Vladimira Putina galarezultāts bija 87,28%, sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ella Pamfilova. Par viņu balsoja 76 277 708 cilvēki. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada vēstures zinātņu kandidāts Sergejs Černišovs
Liberāli noskaņotie pilsoņi uz Centrālās vēlēšanu komisijas datiem reaģē, kā gaidīts: viņi mūs visus mierina, ka rezultāti ir “nemāksloti uzzīmēti”, un tradicionāli piebilst, ka “režīms no mums baidās ”. Mēs viens otram ziņojām par rindām ap Krievijas vēstniecībām ārvalstīs un apmierināti devāmies savās darīšanās.
Ir ļoti ērti iedomāties, ka ir apspiesta tauta, un ir asiņains, bet gļēvs režīms, kas viņus apspiež. Ko darīt, ja pieņemam, ka rezultāts ir godīgs un Vladimirs Putins tiešām guva norādītos 87,28%?
Ideāli, bet nelaimīgi cilvēki
Cilvēku attālinātās aprūpes tradīcija ir sena krievu inteliģences stigma. Tāpat kā populisti ērtajos Sanktpēterburgas salonos sapņoja par dzimtcilvēku apgaismošanu, kā Ļeņins un Martovs cīnījās Eiropas izdomātās diskusijās par Sanktpēterburgas strādnieku šķiras likteni, tā mūsdienu analītiķi ir gatavi aizstāvēt krievu tautu no “asiņainā režīma” no Eiropas vai vismaz Maskavas birojiem. Tāpat kā pirms divsimt gadiem, viņuprāt, cilvēki ir ideāla būtne, kam kārtējais asiņainais režīms neļauj dzīvot un brīvi izvēlēties sev vajadzīgos politiķus.
Līdz ar to – desmitiem un simtiem fotogrāfiju ar incidentiem vēlēšanu laikā, piecdesmit situatīvas rindas pie vēstniecībām visā pasaulē un pat viens gadījums, kad policists ar varu izcēlis vīrieti no kabīnes aizdomās par biļetenu sabojāšanu.
Ak jā, vēl divas vietas – Novosibirskas Universitātē un Tomskas Politehniskajā institūtā, kur Davankovs uzvarēja Putinu. Šis ir viss pietiekamu pierādījumu saraksts, ka visos 96 tūkstošos Krievijas vēlēšanu iecirkņu notiek krāpšana, represijas un vispār režīma zvēriskā ņirgāšanās.
Ja nu tauta tiešām tā balsotu un nekāds “asiņainais režīms” uz viņiem neizdarīja spiedienu?
Ko redzēju es
Apmēram pirms piecpadsmit gadiem es pirmo reizi kļuvu par vēlēšanu komisijas locekli – vienkārši intereses pēc. Lai celtu gaismā visus neliešus, kas vilto vēlēšanas. Ar šo romantisko vēlmi nonācu pie sava pasniedzēja Juridiskajā fakultātē, kura toreiz bija arī Novosibirskas pašvaldības vēlēšanu komisijas vadītāja. Tieši tāpat, nākamās ieskaites dienā. Tagad, starp citu, viņš ir viens no galvenajiem vicegubernatoriem Novosibirskas apgabalā, sava veida vietējais Kirijenko.
Viņš veica divus zvanus, un pēc nedēļas es tiku iekļauts Novosibirskas Ļeņinskas rajona iecirkņa vēlēšanu komisijas sastāvā. Šis ir rajons nomalē, kur agrāk rūpnīcās strādāja 120 tūkstoši strādnieku, bet tagad ir dzīvojamie rajoni un visīstākie“cilvēki”. Iecirknis atrodas ļoti parastā skolā. Starp komisijas locekļiem ir pensionāri, skolotāji, tādi cilvēki kā es, studenti un tā tālāk, paziņu paziņas – tur nekad nebija gribētāju rindas.
Es strādāju šajā jomā gandrīz 10 gadus un redzēju vietējās, parlamenta un prezidenta vēlēšanas. Mani kā jaunāko aizsūtīja uz mājas balsošanu – braukt ar urnu pie pensionāriem, kuri nevarēja ierasties uz vēlēšanām, galvenokārt tāpēc, ka dzīvoja Hruščova namu augšējos stāvos. Kā jaunākais es savā automašīnā aiznesu kastes ar biļeteniem uz teritoriālo vēlēšanu komisiju, kur tika apkopoti dati par visu reģionu – un tie ir 250 tūkstoši cilvēku.
Šajā laikā es redzēju daudz lietu.
Redzēju vecus cilvēkus nobružātos dzīvokļos, tērpušos pirms 30 gadiem pirktā halātā, kuri ar savām rokām balsoja par Vienoto Krieviju un Putinu.
Redzēju, ka uz vēlēšanu iecirkņiem nāca normāla izskata cilvēki. Reiz es pat redzēju, kā mēs prezidenta vēlēšanu laikā rādījām katru biļetenu kamerā – tur bija bezgalīgi kamerā jāsaka “Putins, Putins, Putins, Putins”.
Es redzēju, kā cilvēki nožēlojamā dzīvojamajā rajonā, kuru šī valdība padarīja nožēlojamu, balsoja par šo valdību.
Kā cilvēki balso
Bija tikai viena lieta, ko es neredzēju: krāpšana.
Kopš tā laika esmu pilnīgi pārliecināts, ka tauta balso tieši tā (vai gandrīz tieši tā), kā uzskata vēlēšanu komisijas. Un, lai atpazītu šo acīmredzamo faktu, ir nepieciešama personiska un pilsoniska drosme. Atzīstiet, ka cilvēki patiešām paši balso šādi, ka cilvēki ir tieši tādi, nevis ideāli.
