Roterdamas muzejā bērns sabojājis miljoniem eiro vērto amerikāņu mākslinieka Marka Rotko gleznu.
Muzeja pārstāvis Boijmans Van Beuningens sacīja, ka tas apsver “nākamos soļus” Rotko ”pelēkā, oranžā sarkanbrūnā, Nr. 8”, restaurēšanai.
Bojājumi nodarīti “neapsargātā brīdī”, pagājušajā nedēļā Nīderlandes medijam Algemeen Dagblad (AD) sacīja muzeja pārstāvis.
Muzeja pārstāvis sacīja, ka bojājumi ir “virspusēji”, piebilstot: “Nelakotajā krāsas slānī gleznas apakšējā daļā ir redzami nelieli skrāpējumi”.
Saskaņā ar laikraksta AD datiem abstraktās gleznas vērtība tiek lēsta līdz 50 miljoniem eiro.
“Konservācijas ekspertīze ir meklēta Nīderlandē un ārzemēs. Mēs šobrīd pētām nākamos soļus gleznas apstrādei,” sacīja muzeja pārstāvis.
“Mēs sagaidām, ka darbu varēs atkal parādīt nākotnē,” viņi piebilda.
Tēlotājmākslas restaurācijas uzņēmuma konservācijas menedžere Sofija Makalone sacīja, ka “modernās nelakotās” gleznas, piemēram, Rotko pelēkais, oranžais sarkanbrūns, Nr. 8, ir “īpaši jutīgas pret bojājumiem”.
Tas ir “sarežģīto mūsdienu materiālu kombinācijas, tradicionālā pārklājuma slāņa trūkuma un plakano krāsu lauku intensitātes dēļ, kas padara pat mazākās bojājumu vietas uzreiz pamanāmas”, viņa sacīja.
“Šajā gadījumā augšējo krāsas slāņu skrāpējumi var būtiski ietekmēt gabala skatīšanās pieredzi,” sacīja Makalones kundze.
Rotko glezna izstādīta muzeja Depo — publiski pieejamā krātuvē blakus galvenajam muzejam — kā daļa no izstādes, kurā bija apskatāma “publisko favorītu” izlase no galerijas kolekcijas.
Mākslas restaurācijas dienesta Plowden & Smith mārketinga menedžeris Džonijs Helms sacīja, ka incidents ietekmējis tādas Apvienotās Karalistes institūcijas kā V&A East un Britu muzejs, kuras apsver iespēju “atvērt arhīvos esošo lietu izstādi, kas citādi būtu aizēnota”.
“Kā šis notikums ietekmēs citas Apvienotās Karalistes iestādes, kas tādā pašā veidā atver savus arhīvus?” Helma kungs teica.
Rotko gleznas atjaunošana ir grūts uzdevums, jo “Rotko pigmentu, sveķu un līmju maisījums bija diezgan sarežģīts”, sacīja Helms.
Viņš sacīja, ka tas, ka glezna ir nelakota, proti, tā ir “atvērta videi”, radīs papildu izaicinājumu konservatoriem.
Konservatori, kas strādā, lai atjaunotu gleznu, tagad, visticamāk, dokumentēs bojājumu apmēru un pētīs Rotko gleznu “vēsturiskās veiksmīgās apstrādes”.
“Šķiet, ka Rotko darbiem ir šausmīgi ”paveicies” – šis nav pirmais bojātais Rotko, par kuru mēs dzirdējām,” sacīja Helms.
Rotko 1958. gada darbu Black on Maroon 2012. gada oktobrī Londonas Tate Modern galerijā apzināti izdemolēja Wlodzimierz Umaniec.
Umaniecs tika nosūtīts uz diviem gadiem cietumā un pēc tam atvainojās par savu rīcību.
Tiesas procesa laikā apsūdzības iesniedzējs Gregors Makinlijs sacīja, ka darbu remonta izmaksas būs aptuveni 200 000 mārciņu. Konservatoriem bija nepieciešami 18 mēneši, lai salabotu gleznu.
Apdrošināšanas kompānijas Aon Specie un tēlotājmākslas nodaļas vadītāja Reičela Mērta sacīja, ka tēlotājmākslas apdrošināšanas polises parasti sedz “visus riskus, kas saistīti ar mākslas darbu fizisku zudumu un bojājumiem, tostarp nejaušiem bojājumiem, ko radījuši bērni vai apmeklētāji, kaut arī ar dažiem izņēmumiem”.
Viņa stāstīja, ka, ja mākslas darbs tiks bojāts, galerijas apdrošinātājs norīkos muzeja apmeklējumam speciālistu tēlotājmākslas zaudējumu regulētāju.
Zaudējumu regulētājs parasti “pārskata mākslas darba bojājumus, pārbauda visus videonovērošanas materiālus, lai noteiktu precīzu zaudējuma cēloni, un novērtē saglabāšanas iespējas”, sacīja Mērta.
Muzejs nekomentēja, kurš tiks saukts pie atbildības par 1960.gada gleznas bojājumiem, ko galerija, kā ziņots, iegādājās 1970.gados.
Boijmans Van Beuningen muzejs iepriekš ir izrakstījis rēķinu apmeklētājiem, kuri ir nodarījuši bojājumus izstādītajiem mākslas darbiem.
2011. gadā muzejs lūdza nenojaušam tūristam, kurš uzkāpa Vima T. Šipera zemesriekstu sviesta grīdas mākslas darbu Pindakaasvloer, samaksāt par šī darba remontu.
Šāronu Koenu, toreizējais muzeja pārstāvis teica : “Tā ir normāla procedūra, ka cilvēki maksā, ja viņi sabojā mākslu.”
Rotko gleznu muzejs apraksta kā krāsu lauka glezniecības piemēru — terminu, ko izmanto, lai aprakstītu mākslu, ko raksturo lieli plakanu, vienkrāsainu bloki, kas izvietoti uz audekla.
Rotko glezna ”pelēkā, oranžā sarkanbrūnā, Nr.8” ir viens no vairākiem modernās mākslas darbiem, kas pēdējos gados ir bojāti Nīderlandē.
2024. gada novembrī zagļi sabojāja vairākas ASV popmākslinieka Endija Vorhola sietspiedes, mēģinot aplaupīt MPV mākslas galeriju Oisterwijk pilsētā.
Citā incidentā Nīderlandes rātsnams atzina, ka pagājušajā gadā renovācijas darbu laikā, “visticamāk”, nejauši iznīcinājis 46 mākslas darbus, tostarp bijušās Nīderlandes karalienes Endija Vorhola nospiedumu.
Muzejiem ir atšķirīga politika, reaģējot uz bērnu nodarītiem bojājumiem.
Pagājušā gada augustā kāds četrus gadus vecs zēns Hehtas muzejā Izraēlā nejauši sadauzīja gabalos 3500 gadus vecu vāzi.
Tobrīd Hehta muzeja darbiniece Lihi Laslo sacīja, ka muzejs neuztvers incidentu “nopietni”, jo “vāzi nejauši sabojāja mazs bērns”.
Ģimene tika uzaicināta atgriezties uz izstādi kopā ar ģimeni uz organizētu ekskursiju neilgi pēc incidenta.