“Mēs uzvarēsim, un esmu pārliecināta, ka ukraiņi atgriezīsies mājās “. Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska sieva Olena vakar sniedza plašu interviju Vācijas medijam Zeit Online”. To varat izlasīt Šeit , bet zemāk esam publicējuši intervijas tulkojumu latviešu valodā.
DIE ZEIT: Amerikas žurnāls “Foreign Policy”, atsaucoties uz avotiem slepenajos dienestos, ziņoja, ka Krievija plāno mērķtiecīgi nogalināt politiskos pretiniekus Ukrainā. Viņu sarakstā ir gan jūsu vīra, gan jūsu vārds. Kā jūs tiekat galā ar savām bailēm, pastāvīgiem nāves draudiem?
Olena Zelenska: Jau vairāk nekā mēnesi mēs dzīvojam izkropļotā realitātē. Dažreiz man šķiet, ka viss, kas ar mums notiek, ir murgs. Es gribu pamosties, bet tā ir realitāte! Tas viss ir šausmīga patiesība.
ZEIT: Ko šīs bailes dara ar jums?
Olena Zelenska: Tas, ka mana ģimene un es tagad tiekam vajāti, izskatās pēc zemas kvalitātes grāvējfilmas. Bet tad es atceros, ko izdarīja iebrucēji, cik daudz neaizsargātu bērnu tika nogalināti, veselas ģimenes tika nogalinātas, neapbruņoti ukraiņi tika nošauti. Krievi grib izdarīt spiedienu uz manu vīru, apdraudot viņa ģimeni. Šis ir reālistisks plāns, tāpēc mums ir ļoti spēcīga apsardze.
ZEIT: Atšķirībā no jums, lielākajai daļai ukraiņu nav šāda veida apsardzes.
Olena Zelenska: Tāpēc visvairāk uztraucos par Mariupoles un Harkivas iedzīvotājiem, kā arī par Irpinu un Buču, mazpilsētu netālu no Kijivas. Šie cilvēki jau vairākas dienas neko nav ēduši un dzēruši. Viņi turpina sēdēt pagrabos, jo uz ielas viņus nošaus. Man ir šausmīgi lasīt kādas mātes no Mariupoles dienasgrāmatas, kurās viņa raksta savam dēlam: “Es dzīvošu citu dienu.”
ZEIT: Vai ir kas cits, kas dod jums drosmi?
Olena Zelenska: Droši vien tas pats, kas palīdz miljoniem ukraiņu: ticība mūsu armijai un mūsu uzvarai, cerība uz brīvu un spožu nākotni un mīlestība pret Ukrainu.
ZEIT: Kā jūs runājat ar saviem bērniem par karu?
Olena Zelenska: Ir briesmīgi runāt ar bērniem nevis par ceļojumiem, Tiktok vai mājasdarbiem, bet gan par bumbām, raķetēm un brīvību. Briesmīgi, ka bērni mūsdienās ir spiesti mosties no sirēnu gaudošanas un slēpties bunkuros. Tomēr jums ir jāpaskaidro bērniem, kas notiek.
ZEIT: Kā jūs to darāt?
Olena Zelenska: Mūsu vecākā meita pati atrod informāciju – viņa visu saprot tikpat labi kā es. Un mēs pārrunājam ar viņu notiekošo. Arī jaunākais dēls apzinās, ka Ukraina tagad cīnās par izdzīvošanu. Viņš zīmē karu, un man tas ir šausmīgi. Es gribētu, lai viņš uzzīmē kaut ko citu. Es sapņoju par dienu, kad viņš atkal sāks zīmēt Betmenu vai Zirnekļcilvēku. Bet es biju ļoti pārsteigta, cik labi bērni izturēja pirmās iebrukuma dienas.
ZEIT: Kā viņi uzvedās?
