Rodas iespaids, ka Bahmuta jeb, pareizāk sakot, 41,5 kvadrātkilometru sagrautu māju, izrakņāta zeme, salauzti koki, līķi un izpostīta tehnika, ir kritusi. Krievijas rokās. Vai arī nē. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada publicists Viktors Postnovs
Ukrainas varas iestādes un Rietumu militārie eksperti iebilst: pirmkārt, tā nekrita, pilsētas nomalēs notiek kaujas, otrkārt, drupu sagrābšanai nav nekādas stratēģiskas jēgas, un Ukrainas bruņotie spēki dodas pretuzbrukumā, flangi, vēl šis un tas.
Nestrīdēšos ne ar vienu, ne ar otru, varbūt pat var atrast veidu, kā šos divus viedokļus saskaņot. Jautājums ir cits: kur tagad ir Krievijas valdības un, plašāk runājot, Vladimira Putina jaunais izvērstais, tikpat spilgtais stāsts?
Svētā gaļas mašīna
Bahmutas kauju parasti salīdzina ar Verdenas kauju, iznīcināšanas karu, ko 1916. gadā veica Vācija un Francija. Abas šīs kaujas gaļas mašīnu apzīmējumu – lai gan pirms simts gadiem vāciešiem un frančiem izdevās viena otrai iznīcināt daudz vairāk dzīvā spēka, jo tur runa bija par vairāk nekā miljonu cilvēku, no kuriem vairāk nekā 400 tūkstoši tika nogalināti.
Bakhmutas kopējie zaudējumi, ja mēs summējam dažādus avotus, ir par kārtu mazāki, taču tie ir neiedomājami, nepamatoti lieli 21. gadsimta karam . Cik daudzi militārie eksperti mums ir teikuši, ka, ja būs karš, tas nelīdzināsies pagātnes kaujām, visa šī artilērijas sagatavošanās un uzbrukuma vienības. Bet – nekas tamlīdzīgs: Krievija ir ievilkusi pasauli arhaiskā cīņā. Bahmuta ir tā kulminācija.
Jā, Krievija nevarēja piedāvāt nekādu citu karu, bet bezjēdzīgo un nekaunīgo taktiku maršala Žukova stilā, ienaidnieka nomētāšana ar līķiem, izrādījās ideoloģiski izdevīga. Ne mazāk ideoloģiski izdevīga bija bijušo ieslodzīto piedalīšanās gaļas mašīnā, sava veida katarse viņiem. Tas viņiem atnesa oficiālu Vladimira Putina atzinību: viņš apsveica ieslodzītos. Viņiem pašiem no tā nav ne auksti, ne karsti, ka tik dod naudu, bet patriotiski noskaņotā krievu tauta, iespējams, bija aizkustināta.
Un Jevgeņija Prigožina stand-up numuri, viņa ķīvēšanās ar Sergeju Šoigu un Valēriju Gerasimovu, kas frontes šausmās jau kļuva par pilnīgi komisku drāmu, izskatījās pēc pilnīgi izcilas infoizklaides.
No Ukrainas puses Bahmuta arī izskatījās simboliski nozīmīga – pāris reizes turp devās prezidents Volodimirs Zelenskis, varas iestādes solīja neatteikties no drupām, pat ja tās nav stratēģiski vajadzīgas. Pēc Ukrainas stratēģiski kompetenti, bet ideoloģiski sāpīgi atstātās Mariupoles un Lisičanskas ar Severodoņecku, radās cerība, ka Ukraina teritorijas var ne tikai atbrīvot, bet arī neatdot. Tas neizdevās atkal.
“Vāgnera”, bet ne Krievijas uzvara
Šovmenis Prigožins tagad apgalvo, ka izved savus zekus prom no frontes līnijām. Viņa funkcija, domājams, ir izpildīta, bet nav skaidrs, kurp ”Vāgners” dosies tālāk.
Bet tas ir tas slazds, kurā tagad iekrīt ministrs Šoigu: viņam jāparāda visiem un galvenokārt priekšniekam Putinam, ka viņš ir spējīgs uz kaut ko tikpat ideoloģiski interesantu, simboliski svarīgu, par ko Bahmuta ir kļuvusi, pateicoties lielajai uzmanībai.
Pasaulē slavenākā tuvieša (Šoigu dzimis Tuvas republikā) bēda nav pat tā, ka viņa armija var nebūt spējīga sasniegt tādus pašus sasniegumus, kādus ir sasnieguši bijušie noziedznieki. Viņam ir jārada kaut kas tik nozīmīgs – gan militārā, gan simboliskā nozīmē – kā Bahmuta. Nedrīkst aizmirst arī to, ka Bahmutas sagūstīšanu propagandisti (gribētos viņus saukt par propabandītiem) pasniedz kā Lielo uzvaru – lai gan tā pat nav Verdena savas nozīmes ziņā visas kampaņas laikā un, vēl jo vairāk, nav uzvara. .
Biedrs Šoigu manī neizraisa simpātijas, bet šis uzdevums, kas pilnā augumā pacēlies viņa priekšā, rada satraukumu, un kādu vēl.
Pasīvi gaidīt Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukumu ir stilistiski nelabvēlīgi. Cīņas ap Marijnku un Avdijivku acīmredzot sabiedrības apziņā neaizstās cīņas par Bahmutu, vēriens nav tas pats. Ukrainas civiliedzīvotāju bombardēšana, kas tiek maskēta kā NATO padomnieku, visas pasaules ārvalstu ieroču un degvielas piegāžu iznīcināšana, neizskatās varonīgi.
Tātad Krievijas Federācijas armijai ir jādara kaut kas neparasts, lai gūtu “panākumus”, un par kādiem izmisīgiem stulbumiem Krievijas pavēlniecība var lemt saistībā ar to – negribas pat domāt.
Ne tikai armijai ir problēmas
Arī Krievijas iestādēm ir jāatrod jauna darba kārtība. Bahmuta, īpaši pēdējā laikā, Kremlim, ir kļuvusi par sinonīmu karam, aizstājot visas šīs stulbās denacifikācijas-demilitarizācijas-sarkanās līnijas: reālais sižets izskatās daudz labāk nekā ideoloģiskās konstrukcijas. Turklāt Bahmuta aptumšoja pat “viss notiek pēc plāna”, jo pilnīgam patriotam bija skaidrs, ka šāda Bahmuta ir ārpus jebkādiem plāniem.
Nogurums no “speciālās militārās operācijas” var pāriet, ja ne tikai armija, bet arī varas iestādes no savas puses piedāvās pilsoņiem jaunu ideoloģisko konstrukciju.
Līdz triumfējošajai Vladimira Putina ievēlēšanai nākamajam pirmajam termiņam ir palicis mazāk nekā gads, un arī Kremlim nevajadzētu palaist garām šo kontekstu: nācijas līderim būs jāuzbūvē tāda uzvara balsojumā, kādu pasaule vēl nav pieredzējusi, bet vēlētājiem, tai skaitā visuzticamākajiem, kaut kas jādabū, lai viņam būtu vieglāk piedzīvot nemainīgā līdera triumfu.
Labu ideju vēl nav, un idejām nav arī daudz naudas: karš noraksta visu un noraksta līdzekļus no budžeta.