Jūsu iedvesmai piedāvājam jauno interesanto dārza ideju galeriju un turpinājumu informācijai par lavandām . Lavandu vislabāk stādīt sausā un trūdvielām bagātā augsnē. Lai lavanda bagātīgi ziedētu, stādi to saulainā vietā. Lavandas krūmus stādi 30 cm attālumā vienu no otra. Šāds atstatums jāievēro arī, ja no lavandas tiek veidots dzīvžogs. Lavandas var izaugt līdz 70-90 cm augstumam un līdz pus metram platumā. Auga lapas ir lancetveida; to krāsa no pelēkas līdz zaļai. Aizskarot lavandas lapas, tās izdala viegli saldenu aromātu. Izsmalcināts, spēcīgs un noturīgs aromāts – tā ir lavandas burvība. Kaltēti lavandas ziedi jau izsenis tiek lietoti apģērbu skapju aromatizēšanai. Izgatavo no lavandas aromātisku maisiņu! Kaltētu lavandu auduma maisiņā ieliec starp drēbēm vai pakarini skapī. Vari novietot to arī zem spilvena! Lavandas ziedi riešas garu ziedkātu galos, kuri paceļas virs krūma. Ziedi ir apmēram 5-8 cm garas vārpas. Lavandas krūms sāk ziedēt no apakšas.
Tas, kurš kaut reizi redzējis Provansas lavandu laukus Francijā, nekad neaizmirsīs šo elpu aizraujošo skatu! Arī Tu savā dārzā vai uz balkona vari ienest Francijas šarmu – lillā ziedu vālītes un izsmalcinātu aromātu! Iestādi lavandas krūmu netālu no terases vai puķu podā. Puķu podu vari novietot, kur vien vēlies un baudīt lavandas saldeni vasarīgo un reibinošo aromātu katru dienu!
Lavandu pazina jau Senajā Romā un Grieķijā, kur to izmantoja dziednieciskos, higiēniskos un kosmētiskos nolūkos: ēteriskās eļļas nomierinoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu. Cilvēki uzskatīja, ka kaltētas lavandas saišķītis pasargā no slimībām, piemēram, mēra. Viduslaikos klīda nostāsts, ka mēris Francijas ciemata Grasses cimdu darinātājus neskāra tādēļ, ka viņi smalko cimdu ādu iesmaržināja ar lavandas eļļu. Ciema iedzīvotāji pamanīja, ka lavanda pasargā no mēra. Kopš tā laika cilvēki pie apģērba piesietu nēsāja lavandas saišķīti. Kaut gan ēterisko eļļu iedarbība vēl nebija tik labi izpētīta kā šodien, cilvēki instinktīvi izjuta to spēku.
Brīvā dabā lavanda sastopama Vidusjūras reģionos, taču jau gadsimtiem ilgi tā tiek audzēta arī dārzos uz ziemeļiem no to dzimtenes. Lavandu laukos Francijā parasti netiek audzēta parastā lavanda, bet gan auga hibrīds (lavandīna jeb hibrīdlavanda), no kura iespējams iegūt lielāku daudzumu ēteriskās eļļas. Turpinājums sekos!
darzi229