Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā noslēdzam tēmu par profilaktiskajiem darbiem siltumnīcā, kurā audzē gurķus un tomātus, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Siltumnīcu izkvēpināšana ar kadiķu zariem ir vēl viens sen lietots slimību dīgļu iznīcināšanas veids.
Daudz efektīvāks pret slimību ierosinātājiem ir, piemēram, dezinfekcijas līdzeklis Menno Florades (1 litrs maksā 19 eiro). Tā darbīgā viela ir benzoskābe. Līdzeklis ātri iznīcina aļģes, pelējumu un baktērijas un iedarbojas arī pazeminātā temperatūrā. Atšķirībā no vairākiem citiem līdzekļiem Menno Florades neizraisa metāla koroziju. To lieto 1–2% koncentrācijā, aplaistot vai bagātīgi apsmidzinot iepriekš nomazgātas virsmas, deva – 0,2 l/m2 virsmas. Ar Menno Florades ieteicams dezinficēt arī podiņus, kastes un darbarīkus, mērcējot tos 2% šķīdumā 16 stundas.
Pēc dezinfekcijas siltumnīcu nepieciešams maksimāli izsaldēt. Nevajag to ziemā turēt ciet, tieši pretēji – abus galus tur vaļā, lai staigā vējš un sals sasaldē augsni.
Kad siltumnīca sakopta, laiks sagatavot augsni. Zeme nav jāmaina katru gadu. To dara tikai tad, ja augsne ir noplicināta. Tad norok 20–25 cm dziļumā un izved no siltumnīcas. Ja vēlas audzēt tomātus un gurķus bioloģiski, minerālmēslu vietā ieteicams lietot labi satrūdējušus kūtsmēslus. Tos iestrādā augsnē katru otro gadu rudenī – aptuveni spaini uz kvadrātmetru. Ja nav pieejami kūtsmēsli, līdzīgu efektu panāk, augsnē lielā daudzumā iestrādājot pļautu zāli. Neiesaku augsnes ielabošanai izmantot melnzemi, kas pirkta ar sludinājumu starpniecību, jo tā bieži ir nezināmas izcelsmes un neauglīga.
Ja augsni nav iespējams nomainīt, speciālisti iesaka to bagātināt ar Mikrobioloģisko mēslojumu siltumnīcām. Uz 20 kvadrātmetriem augsnes rudenī (līdz salam) iestrādā kilogramu šā preparāta, vēlams 5 cm dziļumā.