Jā, valsts darbinieki tiek sadzīti. Jā, pensionārus apmāna un skalo smadzenes ar TV. Bet nevienā vēlēšanu iecirknī nav masīvu ložmetējnieku, neviens nestāv ar pistoli un neprasa, baidot par tūlītēju nāvessodu, balsot tieši par šo kandidātu. Un tas, ka valsts darbiniekiem vajag tikai vienu paceltu uzaci no priekšnieka, lai aizmirstu par valsts nākotni un pilsonisko pienākumu, nav nekāds “asiņains režīms”, bet tādi ir valsts iestāžu darbinieki. Tie paši cilvēki – bez jebkādām idejām par morāli un politiskajiem ideāliem.
Centrālās vēlēšanu komisijas beigu protokolos es rūpīgi izpētīju balsošanas rezultātus par Burjatijas Republiku. Jo Burjatijas Republika ir galvenā cilvēku donore karā Ukrainā, kas turpinās jau divus gadus. Kā ziņo BBC, šis ir reģions ar vislielākajiem proporcionāliem zaudējumiem – 28,4 bojāgājušie uz 10 tūkstošiem jaunu vīriešu (Čečenijā – 7,1 bojāgājušais uz 10 tūkstošiem, Maskavas apgabalā – 1,7). Šeit var izzināt ideālo cilvēku pilsonisko nostāju no politologu fantāzijām: ko gan zaudēt, ja nav infrastruktūras, nav perspektīvu un tagad nav arī dzīves.
Kopumā Burjatijai rezultāts ir Krievijas vidējais rādītājs – 87,3%. Un augstākais rādītājs ir Tunkinskas rajonā, kur Putins ieguva 97,79%. Un pašā Tunkinskas rajonā ir ciemati, kur Putina rezultāts ir 100%: Tori, Toltoja un citi. Kur uz vēlēšanām atnākušie balsoja tikai par Putinu – par spīti visādām “Špilkina metodēm” un Gausa līknēm.
Es biju šajā Tunkinskas rajonā. Tas ir trīs līdz četras stundas pa sliktu ceļu, vai nu no Irkutskas, vai no Ulan-Udes. Uz dienvidiem no Baikāla, Tunkas upes ieleja, brīnišķīgākās vietas. No infrastruktūras uz šosejas ir tikai viena kafejnīca. Un tas arī viss, nekas vairāk. Nabadzība, izredžu trūkums.
Morālais ceļvedis
Es lasīju ziņas no Tunkinskas rajona viņu oficiālajā VKontakte grupā. Kopumā 2024. gadā grupā ir 35 ziņas par visu – no budistu klostera darba grafika līdz apsveikumiem svētkos. Bet no šīm 35 ziņām ir 5 ieraksti ar burjatu puišu fotogrāfijām ar melnām lentēm. Tie ir tikai tie pašreizējā kara upuri, par kuriem šajā mazajā apgabalā oficiālajā grupā tika rakstīts šo nepilnu 3 mēnešu laikā. Pieci cilvēki. Un vēl viens ieraksts – vietējā lamas Ballana civilā nosodīšana, kurš (saglabāta pareizrakstība un pieturzīmes):
“popularizē un slavina Ukrainas karavīrus”: “kā var cienīt un atbalstīt Ukrainu, esot tālu no tās, tur nedzīvojot ne dienu, nepazīstot tautu???? Kādas morāles vadlīnijas mūsu tautietis noteica katram budisma reliģijas piekritējam????????”.
Ak jā, ir vēl viens ieraksts – par naudas vākšanu vietējam klubam Tori ciematā, kas nodega 1999. gadā – tajā pašā, kur 100% ir Putinam. Ziņā viņi raksta, ka nepieciešami tikai 200 tūkstoši rubļu, un rajona administrācija pievienos vēl 200 tūkstošus. Un ciematā, no kura ir tikai 50 kilometri līdz reģiona centram un 380 kilometri līdz republikas galvaspilsētai, beidzot parādīsies klubs. Ja viņi savāks naudu, izrādīsies, ka ciema klubs sāks darboties tieši Putina piektajā termiņā un pirmo reizi visas Putina valdīšanas laikā ciematā, kurā 100% nobalsoja par Putinu.
Tagad mani aicina ticēt, kam – ka bija masveida izmetieni, OMON pūļi vēlēšanu iecirkņos un sapulcēti valsts darbinieki? Diemžēl, es drīzāk ticētu, ka vietējie iedzīvotāji tiešām tā balsoja.
Tātad, es gribētu atkārtot jautājumu – kā būtu, ja Putins tiešām iegūtu 87%?
Baidos, ka mums ir grūti pat iedomāties, kā pasaule ap mums mainītos, ja mēs pat mēģinātu veikt šādu domu eksperimentu. Galu galā, tad mums būs jārunā nevis par tirānu Kremlī, bet gan par desmitiem miljonu līdzpilsoņu, kas viņu faktiski ievēlēja. Galu galā, kas tad paliks no nākamās YouTube straumes patosa? Visbeidzot, kas tad atliks ko apspriest emigrantu partijās visā pasaulē, kad jūsu priekšā ir nevis komisks asiņains diktators, bet desmitiem miljonu cilvēku pārstāvis?
Galu galā, tad izrādīsies, ka Tori ciema iedzīvotāji ir tieši tādi, kādi viņi ir – ar izdegušu ciema klubu un 100% balsu par Putinu. Un ar viņiem kaut ko darīt ir daudz grūtāk nekā ar simts oligarhiem un ierēdņiem. Un tam nav arī nekādas programmas.
Par detaļām var strīdēties ilgi. Bet galvenais jautājums, manuprāt, ir ārkārtīgi vienkāršs: kad beidzot sāksim apspriest, kas būtu jādara situācijā, kad tauta tiešām tā balso?