Vīns jau sen tiek uzskatīts par veselīgu dzērienu, kas var uzlabot mūsu veselību visos iespējamos veidos, taču mūsdienu tehnoloģijas un pētījumi ir pierādījuši, ka tas tā nav, parādot, ka tas drīzāk nodara mums lielāku kaitējumu. Par to raksta Forbes
Kādreiz daudzi zinātnieki sarkanvīnu uzskatīja par veselīgu dzērienu, kas var pasargāt mūs no sirds slimībām. Šī pārliecība tika balstīta uz pētījumiem, kas liecina, ka mērens vīna patēriņš, līdz pat vienai glāzei dienā sievietēm un divām glāzēm dienā, var samazināt mirstību no sirds slimībām par 30-40%, salīdzinot ar tiem, kuri atturas.
Sarkanvīns ar alkohola saturu un ar antioksidantiem bagātām vīnogu mizām, īpaši resveratrolu, šķita čempions starp alkoholiskajiem dzērieniem, kas sola atjaunot asinsvadus, novērst asins recekļu veidošanos un mazināt iekaisumu. Šis stāstījums kopš 90. gadiem ir ievērojami palielinājis vīna pārdošanas apjomus, taču laika gaitā pētījumi ir parādījuši, ka realitāte ir ļoti atšķirīga.
Pagriezīsimies uz priekšu tagadnē, kurā zinātnes slavinātā varoņa sižets ir krasi mainījies. Mērenu alkohola lietotāju ilgmūžība nav saistīta ar alkoholu, bet drīzāk atspoguļo viņu vispārējo veselīgāko dzīvesveidu. Regulāras fiziskās aktivitātes, lielāki ienākumi, labāka izglītība un barojošāks uzturs spēlē lielu lomu. Šīs izpratnes izmaiņas izriet no atziņas, ka iepriekšējie pētījumi, iespējams, ir devuši mums rožainu skatījumu uz alkohola lietošanu, attēlojot tikai pozitīvu priekšstatu par to.
Jaunākie pētījumi atklāj citu ainu: tie liecina, ka pat mērena alkohola lietošana var nodarīt vairāk ļauna nekā laba. 2022. gadā veikts pētījums atklāja saikni starp mērenu alkohola lietošanu un paaugstinātu augsta asinsspiediena un sirds slimību risku. Turklāt ir konstatēts, ka alkohols ir kancerogēns, izraisot dažāda veida vēzi pat tad, ja to lieto mērenībā. Ir arī konstatēts, ka tas ietekmē miega kvalitāti, pārvēršot to, kas var šķist īsceļš uz sapņu zemi, par bedrainu, nemierīgu ceļu.
Iespējams, viens no aizraujošākajiem atklājumiem attiecas uz izslavēto antioksidantu resveratrolu, kas atrodams sarkanvīnā. Izrādās, ka tā daudzums vīnā ir pārāk mazs, lai sniegtu labumu veselībai, atspēkojot mītu, ka nedaudz vīna var likt jums justies labi, teikts pētījumā . Tāpēc, lai gan glāze sarkanvīna var šķist patīkama un veselību veicinoša, ir svarīgi zināt, ka tās kā veselīgas pārtikas statuss ir galīgi atspēkots. Tagad speciālisti veselības labad iesaka nesākt dzert un aicina ievērot mēru tos, kuri vēl nododas šim dzērienam, uzsverot, ka alkohola un veselības jautājumos labāk ir mazāk.