Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā noslēdzam tēmu par to, kam jāpievērš uzmanība pērkot importētos stādus, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Ziemcietība. Auga spēju pārciest temperatūru svārstības nelabvēlīgos ziemošanas apstākļos sauc par ziemcietību, tā ir cieši saistīta ar auga augšanas un attīstības gada ciklu, bet it īpaši ar dziļā miera perioda garumu. Ziemcietība ir relatīvs jēdziens, ko nevar saistīt ar minimālās temperatūras konkrētu skaitli. To spēcīgi ietekmē augšanas apstākļi, ražas lielums, fitosanitārais fons, fizioloģiskais stāvoklis. Šķirņu ziemcietība ir limitējošais faktors, lai izaudzētu Latvijas dārzos izcilas deserta augļu un ogu šķirnes no Eiropas.
Kā atpazīt labākos stādus? Lai stādu ievešana būtu droša un netiktu ievesti dažādi kaitīgie organismi, ar kuriem pēc tam ir problēmas un neziņa, kā tikt galā, būtu jāpievērš uzmanība sertificētam, vīrusbrīvam pavairojamam materiālam. Tam ir dokumentēta šķirnes izcelsme, tīrība, stādi ir vizuāli veseli un pavairoti no mātesaugiem, kuri ir pārbaudīti uz vīrusiem un vīruslīdzīgo organismu izraisītām slimībām.
Sertificēts pavairošanas materiāls ir audzēts, testēts un pavairots saskaņā ar EPPO sertificēšanas shēmās minētajām metodēm, veģetatīvi pavairots tieši vai ierobežotā paaudžu skaitā no bāzes vai pirmsbāzes materiāla, saglabājot atbilstību šķirnei. Visa informācija tiek norādīta uz augu pasēm.
Noteikti jāpievērš uzmanība, vai ir apzīmējums ZP (Zona Protecta – aizsargājamā zona). Gadījumos, kad augiem parādīsies inficēšanās vai invadēšanās pazīmes, no augu pases var noskaidrot augu izcelsmi. Tāpēc noteikumi paredz, ka iegādātajiem augiem augu pases jāuzglabā ne mazāk kā vienu gadu.