Olena Zelenska: Viņi rīkojās organizēti un disciplinēti. Jautājumi netika uzdoti un viss tika izdarīts ātri. Viņus netraucēja tas, ka vairākas dienas pēc kārtas bija jāguļ drēbēs. Kādu nakti biju tik nogurusi, ka aizmigu un nedzirdēju uzlidojuma trauksmi. Dēls mani diezgan mierīgi pamodināja un teica: “Mammu, mums atkal jāiet uz pagrabu. Celies. Tu vēlāk gulēsi.”
ZEIT: Vai jūs kādreiz atpūšaties?
Olena Zelenska: Tāpat kā visi citi, es vispirms pārbaudu ziņas, kad pamostos, un pēdējos jaunumus, kad eju gulēt. Labs miegs mūsdienās ir reta greznība, īpaši pēc vakara ziņām. Ir svarīgi, bet tajā pašā laikā grūti iegūt pārbaudītu informāciju. Kara sākumā es izveidoju Telegram kanālu, kurā apkopoju uzticamus avotus. Ir valsts un starptautisko organizāciju tīmekļa vietnes, kurās katrs ukrainis var atrast ticamus faktus. Spēku dod mūsu ukraiņu brīvprātīgo publikācijas un draugu atbalsts no visas Eiropas. Bet, lai šādos laikos visi gulētu ar tīru sirdsapziņu, ir jārīkojas!
ZEIT: Kādu palīdzību jūs saņemat?
Olena Zelenska: Esmu īpaši pateicīga par palīdzību Francijas pirmajai lēdijai Bridžitai Makronai un Polijas pirmajai lēdijai Agatai Dudai. Kopā ar viņām mums izdevās noorganizēt “Dzīves lidojumus”, kā mēs tos saucam. Mēs evakuējam ukraiņu bērnus ar vēzi, lai, kamēr mēs šeit cīnāmies, viņi varētu pārvarēt savas slimības.
ZEIT: Vai esat jau kaut ko dzirdējis no Berlīnes?
Olena Zelenska: Es vēl neesmu saņēmusi šādu piedāvājumu no federālā prezidenta Franka Valtera Šteinmeiera sievas Elkes Bīdenbenderes. Bet es priecāšos par šādām iniciatīvām un esmu par tām pateicīga. Esmu pārliecināta, ka kopā mēs varam sasniegt vairāk. Turklāt mēs ne vienmēr runājam tikai par mūsu bērnu hospitalizāciju Vācijas klīnikās. Būtu lieliski vismaz dabūt medikamentus un medicīnisko aprīkojumu, ar ko ārstēt mūsu slimos bērnus.
ZEIT: Kādas izmaiņas esat pamanījis sevī pēdējo nedēļu laikā?
Olena Zelenska: Kā nekad agrāk es sāku vairāk novērtēt dzīves sīkumus. Tas izklausās banāli, bet tas man atgādina pārvērtības, ko cilvēki piedzīvo, izdzīvojot neārstējamu slimību. Viņi sāk steigties, lai viņiem būtu laiks dzīvot. Viņi apzināti uztver katru sava bērna smaidu, priecājas par katru vecāku zvanu un sapņo par vienkāršām lietām, kas tagad viņiem kļuvušas nepieejamas.
ZEIT: Francijas laikrakstā “Le Parisien” jūs aicinājāt nemaldināt krievu karavīru mātes un runāt tieši: “Jūsu dēli nogalina civiliedzīvotājus.” Vai jūsu apelācija tiešām tiks uzklausīta?
Olena Zelenska: Es nezinu, vai krievu karavīru mātes mani dzirdēs, bet es zinu, ka katru dienu tiek nogalināti ukraiņi. Un slepkavas arī ir kāda bērni. Protams, krievu karavīri zina, ka nogalina, viņi sistemātiski izpilda pavēles. Tajā pašā laikā Krievijas armija viņus sūta drošā nāvē – slepkavas mirs šeit, uz Ukrainas zemes. Putins sola finansiālu kompensāciju bojāgājušo krievu karavīru ģimenēm, taču nekāda kompensācijas summa nevar aizstāt paša bērna zaudējumu. Propaganda Krievijā ir pieņēmusi biedējošus apmērus. Cilvēki tiek iemidzināti, un pagaidām es neredzu Krievijā masveida māmiņu reakciju. Gribas ticēt, ka runa šeit nav vienaldzībā, bet gan aklumā gadiem ilgās propagandas dēļ.
