Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz aizsākums tēmai par skābu augsni, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Augsne pamazām paskābinās dažādu iemeslu dēļ: izskalojas, katru gadu kaļķi no tās iznes raža, augsnes skābumu palielina arī fizioloģiski skābie mēsli. Par augsnes skābo reakciju liecina augi: mazās skābenes, gauri, šaurlapu ceļmalītes, parastie akļi. Uz skābu augsnes reakciju norāda arī zemas galda biešu, dārza pupu, zirņu ražas.
Mazdārziņu kopēji augsnes skābumu ērti, ātri un pietiekami precīzi var noteikt ar dārzkopības veikalos nopērkamajiem pH mērītājiem. Kā zināms, augsnes reakciju izsaka ar pH skaitli:
* ja pH 6 – augsne ir neitrāla līdz vāji skābai;
* pH 5,6 – 6 – vāji skāba;
* pH 5,1 – 5,5 – vidēji skāba;
* pH 4,6 – 5 – skāba;
* pH zemāks par 4,6 – stipri skāba.
Kaļķošanai var izmantot kaļķi, krītu, dolomītmiltus, pelnus un citus līdzekļus. To lietošanas galvenais mērķis ir augsnes ielabošana un neitralizēšana.
Visdrošāk kaļķošanai izmantot dolomītmiltus, jo tos visgrūtāk pārdozēt, turpretī kaļķi, pelnus un citus kaļķošanas materiālus var iedot par daudz. Nepieciešamo devu var aprēķināt pēc esošā un vēlamā augsnes skābuma. Turpinājums sekos!