Kafijas dzeršana paaugstina asinsspiedienu, taču šī ietekme parasti ir īslaicīga un laika gaitā tiek samazināta, regulāri lietojot kofeīnu saturošus dzērienus, lai gan daži cilvēki ir jutīgāki pret kofeīnu.
Kafija ir vispopulārākais un, iespējams, vismīļākais dzēriens pasaulē. Šim aromātiskajam un uzmundrinošajam dzērienam ir daudz labvēlīgu īpašību, taču ir svarīgi zināt, kad pilnībā pārtraukt tā dzeršanu. Medijs Daily Record atgādina, ka pētījumi liecina, ka mērens kafijas daudzums var samazināt 2. tipa diabēta attīstības risku, uzlabot smadzeņu veselību un palīdzēt zaudēt svaru. Tomēr, ja pamanāt, ka parādās daži simptomi, iespējams, ir pienācis laiks atvadīties no kafijas.
Saskaņā ar Apvienotās Karalistes Nacionālā veselības dienesta ārsta Suradža Kukadijas (pazīstams kā Dr. Suj) teikto, jums jāpārtrauc kafijas lietošana, ja rodas tādi simptomi kā:
bezmiegs
trauksme
paātrināta sirdsdarbība
Šajā gadījumā, viņaprāt, vajadzētu samazināt kafijas daudzumu vai, vēl labāk, atteikties no tās vispār. Pēc ārsta domām, šajā gadījumā, neskatoties uz visām kafijas pozitīvajām īpašībām, kvalitatīvam miegam ir jābūt prioritātei.
“Kafijai ir ilgs pussabrukšanas periods, un tā paliek organismā daudz ilgāk, nekā jūs domājat. Jūsu rīta kafijas tase, visticamāk, joprojām būs jūsu organismā, kad mēģināsiet iet gulēt, un tas būtiski pasliktinās jūsu miega kvalitāti,” brīdina ārsts.
Britu Sirds fonda uztura speciāliste Viktorija Teilore uzskata, ka lielākajai daļai cilvēku pietiek ar mērenu tējas vai kafijas daudzumu (četras līdz piecas tases dienā), lai sirds būtu veselīga. Viņa saka, ka šim daudzumam nevajadzētu negatīvi ietekmēt sirds veselību, holesterīna līmeni vai sirdsdarbības ātrumu.
“Lai gan ir pierādīts, ka kafijas dzeršana paaugstina asinsspiedienu, šī ietekme parasti ir īslaicīga un laika gaitā tiek samazināta, ja regulāri dzerat kofeīnu saturošus dzērienus. Daži cilvēki ir jutīgāki pret kofeīnu un izjūt palielinātu sirdsdarbības ātrumu. Ja esat viens no tiem, tad no kofeīna ir prātīgi izvairīties,” atzīmēja eksperte.
Viņa atgādināja, ka kofeīns ir ne tikai kafijā, bet arī tējā, enerģijas dzērienos, kolā un šokolādē.