ZEIT: Gaisa trieciena laikā dzemdību namam Mariupolē gāja bojā grūtniece un viņas nedzimušais bērns. Cietušas skolas, slimnīcas, tostarp bērnu slimnīca. Tātad, Putins lika mērķtiecīgi nogalināt bērnus Ukrainā, lai sagrautu viņu vecāku morāli?
Olena Zelenska: Līdz šim ir nogalināti vismaz 144 bērni, tas ir vissliktākais. Viņi tiek nošauti kopā ar savām ģimenēm, viņi mirst zem savu māju drupām. Krievija ir atņēmusi mūsu bērniem vissvarīgākās tiesības: uz dzīvību, drošību, medicīnisko aprūpi, izglītību. Daudzi bērni ir spiesti redzēt to, ko viņiem nevajadzētu redzēt – visus šos mirušos apkārt, nogalināto radinieku līķus. Mariupolē, Čerņigovā un Sumi bērniem trūkst pārtikas un medicīniskās aprūpes. Krievijas puse neatver humanitāros koridorus, pa kuriem tos varētu izvest. Man nav skaidrs, kāds mērķis var attaisnot cilvēku, sieviešu, bērnu nogalināšanu. Jāslēdz debesis virs Ukrainas, lai mūsu gaisa telpā vairs nelido Putina bumbvedēji.
ZEIT: Šo prasību vairākkārt ir izvirzījis jūsu dzīvesbiedrs, taču NATO to vienmēr ir noraidījusi, baidoties, ka lidojumu aizlieguma zonas ieviešana izraisīs Trešo pasaules karu. Tā vietā Ukrainai tiek piegādāti ieroči, lai tā varētu labāk sevi aizstāvēt.
Olena Zelenska: Jā, un mēs esam par to ļoti pateicīgi. Un par to, ka eiropieši pieņem ukraiņu sievietes un bērnus, palīdz viņiem adaptēties un atgriezties dzīvē. Tomēr mēs nevēlamies, lai mēs pierastu pie šī kara.
ZEIT: Vai jūs baidāties, ka karš var kļūt par ikdienu un ārzemēs tam tiks pievērsta mazāka uzmanība?
Olena Zelenska: Karš jau ir uz jūsu mājas sliekšņa, netālu no vācu bērniem! Pie šī nozieguma nevar pierast, tas ir jānovērš ar miermīlīgām demonstrācijām, ziņām avīzēs, radio un televīzijā. Tas ir noziegums pret visu cilvēcisko.
ZEIT: Jūs arī mēģināt iegūt inkubatorus bērniem, kas dzimuši priekšlaicīgi kara laikā.
Olena Zelenska: Pirmie inkubatori jau ir piegādāti bērnu slimnīcai Nikolajevas pilsētā, pateicoties organizācijai Ārsti bez robežām un frančiem. Nākamās piegādes gaidām pēc dažām nedēļām, jo īpaši gaidām sešus inkubatorus un speciālas baterijas, kas nepieciešamas optimālu apstākļu uzturēšanai jaundzimušajiem bunkuros.
ZEIT: Runā, ka bumbu patversmēs dzimušo mazuļu skaits jau ir tūkstošos…
Olena Zelenska: Jā, un ārstiem ne vienmēr ir pieejams nepieciešamais aprīkojums. Vairākas slimnīcas tika pilnībā iznīcinātas.
ZEIT: 6,5 miljoni cilvēku ir kļuvuši par iekšējiem bēgļiem Ukrainā, 3,6 miljoni jau ir pametuši valsti. Lielākā daļa no tām ir sievietes un bērni.
