Pasaules naftas cenas trešdien saruka par 7%, noslīdot līdz 2021. gada nogales līmenim. Problēmas ASV banku sektorā, kur pēdējās nedēļas laikā sabruka divas bankas, un bažas par krīzes izplatīšanos Eiropā, kur Credit Suisse zaudēja gandrīz trešdaļa tās kapitalizācijas, šodien izraisīja riska investoru atplūdumu. Strauji paaugstināto procentu likmju radītās finansiālās grūtības varētu iedragāt ekonomikas izaugsmes tempu un samazināt naftas patēriņu.
Arī Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA) paziņoja, ka pieprasījums pēc tā nebūs tik liels, kā cerēts. Pasaules piedāvājums “klusām” pārsniegs pieprasījumu gada pirmajā pusē, pat neskatoties uz Krievijas paziņojumu martā samazināt naftas ieguvi par 500 000 bareliem dienā, teikts tās ziņojumā.
Līdz plkst.18.30 Brent cena samazinājās par 6,8% līdz 72,17 dolāriem par barelu, WTI – par 7,1% līdz 66,24 dolāriem. Tie ir zemākie līmeņi kopš 2021. gada decembra.
“Fundamentālos rādītājus var izmest miskastē,” stituāciju veido “noskaņojuma noteikumi,” aģentūrai Bloomberg sacīja Rebeka Beibina, CIBC Private Wealth vecākā enerģijas treidere.
Kopš pagājušā gada novembra Brent naftas tirdzniecība ir 75-89 dolāru par barelu robežās, kas šogad saruka vēl vairāk līdz 80-85 dolāriem. No vienas puses, vadošo pret inflāciju cīnošo centrālo banku agresīvai procentu likmju paaugstināšanai vajadzētu palēnināt ekonomikas izaugsmi; no otras puses, cerības tika liktas uz Ķīnas atdzimšanu, kas atteicās no nulles tolerances pret Covid. Taču trešdien cena noslīdēja zem 75 dolāriem par barelu.
Pēdējo septiņu tirdzniecības dienu laikā Brent ir samazinājies par 16%, tostarp par 12,8% kopš piektdienas Silicon Valley Bank slēgšanas.
Naftas piedāvājums pasaules tirgū pārsniedz joprojām niecīgo pieprasījumu, kā rezultātā tās komerciālie krājumi pieauga līdz augstākajam līmenim pēdējā pusotra gada laikā, teikts IEA ikmēneša pārskatā. Janvārī jaunākie dati liecina, ka krājumi pieauga par 52,9 miljoniem barelu līdz 7,8 miljardiem, un “provizoriskie dati par februāri liecina, ka krājumu pieaugums ir turpinājies”:
”Tas lielā mērā ir saistīts ar Krievijas naftas pārpalikumiem, kas, nonākot ES pilnā embargo, cenšas pārorientēties uz jauniem virzieniem”.
Neskatoties uz labu pieprasījuma pieaugumu no Āzijas valstīm, pēdējos trīs ceturkšņos tirgū vērojams naftas pārpalikums, atzīmē IEA.