Arī šajā interesanto dārza ideju galerijas ievadā turpinājums tēmai par dārza kaitēkļiem un cīņu ar tiem. Kamēr pumpuri vēl neplaukst, kokiem izgriež visus nokaltušos vai slimos zarus ar atlobījušos mizu, sakaltušām lapām. Lielākās brūces vēlams apsmērēt ar ziedi Lerāns, nogrieztos zarus labāk sadedzināt. Arī tad, ja kociņiem mizu apgrauzuši zaķi vai peles, bojātās vietas jāapsmērē ar Lerānu, kamēr tās vēl nav iekaltējusi saule. No dārza aizvāc visus zaros palikušos mumificētos augļu. Ja redzamas vēža brūces, tās ar nazi izskrāpē līdz veselai vietai un uzsmērē Lerānu.
Milzumdaudz kaitīgo kukaiņu un to kāpuru dārzā apēd putni. Pāris būrīšu izlikšana agri pavasarī dārzam nāk tikai par labu. Līdz pumpuru plaukšanai (vislabāk tad, kad no tiem spraucas ārā zaļi galiņi), dārzu nomiglo ar kādu vara preparātu. Lietošanai ģimenes dārziņos visvieglāk nopirkt Bordo šķidrumu. Pavasarī to lieto 1% koncentrācijā (katram iepakojumam pievienota precīza šķīdināšanas instrukcija, to vajag ievērot!) Ar Bordo šķidrumu miglo bagātīgi tā, lai preparāts notek no zariem un tie iekrāsojas viegli zilgani. Tas nāks par labu arī ogulāju krūmiem. Ja zem kokiem ir pērnās lapas, nomiglo arī tās.
Sākoties ķiršu un plūmju ziedēšanai, zaros iekarina dažas pudeles ar rūgstošu sulu vai ievārījuma ūdeni. Šādas lamatas pievilinās un noslīcinās plūmju zāģlapsenes, arī pārziemojušās lapsenes. Iekarina zaros dzeltenos līmes vairogus (tādus var nopirkt dārzkopības preču veikalos) – pie tiem pielips ķiršu mušas, arī daļa no ābeļu un plūmju tinējiem. Diemžēl līmes lamatās ies bojā arī daļa derīgo kukaiņu – mārītes, zeltactiņas, zirnekļi, tomēr mazāk nekā tad, ja izmantotu insekticīdus. No tiem cieš arī bites un kamenes. Lamatas atstāj dārzā apmēram līdz jūnija beigām. Turpinājums sekos!
darzi260