Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz nedaudz par sūnas iznīcināšanu senāk iekoptos zālienos, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Sūnas parasti parādās astotajā devītajā gadā pēc zāliena ierīkošanas. To rašanās cēloņi: pirmkārt, koki, māja, žogs, kas met tumšu ēnu; otrkārt, pārāk nomīdīta, blīva augsne, kam nevar piekļūt gaiss; treškārt, līdz ar ūdeni izskalojoties barības vielām (arī kalcijam), paskābinās zeme.
Darbi pavasarī. Lai atbrīvotu zālienu no sūnām, pavasarī, tiklīdz iespējams, tas jānogrābj ar asu grābekli. Lielākā platībā var izķemmēt ar īpašu aeratoru – zāliena ķemmi. Šāda augsnes virskārtas irdināšana uzlabo aerāciju, kā arī tiek nogrābtas zāles un lapu atliekas, kas veido kūlu, traucējot zāles augšanu. Pēc tam iestrādā kompleksos minerālmēslus ar lielāku slāpekļa devu.
Slāpeklis nepieciešams tieši pavasarī, lai zālienam būtu vairāk spēka veidot zaļo masu. Vēlams izvēlēties mēslošanas līdzekļus ar mikroelementiem.
Aptuveni pēc nedēļas, kad zāliens ir sasparojies augšanai un dabūjis lietu, tas jāapsmidzina vai jālaista ar 1–2% dzelzs sulfāta šķīdumu . Apstrādei izmanto muguras miglotāju vai lejkannu. Dzelzs sulfāta ietekmē mainās pH reakcija augsnes virskārtā, sūna kļūst melna, birstoša, un to ar grābekli novāc. Pēc tam, lai samazinātu augsnes skābumu, zālienu kaļķo, dodot ap 600 g/m2 dolomītmiltu vai krīta. Turpmāk kaļķo ik pēc diviem gadiem, parasti rudenī. Profilaktiskā kaļķa deva ir 150–200 g uz kvadrātmetru. Kaļķošanai var izmantot krītu, kaļķi, kā arī dolomītmiltus. Vēlamas tādus dolomītmiltus , kuri ir irdeni, birst vienmērīgi, turklāt apgādā augsni ar kalciju un magniju.
Krīts un kaļķis satur tikai kalcija karbonātu. Parasti ar vienu apstrādi nepietiek, pēc pāris nedēļām sūna zālienā aug atkal, tāpēc jāmiglo otrreiz ar dzelzs sulfāta šķīdumu. ir irdeni, birst vienmērīgi, turklāt apgādā augsni ar kalciju un magniju. Krīts un kaļķis satur tikai kalcija karbonātu. Parasti ar vienu apstrādi nepietiek, pēc pāris nedēļām sūna zālienā aug atkal, tāpēc jāmiglo otrreiz ar dzelzs sulfāta šķīdumu. Turpinājums sekos!