Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā turpinām par sūnas iznīcināšanu senāk iekoptos zālienos, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Pareizi kopts zāliens pat simt gadu vecumā var būt pietiekami skaists, biezs. Turpretī, ja pēc sējas par kopšanu ir aizmirsts, zālienā ir daudz vecās kūlas un filca, stipri izplatījušās nezāles un sūna, ir jāveic pamatīga kopšana. Lai atjaunotu un uzturētu šādu zālienu, kopšana nepieciešama ik pēc 2–4 gadiem, no veģetācijas atjaunošanās brīža līdz pat jūnija vidum.
Augsnes analīzes. Ilgāku laiku nekoptam zālienam vispirms vajadzētu veikt augsnes analīzes, lai zinātu, vai augsne jākaļķo, kādu barības vielu trūkst un kādi minerālmēsli nepieciešami.
Velēnas aerācija. Tā nodrošina gaisa un ūdens pieplūšanu saknēm. Pēc aerācijas stiebrzāles labāk uzņem barības vielas, labāk cero, ātrāk aug. Lielākās platībās ieteicams izmantot speciālu aprīkojumu – dobtās aeratora tapas, kas velēnā veido caurumus, izņemot ārā augsnes korķus.
Velēnas retināšana. Pēc tam veic vertikulēšanu jeb velēnas retināšanu ar speciālu iekārtu zāliena kopšanai (šāda ierīce ir efektīva, bet maksā dārgi, tāpēc mazām platībām to nav izdevīgi iegādāties). Vertikulators velēnu sagraiza līdz 4 cm dziļumā, sasmalcinot stīgojošās augu sugas un daļēji iznīcinot platlapju nezāles, bet augsnes virskārtu iztīra no zāles atliekām, lapām un citiem atkritumiem, kas traucē augu vielmaiņu. Ja apstrādājot izplēšas velēnas kumšķi, radot nelielus caurumus, nav jāuztraucas, jo zāliens pats ātri aizaudzēs tukšās vietas. Turpinājums sekos!