Vienā no iepriekšējiem dārzu apskatiem ieteicām jums ideju šobrīd modernā forzīciju dzīvžoga izveidei ,tāpēc nedaudz paturpināsim par mūžīgo dilemmu ,kā rīkoties – apcirpt dzīvžogu vai ļaut tam augt savā dabiskajā veidā . Ir pašsaprotami ,ka kompakta forma aizņem mazāk vietas ,tomēr jāatceras ,ka arī lēmumu par to ,kāda tipa dzīvžogu veidosim , obligāti vajadzētu pieņemt pirms augu stādīšanas . Rūpīgi apziniet gan katra koka vai krūma maksimālos izmērus ,gan paša spēkus un iespējas turpmākajā kopšanā . Protams ,ja esat pilsētas dārza īpašnieks , bez cirpšanas neiztikt un bieži vien der aizdomāties citā virzienā – ko jūs vēlaties – biezu žogu vai tikai sētu ierobežojošu dobi ar skaistiem augiem . Savukārt , lielāku zemes platību īpašniekiem tieši dzīvžoga kopšanā ieguldamais darba apjoms varētu būt primārais ,tāpēc nevajadzētu sākt uzreiz ar plašu aleju vai greznu topiāriju izveidi ,bet vispirms ” patrenēties ” uz kāda mazāku izmēru objekta . Piemēram ,ar 1 – 2 metrus augstu dzīvžogu , varat atdalīt piemājas garšaugu dobi no atpūtas zonas vai ābeļdārza ,u.t.t.
Tieši tāpat ,neaizmirstiet ,ka nav tikai vienrindas dzīvžogi un arī tos varat veidot vairākās līnijās ,kurās viena no otras atrodas 30 – 50 centimetru attālumā krūmiem un 75 – 150 centimetru attālumā kokiem. Tieši šādās kaskādēs varat vislabāk praksē ieviest savas fantāzijas ne tikai attiecībā uz apcirpšanu ,bet arī ” izcaurumot ” kādu kaskādes posmu vai izvēlēties sev tīkamu krāsu gammu . Tāpat ,neaizmirstiet ,ka mūspusē tik populārie ceriņi ,jasmīni vai sausserži jau pēc dažiem gadiem zaudē savu dekoratīvo izskatu dēļ stumbra apakšpuses atkailināšanās un ,lai izveidotu jaunās ataudzes , tos nāksies apzāģēt 15 – 20 centimetrus garos stumbeņos.
Ko izvēlēties brīvi augošam dzīvžogam ? Tiem noteikti jābūt daudzgadīgiem , sala un sausuma izturīgiem krūmiem ,kuri vienlaikus nav uzņēmīgi pret slimībām . Tātad ,derēs jau minētie ceriņi ,sausserži (piemēram, Lonicera) ,jasmīni (arī filadelfi jeb neīstie jasmīni ) ,mežrozītes ,fizokarpi ,irbenes ,spirejas , vilkābeles , pīlādžspirejas un citi augi . Kā jau nopratāt , visi tie ir ne vien krāšņi ziedoši , bet ražo augļus un ,būs ne vien dekoratīvi ,bet arī lieliski norobežos jūsu izvēlēto teritoriju . Turpinājums sekos!
darzi148