Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz tēma par dekoratīvajiem ķirbīšiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Sīkaugļu ķirbīši no citiem atšķiras ar interesantu, neparastu izskatu – tie ir pumpaini, kārpaini, pilienveida formas, ar izlocītiem kakliņiem. Kamēr miza nav pārkoksnējusies, arī mazie ķirbīši ir ēdami. To var viegli noteikt, pārgriežot svaigu ķirbīti un pagaršojot. Parasti tie ātri izaug, uzturā lietojami jau vasaras nogalē vai rudens sākumā. Vēlāk, kad miza kļūst cieta, bet mīkstums – rūgts, tiem ir vienīgi dekoratīva nozīme.
Rūgto augļu garšu dekoratīvajiem ķirbīšiem rada alkaloīds kukurbitacīns, kas lielās devās var izraisīt organisma saindēšanos, īpaši vecākiem cilvēkiem un maziem bērniem. Kukurbitacīnu satur arī citi ķirbjaugi, piemēram, asmalu lufa (Luffa acutangula) un Ēģiptes lufa (Luffa cylindrica).
Dekoratīvie lodveida ķirbīši ir ideāli pildīšanai. Augļiem izņem sēklotni un izmanto kā podiņus – tos pilda ar malto gaļu vai dārzeņu maisījumu un cep lielā karstumā cepeškrāsnī, līdz gatavi. Jaunos, nenogatavojušos augļus, kamēr tiem vēl ir plāna, mīksta miziņa, var grauzt arī svaigus kā ābolus, var pievienot pie salātiem. Turpinājums sekos!