorijas vadībā būs iespēja piedalīties atkritumu šķirošanas stafetēs un par sasniegumiem šķiratlonā laimēt balviņas no SIA “Eko Kurzeme” un AS ”Latvijas Zaļais punkts. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas – 3D brilles izstaigāt PET pudeļu pārstrādes rūpnīcu PET Baltija, un Getliņu poligonu.
Ģimenes dienas notikumi svētdien, 11. novembrī, (10:00 – 16:00) ir atvērti ikvienam, iepriekš nav jāpiesakās, visas darbnīcas ir bez maksas. Darbnīcu ilgums – apmēram 40 minūtes.
Pirmdienas, 12. novembra, programmā ir divas 2 stundu ilgas darbnīcas, kurās divi mākslinieki dalīsies savās unikālās mākslas veidošanas praksēs. Vācu mākslinieks Jans G. Glokners ir izveidojis bioreakoru – līdzīgu tam, kādu izmanto Starptautiskajā Kosmosa stacijā, – kurā viņš audzē sēnes, un pēta enerģijas un resursu apmaiņu kā komunikācijas formu starp dažādām sugām. Inženiera izglītību ieguvušais beļģu mākslinieks Jākobs Remins (Jacob Remin) rādīs dalībniekiem, kā veidot 8 kanālu skaņas instalācijas telpās.
Pirmdienas vakarā, pulksten 19:00, notiks izstādes “Update 1.0” atklāšana (MPLab galerijā, Liepājā, Kūrmājas prospektā 13, 2. stāvā). Izstādē piedalās MPLab mākslinieki un pētnieki, Jauno mediju mākslas doktorantūras studenti – Maija Demitere, Paula Vītola, Jānis Garančs, Signe Pucena. Maija Demitere atspoguļos nekontrolējamo klimata pārmaiņu laikā aktuālo ilgtspējas problemātiku, Signe Pucena – nemateriālā, vietējā “vienkāršā cilvēka” kultūras mantojuma saglabāšanu, kas pasaules kontekstā atklājas kā pārsteidzošs un neatkārtojams, – bet mūsdienu datu plūsmas 3D grafikā atveidos Jānis Garančs, un alternatīvu vēsturisko ieraksta tehnoloģiju meklējumu rezultātus interakīvas instalācijas formā prezentēs mediju māksliniece Paula Vītola. Izstāde būs skatāma līdz 9. decembrim (Liepājas Universitātes darba laikos).
Vakara noslēgumā ar vieslekciju par spocīgo telpiskā video un virtuālās realitātes estētiku uzstāsies prestižās vācu Ķelnes Mediju un mākslas augstskolas (KHM) profesors Žilvins Lils. Mākslinieks izglītību trīsdimensiju datorgrafikā ir ieguvis ASV, un piedalījies vairāku animācijas filmu izstrādē, iegūstot atzinību par tehniskām un radošām inovācijām Volta Disneja u.c. kino studijās.
Nedēļas garumā Mākslas pētījumu laboratorijā, MPLab norisināsies radošās darbnīcas imersīvas virtuālās vides izstrādē (point-cloud lāzerskenēšanas tehnoloģija) Žilvina Lila vadībā, 360° imersīvas skaņas pasaules izstrādē (ambisonics un binaurālie ieraksti) Arta Kupriša un Māra Dejus vadībā, bet lietuviešu mākslinieka Artūra Bukauska (Arturas Bukauskas) darbnīcā varēs veidot eksperimenālo kino, savukārt indiešu horeogrāfa un režisora Avika Parkūra vadībā varēs eksperimentēt ar paplašināto realitāti, un kopā ar Janu G. Glokneru – veidot savu radio. Darbnīcu rezultātus varēs aplūkot izstādē “Update 2.0”, kuras atklāšana gaidāma piektien, 16. novembrī plkst. 18:00 MPLab (pagraba telpās).
Festivālā noslēguma programmā piektdien, 16. novembrī, arī konference “Medijpratība – no mediju arheolģijas līdz tehnoekoloģijām” no plkst. 13.00 – 17.00, kurā savus pētījumus prezentēs mediju mākslas un tehnoloģijas nozaru doktoranti. Savukārt piektidnes vakarā no plkst. 21:00 kultūrvietā “Kursas Putni” F. Brīvzemnieka ielā 28 skatītājiem atvērta festivāla performanču programma.
Informāciju sagatavoja
Maija Demitere