Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz noslēgum tēmai par skujkokiem un skaistumkrūmiem, kurus var stādīt mājas ziemeļu pusē un ēnā, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Ēnu labi pacieš parastā irbene ‘Roseum’, tāpat Altaja sibirejas, dāsni ziedēs un smaržos Mosanas abēlija, pīlādžlapu holodisks. Tur var stādīt arī Japānas vai Sahalīnas sūrenes. Sudrabotais eleagns parasti ir elegants gan saulē, gan ēnā. Krāšņi zied hortenzijas (kokveida, skarainās, liellapu), pie sienas var stādīt vīteņhortenziju, aristolohijas, aktinīdijas, citronliānas. Lieliski augi ēnas pusei ir visi mūžzaļie rododendri, pīeras, leikotejas, kalmijas.
No skujkokiem ēnainai vietai der gandrīz visas egles, sevišķi pateicīga par šādu patvērumu būs Kanādas egle ‘Conica’ un ‘Sander’s Blue’, kam saulē apdeg skujas. Ēnas pusē var ierādīt vietu Japānas patūjai ‘Variegata’ un ‘Nana’, mikrobiotai, daudzajām zirņu paciprešu un Losona paciprešu šķirnēm, tāpat kadiķiem ar zaļām un zilganām skujām.
Tur var stādīt arī Paksistima kanbiju, ložņu goltjēru, hemlokegles, Rietumu tūjas un milzu tūjas šķirnes ar zaļām skujām. Korejas tūjas (ar skaistām zilām skujām) un visas īves ar zaļām skujām stādāmas tikai ēnā. Skujkoki ar dzeltenām skujām un visas priedes jāstāda saulainā vietā!