Interesanto dārza ideju galerijas ievadā turpinām vakar aizsākto tēmu par siltumnīcām vasaras laikā . Ja karstā laikā, kad gaisa temperatūra ārā pārsniedz +30 °C, cenšamies siltumnīcu vēdināt, gaiss tajā top vēl sausāks un augi vēl vairāk cieš no karstuma. Caurvējš sniedz vēsumu mums pašiem (sviedriem iztvaikojot, āda kļūst vēsāka), bet padara gaisu vēl sausāku. Labu gribēdami, mēs vēl vairāk nomokām augus.
Atvārsnītes parasti atrodas lapas apakšpusē, tieši tāpēc tomātu lapas karstumā ritinās uz augšu – tās cenšas nepalaist garām nevienu ūdens molekulu, kas varētu būt gaisā. Efektīvākais, ko šādos apstākļos var darīt, ir censties pazemināt gaisa temperatūru un palielināt gaisa mitrumu. Tomātiem un gurķiem maksimālā gaisa temperatūra, ko augi vēl spēj paciest, ir +28…+30 °C. Ja temperatūra uzkāpj virs +30 °C, ziedputekšņi nedīgst, bet partenokarpajām šķirnēm ir traucēta spēja veidot augļus bez apputeksnēšanas. Ziedi un augļaizmetņi nobirst.
Modernākajās siltumnīcās gaisu atdzesē mākslīgi, izmantojot vairākus paņēmienus, gaisa kondicienierus ieskaitot. Latvijā gan zemnieku, gan amatieru siltumnīcās to varam darīt ar pieticīgākiem līdzekļiem. Visefektīvākā ir jumta balsināšana ar krītu vai speciāliem balsināšanas līdzekļiem. Jumts jānokrāso balts. Tas nekas, ka iekšā šķitīs par tumšu, vasarā gaismas vienalga pietiek. Cits veiksmīgs risinājums – pakarināt siltumnīcā ēnošanas ekrānus, piemēram, agrotīkla strēmeles. Nevajag veidot otru jumtu vai griestus! Dubultais segums vēl vairāk var palielināt temperatūru siltumnīcā. Starp agrotīkla gabaliem jābūt gana platām spraugām, lai netraucētu gaisa apmaiņu. Ekrāna uzdevums – mest ēnu uz augu galotnēm. Šim mērķim var izmantot arī vecus baltus palagus, tos var izklāt ne vien uz stieples virs augu galotnēm, bet arī pakarināt pie dienvidu vai rietumu sienas siltumnīcas iekšpusē. Lai palielinātu gaisa mitrumu un mazinātu temperatūru, audumu der regulāri mitrināt. Turpinājums sekos!
darzi269