Olena Zelenska: Es atbalstu jebkuru ukraiņu vīrieti un jebkuru ukraiņu sievieti. Man viņi visi ir varoņi. Tiem, kas pameta valsti, glābjot bērnus un radiniekus, gribu teikt: jūsu rīcība bija pareiza un drosmīga. Jūs atgriezīsities mierīgā un drošā valstī. Esmu ļoti pateicīgs cilvēkiem Polijā, Vācijā, Francijā, Slovākijā un visās citās Eiropas valstīs, ka viņi sniedza patvērumu mūsu tautai, palīdz ukraiņu sievietēm atrast darbu, saņemt medicīnisko aprūpi, vietas skolā vai bērnudārzā. Ukraiņi neaizmirst laipnību. Eiropa ir kļuvusi par mūsu mugurkaulu šajā karā, kas ir arī par Eiropas drošību.
ZEIT: Ukraina kļūst par valsti bez sievietēm. Ko tas nozīmē sabiedrībai?
Olena Zelenska: Ukraina nekad nekļūs par valsti bez sievietēm, jo sievietes ir visdrosmīgākās radības uz planētas. Daudzas mātes devās prom, lai glābtu savus bērnus. Taču tikpat daudz sieviešu cīnās frontes līnijās kā brīvprātīgās, aizstāv pilsētas, rūpējas par ievainotajiem un organizē humānās palīdzības konvojus.
ZEIT: Tātad izredzes atgriezties bēgļiem jums šķiet reālas?
Olena Zelenska: Protams! Mēs uzvarēsim, un esmu pārliecināts, ka ukraiņi atgriezīsies, atjaunos krievu iebrucēju sagrauto pilsētas un strādās, lai atjaunotu ekonomiku un infrastruktūru. Es jums saku, mūsu cilvēki ir neticami, un viņi ir neticami centīgi. Ja krievi mūs uzvarētu, Eiropai mūs pietrūktu.
ZEIT: Kas ir raksturīgs ukrainietei? Kādas vērtības tas pārstāv?
Olena Zelenska: Ukrainas sieviete vairāk nekā 48 stundas gaida uz robežas, lai glābtu savu bērnu. Kāda ukrainiete dodas uz Rietumeiropu, lai organizētu humāno palīdzību Mariupolei un Harkovai. Kāda ukrainiete atnāk dienēt bruņotajos spēkos, paņem ieroci un dodas kaujā. Bet viņa ir arī tā persona, kas auž maskēšanās tīklus, vāra zupu karavīriem, strādā veikalā un turpina veikt uzņēmējdarbību, lai palīdzētu Ukrainas ekonomikai. Lielākā daļa ukraiņu sieviešu ir labi izglītotas, enerģiskas un neatkarīgas. Ukrainā viņām bija darbs, karjera un mājas. Un tagad daudzas no viņām bija spiestas to visu atstāt pret savu gribu! Mēs, ukraiņu sievietes, nevēlamies būt bēgles, būt atkarīgas. Mēs esam pieradušas pie neatkarības un savas iniciatīvas. Starp citu, mūsu sievietes visvairāk baidās būt atkarīgām. Mums bieži ir grūti pieņemt kāda palīdzību.
ZEIT: Kas notiks ar paaudzi, kas uzaugs karā un pēc tam, iespējams, izpostītā valstī ar bīstamu kaimiņu?
Olena Zelenska: Es domāju, ka šī militārā paaudze nekad nevienam neļaus šaubīties par mūsu tautas spēku un drosmi. Šī ir cīņa par neatkarību, vērtībām, par mūsu tiesībām būt ukraiņiem un būt godīgiem. Tie, kas piedzīvoja šo karu, nekad neaizmirsīs dzīvības un brīvības cenu. Kad šie bērni kļūs pieauguši, viņi būs humānisti, jo zinās, ko pasaule ir vērta.