Šādu ēdienu izcelsmes reģions ir Balkānu valstis un, ja būsiet dzirdējuši tādu ēdienu nosaukumus kā Paprikašs un Perkelts, pēc to pagatavošanas, pat precīzi ievērojot nacionālās tradīcijas, pie galda aicinātie to visu nosauks vienā vārdā – Gulašs. Protams, šeit ir tikai viena būtiska nianse, jo gulašs tradicionāli tiek gatavots kā sautējums ar kartupeļiem, bet citās receptēs gatavojam tikai gaļas mērci ar dārzeņiem.
Izmantosim 500 gramus cūkgaļas, 50 gramus kūpinātu cūkgaļas speķi, 2 sīpolus, 1 – 2 paprikas, 2 – 3 tomātus, 1 – 2 ķiploka daiviņas, paprikas pulveri, sāli, piparus vai citas garšvielas, piemēram, maltas ķimenes.
Sautēšanai piemērotā traukā beram mazos gabaliņos sagrieztu speķi, ļaujam tam pilnībā izkust, katlā atstājam tikai šķidros taukus, bet visu lieko ņemam ārā. Beram taukos cepties sīki sagrieztus sīpolus, kad tie sāk nobrūnināties, uguni nogriežam uz minimālo, ļaujam taukiem labi atdzist, pieberam 1 tējkaroti paprikas pulvera, apmaisām un liekam katliņā mazos gabaliņos (ap 3 cm) sagrieztu cūkgaļu. Pievienojam šķipsniņu samaltu ķimeņu, sāli, pielejam ceturtdaļu glāzes ūdens vai buljona, pārsedzam katliņu ar vāku un, uz pavisam mazas uguns, sautējam, kamēr viss šķidrums notvaiko. Ja uguns ir bijusi par lielu, procesā pielejam vēl nedaudz ūdens, bet neļaujam stipri burbuļot, jo pareizi šādi gaļa ir jāsautē aptuveni 1 stundu, nevis ļoti ātri jānovāra.
Kad gaļa sasautējusies mīksta, pievienojam mazos gabaliņos sagrieztu papriku, tomātus (tos var arī nomizot), sakapātus ķiplokus un turpinām sautēt, kamēr visi produkti būs gatavi, bet pati mērce bieza. Paralēli pagatavojam mērcei atbilstošu garnējumu, arī zaļumus vai citu dārzeņu salikumu piedevām.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!