Ja kādā krustvārdu mīklā vai atjautības spēlē nāksies atbildēt uz jautājumu par to, kurš no populāriem ēdieniem nosaukts vēsturiskas personas vārdā, atbilžu versiju noteikti nebūs daudz. Vispirms ienāks prātā Napoleons, tāpēc atcerieties, ka arī Befstroganovs ir tieši šajā kategorijā. Varenajam ministram un vairāku apgabalu gubernatoram Aleksandram Stroganovam (1795–1891), kurš bija bagāts un Odesā ļoti cienīts vīrs, ļoti patika dažādi jauninājumi, kurus tālaika Krievija aizguva no izsmalcinātās Eiropas.
Viena no to laiku Odesas augstmaņu iecienītām izklaidēm bija ”Atvērtās galda dienas”, kurās ikviens augstākās sabiedrības loceklis varēja brīvi ierasties papusdienot bez iepriekšējas pieteikšanās. Protams, katrs šāda pasākuma organizētājs centās izcelties ar īpaši oriģināliem ēdieniem un tieši grāfa Stroganova šefpavāri esot bijuši vislabākie novitāšu ieviesēji.
Vēsturiski befstroganova atšķirība ir arī tajā, kā līdzīgus ēdienus Francijā pasniedza jau kā ēdienam pārlietu mērci, bet Stroganova šefpavāri tam piedeva krievisko akcentu un krēmīgo mērci galdā pasniedza ne tikai atsevišķā traukā, bet kopā ar gaļu, kuru arī tolaik bija pieņemts pasniegt atsevišķi. Droši vien, ka gan tolaik ,gan tālākā vēsturē dažādi tika eksperimentēts ar šo mērci , tāpēc šeit piedāvāsim vienu no gardākajām tās versijām.
Vajadzēs 500 gramus liellopa gaļas, pusi tējkarotes melno piparu, vidēja izmēra sīpolu, divas karotes miltu, tējkaroti cietes, glāzi krējuma, pusi glāzes trekna saldā krējuma, pusi tējkarotes sāls un glāzi īpašas tomātu mērces, kuru pagatavosim šādi – glāze tomātu sulas, 50 grami valriekstu, divas ķiploka daiviņas, 50 grami sakapātu zaļumu (dilles un kinza) un tējkaroti sāls.
Gaļu sagriežam šķēlēs, viegli saklapējam, pārkaisām ar pipariem un sagriežam salmiņos. Kā nākošo gatavojam īpašo tomātu mērci – trauciņā ielejam tomātu sulu, pievienojam zaļumus, sasmalcinātus valriekstus, iespiežam ķiplokus un visu samaisām. Dziļā pannā uzkarsējam eļļu un liekam iekšā gaļu. Sacepam gaļu un pannā pievienojam sīpolus. Kad sīpoli kļūst zeltaini, pannā ielejam tomātu mērci un uz vidējas uguns pasautējam aptuveni 10 minūtes.
Pa to laiku glāzē, 50 gramos auksta ūdens, izšķīdinām cieti. Katliņā ielejam saldo krējumu, pievienojam izšķīdināto cieti un kad esam samaisījuši visu vienā masā, pievienojam krējumu un visu viegli vārām vēl divas minūtes. Gatavai mērcei pievienojam miltus, visu samaisām viendabīgā masā , ielejam pannā ar gaļu un visu sautējam vēl 10 minūtes.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!