Ērkšķogu stādīšana ir kā nostalģisks ceļojums bērnībā, kad šīs gardās un daudzkrāsainās ogas priecēja teju visu vasaru. Vienīgā problēma ir sastinguši pirksti, jo daudzām ērkšķogām, tāpat kā puķu dobju karalienei, ir ērkšķi.
Mūspusē ērkšķogas audzē ļoti ilgu laiku, kopš 19. gadsimta. vidū, tāpēc daudzi noslēpumi, kā iegūt lielu ogu ražu un saglabāt augus veselus, tika nodoti no mutes mutē. Šajā rakstā ieteiksim, kad un kā vislabāk stādīt gan kuplās, gan arvien populārākās stublāju ērkšķogas.
Ērkšķogu stādīšana: gadalaiku ritms
Labākais laiks ērkšķogu stādīšanai ir rudens no septembra vidus līdz oktobra sākumam.
Taču, ja esat nolēmis stādīt pavasarī, jāpagaida, kamēr sals pāries un nakts salnu briesmas vairs nedraud. Optimālajai gaisa temperatūrai dienas laikā jābūt ap +10 °C vai augstākai. Pastāv viedokļi, ka var stādīt podos audzētus stādus visu silto sezonu.
Jāņem vērā, ja maijā valda sauss laiks, pavasarī iestādītie ērkšķogu stādi regulāri jālaista.
Kā atpazīt veselīgu stādu
Izvēlieties savam dārzam pēc iespējas vairāk ērkšķogu šķirņu, lai ogas jūs iepriecinātu no jūlija sākuma līdz augusta beigām. Atšķiras ne tikai ērkšķogu ogu izmērs un garša, bet arī to krāsas – dzeltena, zaļa, balta.
Meklējiet spēcīgus un veselīgus stādus uzticamās stādaudzētavās. Pārbaudiet tos. Veseliem krūmu ērkšķogu stādiem parasti ir 3-5 koka mietsaknes, kuru garums ir vismaz 10 centimetri, un labi attīstītas šķiedrainas saknes. Krūmu stāda augšdaļā jābūt vismaz vienam dzinumam (viengadīgiem stādiem) vai 2-3 dzinumiem (divgadīgiem stādiem).
Ērkšķogu stāda stumbram jābūt stipram un elastīgam, ne trauslam vai pārāk mīkstam. Pārbaudiet, vai mizā nav iegriezumu, brūču un citu bojājumu. Sakņu sistēmai jābūt labi attīstītai un veselīgai. Veselīgas saknes ir baltā vai gaiši brūnā krāsā un elastīgas.
Pirms pirkšanas rūpīgi pārbaudiet, vai stādos nav kaitēkļu, piemēram, laputu , ērču vai lapu tārpu. Arī miltrasas pazīmes: balti vai pelēki plankumi uz lapām.
Ērkšķogu stādīšana: vieta un augsne
Ērkšķogas dārzā augs un nogatavosies daudzus gadus, tāpēc iesaka vispirms investēt un veikt augsnes testus , kas atklās augsnes pH, cik daudz un kādus mikroelementus, piemēram, fosforu, kāliju, magniju un citus satur. augsne.
Ērkšķogas vislabāk stādīt vieglā smilšmāla augsnē. Ja jūsu dārza zemes gabala augsne ir smilšaina, piejauciet mālu; un ja mālaina – pievienojiet smiltis.
Minesotas universitātes (ASV) pētnieki uzsver, ka ērkšķogām nepatīk skāba augsne, tāpēc, ja pH vērtība pārsniedz 5,5, pievienojiet kaļķi vai sēra pulveri. Jūs varat mēslot ar sapropeli, kas dabiski regulē augsnes skābumu.
Ērkšķogas nav krāsains viengadīgs zieds, ko katru gadu sējam, kur vien vēlamies. Tās aug un nobriest vienuviet 20-30 gadus, tāpēc ļoti atbildīgi ir jāizvēlas tiem vieta dārzā. Ja jūsu dārzs ir mazs, varat stādīt ērkšķogas starp jauniem augļu kokiem. Ir svarīgi atstāt vismaz 2 metru attālumu starp koku un krūmu. Ērkšķogas var stādīt arī pie zemes gabala robežas vai žoga, ne tuvāk par 1,5 metriem no ēkām vai žoga. Ērkšķogām patīk atklāta, saulaina vieta, kas aizsargāta no stipriem vējiem.
Ideālā gadījumā atstājiet apmēram 1-1,5 metrus starp krūmiem un 2-3 metrus starp rindām, lai augiem būtu pietiekami daudz vietas augšanai. Nestādiet krūmus pārāk tuvu viens otram, jo saliektie zari sapinās un tos būs grūti apgriezt un novākt ogas. Nestādiet ērkšķogas vietās, kur auga jāņogas vai avenes : augsne var būt noplicināta, inficēta ar kaitēkļiem.
Tāpat ir svarīgi pievērst uzmanību gruntsūdens līmenim – tas nedrīkst atrasties tuvāk par 1,5 metriem no zemes virsmas. Ja gruntsūdeņi ir augstāki, jāveido uzkalniņš (apmēram 0,3-0,5 metrus augsts un 0,8-1 metru plats) un tajā jāiestāda ērkšķogas.
No stādīšanas bedres līdz pirmajām ogām
Ērkšķogu stādīšanas bedrei jābūt aptuveni 0,5 metru diametrā un dziļai – svarīgi, lai stāds labi pieguļ un saknes nelocās. Pirms stādīšanas saknes var nedaudz apgriezt, lai veicinātu jaunu sakņu augšanu. To stāda līdz 8-10 centimetriem dziļāk, nekā izauga stāds – tādā veidā krūms izsūta vairāk dzinumu, raža palielinās ātrāk. Rokot bedri, auglīgais slānis ir jāatdala un jāsajauc ar kūtsmēsliem vai kompostu, lai uzlabotu augsnes kvalitāti.
Kāda ir atšķirība starp stublāju un krūmu ērkšķogu stādīšanu? Stādot stublāju ērkšķogas, parasti tiek izveidots viens vertikāls kāts, uz kura augs zari, tāpēc ir svarīgi tam izbūvēt koka balstus un stingri atsiet.
Pēc stādīšanas ērkšķogas rūpīgi laistiet, lai paātrinātu sakņu veidošanos. Mulčēšana var palīdzēt saglabāt mitrumu, novērst nezāļu augšanu un aizsargāt sakņu sistēmu. To mulčē ar sapuvušiem kūtsmēsliem vai kūdru.
Rūpīgi iestādītas ērkšķogas sāk nest augļus pēc 2-3 mēnešiem un dod bagātīgu ražu 20-30 gadus.