Izraēla “aizkulisēs” sniedz palīdzību Ukrainai daudz plašākā mērogā, nekā tas ir publiski zināms, intervijā laikrakstam Ostthuringer Zeitung sacīja Izraēlas vēstnieks Vācijā Rons Prosors.
Oficiāli Izraēla apstiprina tikai humāno atbalstu Kijevai, atturoties no ieroču piegādes, neskatoties uz Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska lūgumiem un ASV administrācijas spiedienu.
Pēc Prosora teiktā, tā ir tikai daļa no Izraēlas sniegtās palīdzības. “Izraēlas armija regulāri bloķē ieroču piegādi no Irānas uz Sīriju un Libānu, tostarp Irānas dronus un raķetes, ko Krievija izmanto Ukrainā,” sacīja diplomāts.
Viņš atzina, ka Izraēla nevar pilnībā bloķēt Irānas bezpilota lidaparātu plūsmu, kā arī nevar pāriet uz atklātu militāro palīdzību. «Tas nav tik viegli. Krievi ir Sīrijā. Turklāt mums Krievijā ir liela ebreju kopiena. Šie ir divi galvenie iemesli, kāpēc mēs saglabājam zemu profilu,” sacīja Prosors.
Pēc Axios teiktā, Izraēla kopš oktobra neļauj Krievijai piegādāt Irānas ieročus, kas tiek izmantoti, lai dotu triecienus Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai un civiliem mērķiem.
Izraēla novembrī atļāva NATO valstīm piegādāt Ukrainai ieroču sistēmas, kas satur Izraēlas sastāvdaļas, kā arī piekrita finansēt “stratēģiskos materiālus” par vairākiem miljoniem dolāru.
Ilgstoši neitrāla un nepievienojoties sankcijām pret Krieviju, Izraēla šādu lēmumu pieņēma ASV spiediena ietekmē, taču lūdza visas darījumā iesaistītās puses to neizpaust publiski, izdevumam Haaretz sacīja augsta ranga Eiropas diplomāti.
Vašingtona lūdza Izraēlas varas iestādes iekļaut liela mēroga ieroču piegādēs Kijevai, kuru kopējā summa pārsniedza 40 miljardus dolāru. Jo īpaši, saskaņā ar ASV teikto, Izraēla varētu piegādāt Ukrainas bruņotajiem spēkiem pretgaisa baterijas.
Bet pēc sarunām un diskusijām ar drošības dienestiem Izraēla nolēma finansēt “stratēģiskos materiālus”, kā arī deva zaļo gaismu uz Izraēlas tehnoloģijām balstītu elektrooptisko un uguns vadības sistēmu nodošanai Ukrainai.