25 interesantas idejas dārziem aicinām apskatīt jaunajā galerijā , bet ievadā turpinām tēmu par dabas līdzekļiem dārza kopšanā un augu slimību apkarošanā.
Kosu novārījums. Augu apsmidzināšana ar tīruma kosas (citas sugas neder) novārījumu vairāk der sēņu izraisītu slimību profilaksei. Dara tā: 100 g kaltētas kosas aplej ar 2 litriem auksta ūdens, uzvāra un 20 minūtes vāra uz lēnas uguns. Tad atdzesē, atšķaida līdz 10 litriem un 10 minūtes maisa. Miglo vairākus vakarus pēc kārtas, izlietojot 10 litrus uz 100 kvadrātmetriem. Tīruma kosu labāk ievākt augusta pirmajā pusē, kad tajā ir visvairāk silīcija (tas veicina izturību pret slimībām). Ja novārījumam izmanto svaigi vāktas kosas, to nepieciešams divas trīs reizes vairāk nekā kaltētu. Lieto, tiklīdz ierauga pirmās saslimšanas pazīmes (tumši plankumi uz lapām, miltaina apsarme lapu virspusē vai arī tikko pamanāmi dzeltenīgi plankumi lapu virspusē un apsarme apakšpusē) vai arī agrāk – ja paredzams, ka slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos tā drīz būs klāt. Labāk miglot ap sešiem septiņiem vakarā, ieteicams to darīt trīs vakarus pēc kārtas.
Preparāts U, kura sastāvā ir 300 g pelnu, 50 g samalta ķiploka, naža gals kālija permanganāta, 40 g saimniecības ziepju, izmantots Skrīveros piparmētru rūsas ierobežošanai. Izmēģinājumos apstiprinājusies iedarbība pret šo piparmētru kaiti. Būtu ieteicams izmēģināt arī plūmju un bumbieru – kadiķu rūsas ierobežošanai sākumstadijā. Ja rūsa pārņēmusi teju vai visas bumbieres lapas, nekas vairs nelīdz. Rudenī savāc un iznīcina visas inficētās lapas, tāpat arī zarus. Ja pagaidām žēl koku nozāģēt, vismaz tuvākajos gados dārzā bumbieres stādīt nevajadzētu. Nav vēlami arī rūsas starpsaimnieki – Virdžīnijas, Ķīnas un kazaku kadiķi. Bioloģiskajos dārzos šī rūsa parasti nav postoša, jo tur darbojas tās dabiskais virsparazīts – mikroskopiskā sēne Tuberculina maxima. Turpinājums sekos!
darzi365