Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz tēma par dārzu plānošanas variantu dažādību, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Pastaigu dārzs. Pastaigu dārzam nepieciešama gan liela platība, gan pamatīgi darba un resursu ieguldījumi, jo galvenā funkcija ir pastaiga, kuras laikā jābauda patīkama ainava. Līdz ar to dekoratīviem stādījumiem jābūt viscaur gar taciņu un celiņu tīklu, turklāt vēlams, lai tie neatkārtotos, bet aiz katra līkuma atklātu acij ko jaunu. Vieglāk, ja dārzs ir reljefs un tajā jau ir dabiski lauku ainavas elementi, tad pastaigu maršrutu var veidot brīvāku – dekoratīvos stādījumus iekārtojot ik pēc noteikta attāluma kā atsevišķas atpūtas vietas. Kaut kur tā būs koša dekoratīvo puķu dobe, citur vienkāršs lauku sols ar skatu uz līdzenu mauriņu vai puķu pļavu, bet tikpat labi tā var būt taka, kas aizvijas cauri ābeļu vai ceriņu dārzam.
Dārzs glezna. Šāda dārza īpatnība ir tā , ka visi stādījumi tiek pakārtoti vienam, konkrētam skatpunktam. Piemēram, skats no terases, guļamistabas loga vai atpūtas vietas dārzā. Protams, tas nenozīmē, ka no citas vietas dārzs izskatīsies pēc džungļiem.
Tomēr, to iekārtojot, par atskaites punktu izvēlas konkrēto uzstādījumu. Šāds dārzs var būt gan ļoti neliels – ar pāris dekoratīviem krūmiem, akmeņdārzu vai vienu dobi, gan kā plašāka ainava. Galvenais, lai viss tajā būtu pārdomāts līdz sīkumiem un vienlīdz labi izskatītos ja ne dažādos gadalaikos, tad vismaz visos zaļajos mēnešos.
Panorāmas jeb reljefais dārzs. Šāds dārza veids ļoti izdevīgs izstieptas formas zemes gabalā. Te īpaši noderīgi veidot zaļu vai akmeņainu taku, kas aizvijas tālumā (var būt arī mākslīgs strautiņš), bet gar tā malām iekārtot dažādā reljefā veidotas dobes, krūmus, ik pa laikam miksējot arī lielākus kokus un nedaudz aizaugušus krūmājus. Šādā dārzā labi iederēsies putnu dzirdinātavas, trušu būrīši, aiz līkuma noslēpusies lapene vai zem veca koka iekārts šūpuļtīkls.